| AvalohAlyn a întrebat:

De ce totul costa bani? De ce am ajuns sa fim sclavii banilor si ai consumerismului?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mm., asa s-a nimerit, asa au decurs evenimentele. Trebuie să luăm acum si noi lucrurile asa cum sunt; nu putem înota contra curentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aerul nu vad sa coste bani. Costul e pus asa ca sa limiteze consumul. Doar imagineaza-ti sa ai mancare gratis. Intr-o zi s-ar duce toata si am muri toti de foame dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la nu stiu care parte din Batman cand Bane a lasat totul la liber in Gotham. Haos.

| Jonas94 a răspuns (pentru anonim_4396):

A treia parte.
Partea a doua și a treia, de fapt au creat personajul negativ, profund nihilist.
Este o scenă în care Joker (interpretat legendar de Heath Ledger) incendiază câteva sute de milioane de dolari.
Revolta din Gotham când Batman a fost învins, seamănă foarte mult cu ideile lui Marx, când proletariatul ajunge să dețină toate forțele de producție.
Cel mai ciudat mi s-a părut că Bane, deși dă liber la orice și desființează moneda, plimba o bombă nucleară pe străzile orașului, așteptând să explodeze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jonas94):

Eu inca cred ca Bane nu e in sine rau ci e satul de lumea aia si de-aia le pune bomba. Si ca lasa tot la liber, asa au vrut astia fara sa cunoasca ce se poate intampla. Mai ales cand explica de ce sta in vagauna aia erau numai mesaje subliminale care tineau de stupiditate. Intr-un fel le-a predat o lectie mai periculoasa.

| Jonas94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi s-a părut că finalul a fost un clișeu, până la urmă, mai ales că Batman l-a învins pe Bane.

| Jonas94 a răspuns:

Pentru că asta e natura omului. Avem nevoie de cuantificatori ai valorii și așa am inventat banii.
Banii fac lumea să se învârtă, și hai să nu fim idealiști.