| Aihao19 a întrebat:

De ce unii oameni sunt fericiti si altii sunt nefericiti,tristi? De ce unora le merge foarte bine in viata iar altora deloc sau au foarte multe necazuri? De ce Dumnezeu ingaduie asta? Nu e corect, drept.De ce unii au de toate si altii aproape nimic? De ce?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca unii muncesc mai mult si altii mai putin
pentru ca unii sunt mai educati si altii mai putin
pentru ca unii sunt mai inteligenti si altii mai putini
pentru ca unii sunt mai puternici fizic si mental si altii mai putini
pentru ca unii au avut unele oportunitati si altii mai putine
pentru ca unii au avut niste mosteniri si altii mai putin,

nu vad rostul disctutie despre dumnezeu aici.

daca eu muncesc de 10 ori mai mult ca X care freaca menta si se plange toata ziua ca e greu si ca e sarac de ce ar trebui egalizate sansele?

| T0T a răspuns:

Pentru că unii sunt foarte proști și unii inteligenți, pentru că unii sunt mai sensibili ca alții, pentru că unii au circumstanțe mult mai proaste ca alții etc. Nu toți suntem la fel sau ne naștem și trăim fix după aceleași circumstanțe. Mi se pare evident răspunsul, nu ai nevoie deloc de inteligență pentru a îl găsi.

| Mclaren12 a răspuns:

Corect si drept zici. Mie mi se pare corect si drept ca cei care contribuie cel mai mult la binele societatii sa aiba o viata usoara si linistita (macar o viata privata usoara si linistita). Zeul evreilor nu prea se aplica aici, in ziua de azi hotii si pungasii au o viata mai linistita decat cei care muncesc cinstit. In biblie era cam la fel, Yehova isi ajuta poporul ales sa macelareasca popoare pagane si sa le fure bogatiile. Ce-ar fi sa-ti faci tu singur o viata cum vrei fara sa mai tii cont de aberatii crestine? Angajeaza-te la o fabrica ceva sau ce-ti place tie si traieste de pe propria ta munca fara sa te mai plangi ca de ce zeul evreilor care nici nu exista permite ca viata sa fie asa. Altii muncesc la straini ca sa-si creeze un trai decent si nu se plang cum te plangi tu.

| Teffan a răspuns:

Depresia si anxietatea sunt niste iluzii create de inamici care ne vor raul, si ne impiedica evolutia si prosperitatea.

doar un om slab se lasa doborat de niste iluzii peste care poate trece cu vointa.
Crestinismul este organizat in asa fel incat sa iti creeze un mediu in care depresia se poate foarte usor forma, datorita ostilitatii aceste religii impotriva firii umane, de aceea crestinismul este extraterestru omului.Fiinta se simte constransa de conceptul de "pacat", si automat cade intr-o stare decazuta.
Un alt mediu creat tot de inamic, de unde depresia poate foarte usor rasarii, este lumea moderna materialista.

Iehova nu te ajuta la nimic.
Isus este o pervertire a adevaratilor tai Zei.Este un fals.

Lumea materialista arunca omul in degeneratie. Apoi tot aceasta lume materialista ii "trateaza" "depresia". Medicamente,psihologi,pentru profitul unor mizerabili.

Accepta-ti situatia onorabil,stoic,renunta la crestinism,renunta la consumerismul cu care te-ai obisnuit de cand te-ai nascut, intoarce-te la origini, si lupta, nu te plange.
daca te plangi, meriti tot negativismul din viata ta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Teffan):

Nu stiu daca il stii pe individ, dar este din cale afara de indoctrinat, niciun argument nu-l poate trezi la realitate, subconstientul lui este praf din cauza crestinismului.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Evanghelia dupa Matei

3. Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor.
4. Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiţi cei blânzi, că aceia vor moşteni pământul.
6. Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este împărăţia cerurilor.
11. Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea.
12. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri, că aşa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.

| Romanul86 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pentru că fericirea așa cum zice și dumnealui după Evanghelie e o absurditate adică poți fi fericit și atunci când suferi.