| JulesDC a întrebat:

De ce un balon umflat cu aer se desumfla la un moment dat?

Răspuns Câştigător
| RedRose1 a răspuns:

Pentru ca balonul nu e sigilat ermetic, deci areul iese putin cate putin pana se dezumfla de tot

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ca iese aerul din el. Daca nu gasesti 2 modalitati prin care aerul poate sa iasa de acolo ala care v-a facut proaste are a dracu' de multa dreptate.
Zeppelin-urile aveau parca problema asta prin Primul Razboi Mondial.Gazul iesea prin material.
Da' balonul tau nu-i nici sigilat perfect pe unde a fost umflat.

| JulesDC explică (pentru Wehrmacht):

Din moment de generalizezi toate femeile, iti recomand sa nu uiti ca si mama ta e femeie. happy
Aveam o curiozitate, daca un balon e umflat si legat, de ce se dezumfla, eu nu te-am facut prost, dar ti-ar face placere sa o fac? straight face

| RAY a răspuns:

Din cauza presiuni, cu cat urci mai sus presiunea astmosferica creste, de aia e frig acolo sus presiunea, alte gaze etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e spart thinking
Sau pentru ca atunci cand il umflii se intinde materialul se crapa, dar nu vizibil si usor usor se dezumfla.

| maria14142 a răspuns:

Era un banc legat de chestia asta:Ca sa-ti cumperi altul! laughing Asa, nu mai pot de ras!
Revenind la intrebare, eu cred ca vapori(aerul) se condenseaza!

| Pwpyky a răspuns:

Proaste mai sunteti

| JulesDC explică (pentru Pwpyky):

Proasta esti tu, sa mă scuzi ca iti spun. De fapt nu ma scuza ca e adevărul, ar trebui sa nu fie ceva nou pentru tine. Papa big grin