| JIJ a întrebat:

De unde vine durerea de cap? si ce anume te doare, oasele? muschii? ce anume?

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Din cap, de unde vrei sa vina durerea, daca te manaca in fund te scarpini la cap. Bine tu ai vrut sa spui cauzele, intreaba medicul, cel mai bine.

| sabin89 a răspuns:

Nici doctorii nu stiu, da'pai noi. Problema migrenelor nu e rezolvata nici astazi. Nu exista niciun tratament (calmantele nu le consider tratament).

| andrei a răspuns:

E ciudat faptul ca pe creier nu sunt terminatii nervoase, deci daca pui degetul direct pe creier nu simti nimic.

| dragos9234 a răspuns:

Durerea de cap vine din multe surse.
Tensiune, febra, insolatie, tumori...
Daca te referi la ce anume te doare atunci cand ai febra, muschii te dor.
Fii mai explicit.

| Delicacy a răspuns:

Atunci când te doare piciorul sau mâna, zona care declanşează durerea este cea a muşchilor care transmite aceste senzaţii la nivelul encefalului, fiind transformată în fapt psihic.Creierul este cel care face posibilă apariţia şi conştientizarea durerii.Acelaşi lucru se întâmplă şi atunci când ai dureri de cap, sunt afectaţi muşchii şi uneori oasele(dar aici depinde de cauza durerii).