| Parakeets a întrebat:

Deci am citit o carte cu "Bolile karmice" și autorul cărții susține că bolile karmice chiar există și că el le identifică prin citirea aurei.

Voi ce credeți? Credeți în așa ceva? Mai ales ortodox vorbind, ar exista ideea de altă viață?

Și dacă nu ar exista altă viață, am înțeles (și tot ortodox vorbind, că cel puțin Sfinții au o aură și la ei, fiind Sfinți este și vizibilă, deci mă gândesc că și la noi ar exista o aură din asta) că aura ar exista, indiferent de religie, deci dacă ea ar exista și cineva, chiar și din altă cultură și religie ar fi capabil să o citească, credeți că "acele boli karmice" la noi în Ortodoxie, poate fi interpretată ca boala neamului sau străneamului nostru? Un fel de "blestem" oferit de strămoși?

P.S. în carte, autorul declară că ar fi oprit boli teribile sau simptome care la "cititorul" medical nu exista nicio explicație și logică dar, după ce suferindul trecea prin procesul de citire a aurei se însănătoșea, grabnic și miraculos.

Ce credeți? Să fie ceva mai profund aici și măcar un sâmbure de adevăr sau doar șarlatanie?

26 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

E sarlatanie concurentiala aici. Nu poate ceva ce ortodoxia nu poate taxa! Pai cum adica, vine un fraier si iti "citeste" aura in loc sa cotizezi la biserica de cartier si sa mergi la spovedit ca sa aiba poponautul ce raporta superiorilor lui de la SRI? Legat de asa-zisa aura, exista cimpul electric emanat de corpul uman, care poate fi "capturat" imagistic prin fotograme Kirlian, teoretic, doar ca aici cam sintem in zona de pseudo-science.
In concluzie, ce sa cred. Sa lasam elucubratiile mistice in trecut si sa mergem inainte ca o rasa care a inceput sa se joace cu inteligenta artificiala si manipularea ADN-ului iar in urmatoarea suta de ani fie va disparea, fie va incepe sa colonizeze alte corpuri ceresti. https://en.wikipedia.org/wiki/Kirlian_photography

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Off sad cam sceptică lumea pe aici.

Nu știu, eu de ce cred atunci?

Nu știu, eu simt că e un adevăr în treaba asta.

Și da, am auzit de acel aparat, deci deja ceva există, de ce TPUașii tot tind să fie sceptici la tot? sad

O să mai cercetez. Chiar e ceva la mijloc, simt eu. happy

| relian a răspuns:

Da este un simbure de adevar, dar nu refreritor la insantosire si alte basme.
Corpul omului emana o aura, o lumina, bioluminescenta, daca ai auzit, doar ca nu o putem vedea cu oc hiul liber.

In afara de asta, restul e poveste, basme, sau daca vrei sarlatanie cum ai intrebat laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Pfff, tu ce cauți măi Relian la ora asta, ca să-mi distrugi visele?! laughing)

Cam sceptic pentru un viitor american. happy

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Viitor american, despre cine sau ce vorbesti? laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Păi, fiind pe acolo, poți deveni american, right?! laughing)
Deci, ca viitor american, dragă Relian, trebuia să fii oleacă mai ezoteric și încrezător în orice. happy
Sau ai uitat că Iadul șade în America? Casa favorită a lui Michiduță/Lucifer sau cum vrei să-i spui, pare tot America. happy Acolo e un Vest sălbatic unde totul e posibil. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Lasa filmele. Am colegi in amurika, am prieteni care au lucrat acolo. E o societate mult mai organizata ca spanacul asta primitiv de la noi. Si faptul ca au j' de mii de culte demonstreaza ca acolo chiar e libertate religioasa.

De ce crezi tu? Inca nu ai privit cu suficienta atentie in jur si nu ai citit destul. Iti doresc sa vina si momentul ala cand te vei elibera de jugul "credintei" care de fapt e o conditionare/viol psihic la care esti supus de mic din toate partile, la noi.

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Eu nu pot deveni ce spui, is deja cetatean american, sau si cetatean american, asa ca draga pufulete, nu-s ezoteric deloc, nici in RO nu eram, prefer realitatea, chiar daca uneori mai visez si eu una alta, ca omu.

