| pascalau12 a întrebat:

De ce unii oameni is albi unii negri unii galbeni si unii is bruneti unii blonzi unii roscati unii verzui etc.

Răspuns Câştigător
| mobile a răspuns:

Salut! Culorile oamenilor difera din cauza zonei, climei, hranei samd. Daca esti interesat de evolitia omului iti recomand un articol http://www.teoria-evolutiei.ro/evolutia-omului.aspx de asemenea poti cauta si teoria darwinista unde iti va fi explicat in detaliu "de la maimuta la pentium 8 :)".
Ce ai intrebat tu nu poate fi explicat in cateva randuri. Sper ca ti-am fost de folos.
Pentru piese si accesorii gsm la cel mai mic pret recomand www.magazingsm.ro.

8 răspunsuri:
| klau123ful a răspuns:

Din cauza ADN-ului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pentru ca sunt din diferite parti ale lumii, si de-a lungul timpului si a evolutiei in functie de conditiile in care au trait, climat, si restul mediului inconjurator au evoluat in feluri diferite, s-au adaptat la mediul inconjurator.

| blueheart a răspuns:

Oare de ce ne stresam cu astfel de intrebari? sad Conteaza asa mult culoarea oamenilor sau ceea ce gandesc ei?

| Hyora a răspuns:

Fiindca asa i-a facut Dumnezeu laughing

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hyora):

Ai vreo dovada sau zici asa, sa te aflii in treaba? "laughing"

| DiDix11 a răspuns:

Deoarece au adnul diferit...niciun om nu il are identic nici macar gemenii monozigoti

| razvanlost a răspuns:

Oamenii s-au adaptat condiilor de viata de-a lungul timpului. Cei cu tenul negru au in piele un procent mai mare de melanina (pigmentul pielii) pentru a-i proteja de radiatiile ultraviolete. In zonele reci, de nord, este mai putin soare si nu e nevoie de de multa protectie. De aceea, oamenii sunt mai blonzi, au pielea mai deschisa. De asta variaza si inaltimea oamenilor. In Africa, media de inaltime este mai mare, deoarece este nevoie de mai multa piele pentru a raci corpul, care si asa sta intr-o temperatura foarte mare.

| pascalau12 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.