| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "deciziile publice"? Dar cum participam noi la luarea deciziilor publice?

Răspuns Câştigător
| Luiza98 a răspuns:

Buna! Te-ai putea informa de aici:http://www.eumed.net/......blice.htm. Funda:*

4 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Deciziile publice sunt luate de administratia publica locala sau centrala, in functie de aria la care ne referim. Participarea cetateneasca la decizia publica se face prin consultarea cetatenilor cu privire la o anumita problema. Se deruleaza un program cu finantare europeana, inainte de implementarea acetuia se face o consultare cu cetatenii care beneficiaza de respectivul proiect. In functie de decizia acestor cetateni proiectul poate fi imbunatatit. De obicei au un rol consultativ, chiar daca la aceste intruniri participa si oameni de specialitate (tehnicieni).

| AlexSandu17 a răspuns (pentru valentin75):

Multumesc si tie, inca nu pot sa evaluez raspunsul...

| valentin75 a răspuns:

In literatura de specialitate vei gasi mai multe clasificari ale deciziilor. Decizii - strategice (care fac referire la o perioada mai mare de timp), tactice (pentru realizarea unor actiuni concrete), curente (se includ aspectele minore ale unei activitati). Dupa frecventa lor: avem decizii periodice, aleatorii, unice. Dupa sfera de curpindere: decizii individuale, de grup. Dupa certitudinea realizarii obiectivelor: decizii certe, de risc, incerte. Ne putem referi si la decizii luate in functie de nivelul ierarhic, unde putem include modelul pe tri niveluri inscride intr-o organizatie traditionala. Decizii - strategice, tactice, operationale. Mai sunt deciziile programate, neprogramate. Toate acestea le regasesti si la nivelul public. Pentru a raspunde exact la intrebare trebuie sa iti proprui un exemplu. Ca decizie publica - unde am putea incadra referendumul? Indiferent de nivelul la care este (national/local). El reprezinta o decizie. El include participarea cetateneasca. In urma participarii cetatenesti se iau decizii publice. Acesta e un exemplu! Cum ti se pare acum?

| AlexSandu17 a răspuns (pentru valentin75):

Multuesc, atunci când voi putea am sa-ti evaluez raspunsul :*