Asa e, aici e numa de rau, mor oamenii pe strada, cad ca mustele, nu ai vazut filmele alea, doaor alea is filmate real laughing

Tu se pare, crezi orice zboara, crezi ca e de mincare sau cas pufuleti laughing trebuie sa faci diferenta intre basme si realitate.Treb sa selectezi din toate informatiile astea ce le vezi peste tot, ce este real si cei minciuna.

Ca idee is mai multe povesti, basme, chestii umflate, decat real, atit pe net si alte surse, toti mint pe capete laughing infloresc de spui ca in fiecare zi e primavara laughing

| Drake21 a răspuns (pentru Parakeets):

Da exista fel si fel de oameni cu puteri supranaturale, America e tara tuturor posibilitatilor

| Parakeets explică (pentru relian):

God! Tu chiar crezi că eu sunt Miss Pufulete?! laughing) Ba Rosalia, ba Pufulete, dar când eu? laughing)

Ce te făcu să crezi asta măi dragă Relian? Eu sunt Patricia. Just me. laughing)

Și ca idee, eu sunt mai focă, remember? rolling on the floor) PufulețiGratis, cea de pe contul vechi PufulețiGratis, la care am fost eu în oraș să o vizitez, ca idee, este sirenă. happy Așa că nu mai confunda te rog, focile/delfinii cu sirenele. laughing)

Dar acum pricep de ce nu mai răspunde PufulețiGratis la telefon, cred că s-a speriat fata că o tot confundați cu mine, ba ne credeați Rosa. laughing)

Fiecare e fiecare și fiecare deține propria ei personalitate. laughing)

Deci eu foca Patricia sunt din Sud-Est. Sirena Pufuleți este din Nord. Ok? happy Rosalia, în schimb, habar nu am de unde e și dacă e focă sau sirenă. laughing)

| Parakeets explică (pentru relian):

Și pentru că am uitat ce era important. Eu nu am tras concluziile că America e dangerous după filme ci după documentare. happy Îți dai seama că sunt conștientă că un film e doar un film. Dar realitatea e mult mai sumbră, decât filmul. laughing) Sau nu ai auzit de Bundy, Dahmer, Gacy și mulți alții. Nebuni de nebuni. Până și domnul Versace din ce am auzit, povestea lui, și-o găsit finalul în fainoșaga Americă. Nu mai spun de JFK și de Marilyn Monroe. Charles Manson, Jeffrey Epstein, Jonestown cult/sectă și lista e deschisă. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

E bun, daca ai vazut documentare, iale de bune.Iar daca esti o persona asa de importanta, miliardara, vdeta galactica, aici ai dreptate, trebuie sa stai acolo ascunsa laughing sa nu te afle careva ca e de rau.

Si eu am auzit ca prin RO unia au omorit pe unu Ceausescu si pe nevasta lui laughing ce sa mai zic de unu Rimaru care omora oameni cum i se scula si-a fost nevoie de timp mult pana sa iol prinda, si mai stiu care ar mai fi, nu stau acum sai amintesc, sau prin Faranta, unia care taiau capetekle la oameni cu ghilotina laughing

Ma documentai si eu ca si tine, asa ca stam fiecare in banca lui, in cusca lui laughing
Nici eu nu spun din filme, spiun chestii reale.Hai alea erau personalitati, dar am vazut pe unia cum au omrit zeci de oameni, au trecut cu masinile peste ei pur si simplu laughing prijn Franta daca nu ma insel nu?

Oameni obisnuiti, nu vedete, nu in America.
E rau cand esarti sarac cu duhu, dar asta e ce sa-i faci, fiecare cit poate duce laughing

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Ce este aia foca si cei aia sirena din nord? Ori la ce spui sirena si la ce spui foca?

| Parakeets explică (pentru relian):

But wait laughing) Nu toți cei de care am amintit sunt faimoși. Adică cel puțin Bundy și Dahmer nu erau faimoși, erau 2 oameni simpli, ca noi 2, ci au devenit însă faimoși după ce au făcut vâlvă cu crimulițele lor. laughing) Ok, poate Bundy încercase el o tentativă de a se lansa în politică, dar cam atât laughing) și din ce-mi mai aduc aminte de caz și Manson era tot un om de rând, faimos o devenit după crimă. Că de, așa e America, transformă nebunii și psihopații în vedete. rolling on the floor)

