| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu este nedrept sau chiar crud fiindcă permite că unii oameni să fie fericiți în viața asta și să nu ducă lipsă de nimic iar alții să nu aibă ce mânca.La fel este și în cazul următor:Unora le da fericire și sănătate o buna parte din viaata iar altora suferință, boala și nefericire.Asta este și cazul meu.Si că bomboana de pe coliva sa nu fie tocmai roz am și boala pe plan psihic care se știe că cu foarte mare dificultate se obține vindecarea sau nu se prea vindeca aceste tulburări psihologice și te chinui doar sa le tii sub control și suferi și suferi.Acum mai putem spune că avem un Dumnezeu iubitor,drept și corect? Și nu e numai cazul meu, multi oameni suferă de diverse boli și au parte de nefericire în viața multa pe când altora le merge bine și sunt și sănătoși și cu cariera etc.si fericire etc..De ce inegalitatea asta? Și diferența asta de vieți? Nu îmi spuneți că unii se descurca în viața sau sunt inteligenți ore că și eu am fost premiant la Sc generala și liceu chiar am învățat și degeaba că m-am lovit boala psihologică și mi-a luat totul:mi-a luat fericirea,mi-a luat prietenii,mi-a luat rostul școlii și anilor în care am învățat,creierul și viața îmi sunt afectate,creierul fiindcă am probleme de atenție,de concentrare, de memorie și viața fiindca nu mai am nicio bucurie în a trăi.Cu rușine recunosc că mâncarea și jocurile pe PC(joc destul de rar sa știți) astea îmi mai sunt bucuriile și poate să mă plimb în oraș cu transportul in comun(mica pasiune veche din copilarie)Dumnezeu de ce permite asta? Am ajuns și aici la intrebare; De ce Dumnezeu îngăduie,permite și acceptă că unii sa sufere și să fie nefericiți iar alții să nu mai poată de bine? De ce face Dumnezeu discriminare între oameni? Se ce multi oameni suferă? De ce eu nu am nicio bucurie și ce speranța sa mai existe și pentru mine? Viața,lumea cum e făcută e imperfecta,nedreaptă,inegală, plina de suferință iar Dumnezeu ori nu vrea să facă nimic ori nu poate sau doar ne-a creat și e un Creator Observator și atât.Altfel nu îmi explic.De ce atâta suferință și inegalitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca poate ai depresie din cauza hipotiroidismului si de aceea nu trece tu tratezi efectul nu cauza. tot de aia ai luat si in greutate pe deasupra cred ca esti si sedentar o sa ai probleme si probleme daca nu devii activ, daca nu poti lucra din cauza anxietatii macar fa sport si renunta la dulciuri si fast food. mai lasa jocurile cu simulatoare ca nu ai 5 ani asa nu o sa te faci bine apucate de un sport si o sa vezi ca o sa iti recapeti cu timpul increderea in tine, sportul contribuie la imbunatatirea serotoninei incearca si sa gandesti pozitiv stiu ca e greu dar incearca macar creieru tau e shot down din cauza gandirii negative si a pesimismului l-ai setat asa si acum le tragi. familia ar trebui sa iti fie alaturi daca prieteni nu ai. Vorbeste cu ei sa mai mergeti si voi intr-o vacanta la munte undeva sa calatoriti, daca ai lucra nu te-ai mai gandi la depresie toata ziua, 4 ore cred ca ai putea lucra.
Parca ziceai ca iesi o data pe saptamana afara asta e grav creieru are nevoie de oxigenare ar trebui sa iesi zilnic putin, cate putin
Tiam mai zis sa il contactezi pe laurentiu marga pe Youtube sau Facebook apeleaza la el.

20 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Roaga-te si poate vei scapa de asa cevawinking! Nu Dumnezeu este cel rau, ci Satana. Tot raul din lume se intampla datorita lui, nu datorita lui Dumnezeu!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu ma rog sa castig la lotto fara sa cumpar bilet. Asta ar fi o minune reala.Sau daca e prea mult, atunci vreau sa se faca paine fara sa misc un deget.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Sarcastic...

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca satanel e de vina pentru tot raul, atunci zeul evreu fictiv ce face?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu citesti din Biblie, nu aflii...

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tocmai ca am citit, altfel nu dadeam din gura.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Atunci nu ai înțeles.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Serios? Nu inteleg ce citesc?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu faci conexiunea cum trebuie, ori intentionat, ori fara sa iti dai seama.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Serios? Nu scrie negru pe alb?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu scrie asa ceva.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa vedem daca nu scrie despre crime, violuri, pedofilie, etc.Din prima sare in ochi incestul. Cain, Seth, Enoh si nepotii lui Noe.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Minciuni din partea ta.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e asa? Ma, tu ai citit biblia? Cu cine s-au casatorit astia?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Eu ma refer la mai multe, iar daca citeai din Biblie, iti dadeai seama ceea cec vreau sa iti spun cu adevarat.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca o citeai tu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu te-a creat cu creier.Foloseste-l!

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nat.Zeulului evreu nu-i place creierul omului rolling on the floor

| Helper07 a răspuns:

Fericirea ti-o faci singur. Faci ce trebuie - esti fericit, nu faci - nu esti fericit.

"Cine cugeta la Cuvantul Domnului gaseste fericirea si cine se increde in Domnul este fericit"(Proverbe 16:20)

Dumnezeu nu-ti poate da fericirea deoarece nu e materiala ci tine de propria ta vointa.

| Atlantic007 a răspuns:

Simturile noastre ne spun ca cel mai probabil lumea asta este o intamplare mai mult sau mai putin fericita.