| Steregoi a întrebat:

De la mai putin complex spre mult mai complex nu inseamna de la simplu spre mult mai complex. Sa-mi arate si mie cineva o vietate foarte simpla sau un organism viu foarte simplu de la care ar fi evoluat in 3.8 miliarde de ani toate celelalte forme complexe de viata. Exista asa ceva?

6 răspunsuri:
| KKronstadt a răspuns:

Raspunsul este undeva acolo sus. Cand vei ajunge la iluminare... vei intelege cum sta treaba. Pana atunci, vei pune intrebari la care omul simplu nu-ti va putea raspunde. Sfatul meu: RELAX.winking

| Steregoi explică (pentru KKronstadt):

Macar spune sincer si corect ca nu poti sa-mi arati o astfel de vietate "simpla" sau ca nu exista decat sa iei pe Dumnezeu in desert la asemenea elucubratii asa zis stiintifice debitate de unu ca Darwin. Ori vrei sa spui ca crezi in panspermie si de aceea nu poti sa-mi arati vietatea aia "simpla". Poti macar sa-mi arati un germene de viata "simplu" ce zboara prin univers in conditiile in care NASA se chinuie sa descopere asa ceva si nu reuseste? Oricum viata a aparut din viata si sursa vietii nu are inceput si nici sfarsit si exista in mod continuu sau neintrerupt. La ce sa ma relaxez? La erori si ignorante? Cu astea m-as putea relaxa? Nicidecum! pentru ca nu sunt irational.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Dumnezeu e tacut? Daca era tacut Biblia nu mai era scrisa, nu crezi? Cum adica "cei cu adevarat intelepti intretin lumea in tacere"? Atunci de ce i-a mai dat omului limba in gura?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Da.