| anonim_4396 a întrebat:

De unde vom ști mereu că facem ceea ce trebuie? Sau nu vom ști? Rămâne de văzut cum evoluează în timp luările unor decizii? Le vedem pe unele după o perioadă. Bun. Dar tot nu vom putea ști mai târziu, undeva în viitor, cu ce influențează, în bine sau rău, altele noi. Până la urmă răspunsul care e? Chiar nu vom ști? sad Dar ce putem ști?

Să iau și un exemplu.
Coca-Cola consumat în exces e periculos fără să mai așteptăm o confirmare din partea noastră, s-au ocupat alții de asta, să studieze. Însă, eu mă refer la deciziile pe care le luăm noi fără a ne influența consecințele deciziilor altor oameni, asta poate nefiind posibil dacă ei n-ar fi avut de luat aceleași decizii vreodată.

Vă rog să mă scuzați pentru că am ales categoria Știință și Filozofi, nu Filosofie, dar asta e altă treabă. De fapt, stați în băncile voastre! Zic asta așa de test. Până la urmă ăsta e scopul întrebării. Să văd dacă mi-o mută careva la Conversații numai pentru faptul că am menționat asta! rolling on the floor De data asta am fost mai șmecher. Am scris mențiunea asta la sfârșit, nu la început, căci așa sigur se ducea la Conversații! laughing Știu că n-o citea până la capăt.

P.S. Uite, Flaviosule, cum se opresc filozofii pe TPU! Mutându-le întrebările la alte categorii! big grin

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Iti dai seama ca d-aia nu mai dorm eu bine noaptea?

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

De unde stim ca trebuie sa facem ceea ce nu trebuie sa facem, cand nu stim ce trebuie sa facem pentru ca ne place sa facem ceea ce ne este interzis sa facem pentru simplul fapt ca majoritatea oamenilor n-o fac? Io stiu ca trebuie sa fac orice sau aproape orice se poate face pana la datul coltului, eliminand numaidecat din context verbul "a trebui", pentru ca este un surplus neavenit disonant considerentelor biotice.

| demonangel37 a răspuns:

1 alegem. intotdeauna alegem nu stim ce este bine sau nu dar alegem regretam sau nu este ceva ce tine de curajul nostru de a alege. 2 cat despre studiu nu trebuie sa descopere altii ca sa observam daca are un efect benefic sau nu. 3 utilizatoriii schimba categoriile adica de exemplu eu dupa ce postez acest raspuns mi se pune obligatoriu un chestionar unde aleg daca este bine sau nu postata inscrierea mentionata de asemenea sunt multe persoane care o fac la nimereala sau la vrajeala si fara sa citeasca prea multe si din cauza aceasta se muta postarile :d

| WhatheWow a răspuns:

Recunosc ca si mie mi-au mutat unele intrebari, de exemplu pusesem una despre teoria intoarcerii in timp de la Stiinta si Filosofie mi-au mutat-o la Timp liber; o fi si vorba de timp "liber" nu zic dar pina nu am schimbat cuvintul teoria cu filosofia nu am putut-o posta aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am alta nedumerire: unde drequ' sunt postarile de la Conversatii?! Ca erau vreo 20 mai devreme, si brusc s-au evaporat toate, a ramas NOname cu filmul ei mocca...
Vrei sa imi raspund singur?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am observat. Dar tot 2 raspunsuri a strans NOname toata ziua rolling on the floor
Eu banuiesc ca nu multora le-a placut The Tree Of Life(nici mie de fapt), ba chiar ar fi ceva(ca la Agora) acum sa-l vada cativa special la recomandarea ei rolling on the floor Maine ii si vezi pe toti cu elaborari de vreo 30 de randuri laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ti mai fata in pace, ce aveti cu ea?; ori sinteti invidiosi?

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ce te freaca pe tine grija la 1 noaptea laughing
Ce face o persoana virtuala.

I strongly recommend you to sign out and get a life...

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Dar pe tine la 2 noaptea? rolling on the floor

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar citeam intrebarile, si ineptiile unora
BTW: Imi facusei o impresie mai buna

| OKMaui a răspuns (pentru anonim_4396):

La ora asta, toti ne frecam de ceva sau cineva.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Ah, bine.
BTW: Tu nu mi-ai facut niciodata o impresie buna. Asa ca nu conteaza ce zici laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca d-aia nu mai dorm eu bine noaptea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok...eu oricum n-am citit-o toata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tie iti dam medalie oricum.

| iKronstadt a răspuns:

Bineinteles!