| Aihao19 a întrebat:

De ce unii oameni sunt fericiti si altii sunt nefericiti, tristi? De ce unora le merge foarte bine in viata iar altora deloc sau au foarte multe necazuri? De ce Dumnezeu ingaduie asta? Nu e corect, drept.De ce unii au de toate si altii aproape nimic? De ce? De ce asa diferente intre vietile oamenilor?

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Intregul rade de noi!

| Sn4k3 a răspuns:

Tot din cauza lor, ori ghinion. Asta e viata, asa a fost dintotdeauna.

| Donsavas a răspuns:

Influenta este tot mai mare in lume. Te folosesti de ce ai pentru a avea de castigat sau renunti si asta e. Cei ce au parte stiau ca merita,nu le-a zis nimeni,au stiut ei asta pentru ca si au dorit si au crezut in ei. Au primit bani pentru ca au oferit din atentia, timpul si resursele lor, energia de care dispuneau, pentru a face ceva de valoare care sa se intoarca la ei, asta inseamna sa oferi in biblie, sa dai si sa primesti inzecit prin merit.

| Steregoi a răspuns:

Intrebarea asta seamana pe undeva cu urmatoarea: "Omul exista ca sa se bata pentru CEVA sau i se da in functie de respectul fata de cine ii poate da acel CEVA"? In momentul in care Dumnezeu a decis sa nu mai imparta nimic ci fiecare sa-si ia au inceput inegalitatile. Dumnezeu a pus la dispozitie resursele pamantului si a decis sa nu le mai imparta si a lasat sa se serveasca fiecare din ele si sa se bata pentru ele. Cel care devine mai slab sau e mai lent nu mai apuca sa ia nimic si moare mai repede decat cei care apuca sa ia cel mai mult sau sa ia macar ceva. Acum intrebarea se reduce la "De ce a ales Dumnezeu sa nu mai imparta cu dreptate bunurile?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii gandesc.Altii se plang.
Unii muncesc.Altii se compatimesc.
Si mai tine si de circumstantele nefavorabile, dar mai ales de ce am enumerat mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaY a răspuns:

Exista un citat care spune ca Dumnezeu i-a facut pe toti oamenii buni, doar ca ei umbla cu multe viclenii.
Nu este vina lui Dumnezeu ca este lumea rea, e vina oamenilor si indiferent cat de greu ar putea fi de crezut, exista un rau in lumea asta care este atat de deznadajduit sa faca raul, tocmai pentru ca timpul lui este pe sfarsite.
Nu te descuraja. Nu exista numai rau exista si bine, numai ca nu multi constientizeaza problema nefericirii in lume atat de bine ca tine.
Unii sunt lipsiti de aceasta sensibilitate si nu ii afecteaza.

| LexTerOp a răspuns:

Vezi tu. Dumnezeu cand ne-a creat, ne-a dat liber arbitru, adica noi ne facem cu mana noastra, ce ar mai fi lumea daca toti ar avea bogatii, toti ar fi inteligenti, frumosi, etc, unde am ajunge cu asta? laughing Toti suntem oameni pana la urma, cand Adam si Eva au gresit mancand din pomul din gradina Eden, noi oamenii am tras pacate de atunci, dar Dumnezeu ne iubeste pe toti si el vrea sa vada daca si noi il iubim pe el, unii sunt diferiti si etc, dar in rai toti suntem egali fata de altii. Succes

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Simplu! Oamenii nu sunt egali.
Iti recomand o scurta lectura https://reikido.ro/evolutie-spirituala/ ca sa nu te mai sperii de nefericire. Este de fapt un "motor"...
Apoi daca intarzii sa iei masuri asa cum fac o gramada, poti citi si asta https://reikido.ro/simptomele-trezirii-spirituale/. Apoi ai de fapt un site intreg la dispozitie.
Stii... de fapt e o chestie de decizie: Ce vrei de fapt sa faci tu cu viata ta? Vrei sa faci tu, sau sa-i lasi pe altii sa faca ceva cu viata ta pentru folosul lor si atat?

| garda243 a răspuns:

Eu cred ca aici nu ar trebui sa il bagi pe dumnezeu.
O fiinta mai indiferenta ca el nu cred ca exista, desi eu nici in existenta lui nu-s sigur
Cat de depresiv sau dramatic asa nu ar suna dar asa e viata, unii sunt in circumstante mai bune altii nu, unii toata viata si-o pierd facand nimic altii care incearca sa schimbe lumea spre bine mor la 30 de ani sau mai devreme
Nu poti schimba nimic, viata nu e dreapta deloc, ea in general nu a auzit de asa cuvinte ca corect sau cinstit.
Nu putem schimba nimic, unica ce putem face e sa speram, si sa facem tot posibilul ca sa nu fim inscrisi si noi in aceasta lista a,, norocosilor"