Și cazuri am văzut cu duiumul pe Investigation Discovery. laughing) Cu oameni de rând, nu vedete. happy Deci te înșeli, dragă Relian. Vedete au devenit după ce au devenit nebuni/infractori/canibali/criminali/sataniști. laughing) O, să nu uităm și de Ramirez. Ăla da bunăciune națională, dar ce și-a vândut sufletul Satanei. Și o comis o groază de atrocități. Deși nici Dahmer nu e de neglijat, ăla avea și darul mâncatului victimelor. laughing) Și Râmaru, o fost tot un fel de Dahmer și Bundy, și tot după comiterea faptelor o devenit faimos, până atunci erau un anonim și om chiar de rând de tot. laughing)
Aoleu, dar ia gata cu atâtea povești cringe la ora asta. Nu știu ce oră o fi la tine, în America laughing) dar la mine e noapte și deja nu e un sentiment prea plăcut să vorbesc despre acești stimabili duși cu pluta. laughing) Nici nu știu sigur dacă am încuiat ușa. Parcă deja mă anxietează rău, treaba asta. laughing)

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

laughing eu nu vorbeam despre ei vorbeam despre tine. Am observat faci ce faci si nu sti cum sa arunci cu noroi in altii, in cazul de fata in America laughing ca e rau, cas numa criminali, cas nu sti cum, ca nimic nu-i sigur in America, si bla bla doar vorbe in vint.

Acu cand am vazut ca iar o bagi pe aia cu America, numa crime si nebuni, aia am vrut sa iti arat, in orice tara se intampla si lucruri rele.Ai bagat ca au impuscat americanii nu stiu ce presedinte, voiai sa arati nu stiu ce cacaturi, uite ca ti-am aratat ca acolo in tara ta, aia foarte sigura, s-a intamplat la fel, ba de fata cu tot poporu, nimeni na spus nimic, toti au aplaudat, niste dusi mintal, doar aia ar aplauda.

Despre asta voiam sa iti arat, dar tu vezi, ori faci reclama proasta doar americanilor, cine teo fi platit, nu e de mirare, cum esti tu acu in situatia in care esti, sa o vinzi si pe maicata laughing
Dar de altfel vai RO sta bine, sintem in NATO, ei uite sa afli si tu cine este NATO, este America, restul is doar asa de decor, ma refer la tarile care fac parte din NATO, asa ca aia va apara in caz de ceva pe voi astia care nu aveti grija zilei de ieri laughing

Dar asa este, totdeauna, vorbesc si arata cu degetul pe altii, tocmai cei care se afla in rahat, la ei nimic nu se intampla, doar la vecinu laughing

Mai sunt inca citiva de astia indoctrinati ca si tine impotriva americanilor pe aici, am spus si lor ce iti spun si tie.Nu mai puteti fi salvati laughing sinteti o cauza pierduta, ma refer la cit sinteti de indoctrinati.

Nu este vina voastra, este vina sistemului, daca aia va arata asta zi de zi, ora de ora, normal la un mom dat se imprima in cap si daca nu ai vrea.
Am incercat doar sa iti ridic valul ala de siguranta, domul ala impenetrabil dupa care stati voi in RO, asta daca puteti vedea ceva si nu-i ceata totala.

Cam asta voiam sa arat, nu de politica, nu de vedete, iar daca e pe aia dreapta, nu cred ca America a facut rau oamenilor, mai mult decat a facut-o RO, nu in toata istoria ei, doar dupa razboi, nu mai spun toata Europa.

Si sa inchei, daca nu era America, acu cine stie ce limba mai vorbeam, sigur nu romana.
Americanii au scos din rahat toata Europa in ambele razboiaie, iar acum toti ii vorbesc de rau, toata Europa asta face zi de zi, propaganda subtila impotriva americanilor laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

God! Credeam că ești doar funny măi Relian, dar uite că și tu știi să enervezi oameni. Mai bine nu o fă, e posibil să-mi placă. laughing) Eu sunt mai sado-masochistă mă îndrăgostesc de obicei de oamenii care nu mă plac ei pe mine sau de oamenii care mă enervează. laughing) But nevermind, glumesc. laughing)

Deci, ți se pare ție că eu fac propagandă sau că am susținut eu că în țara mea e roz? Nu, nu, nu, sunt conștientă că peste tot au existat Bundy și nebuni rolling on the floor) dar totuși din tot ce am citit și auzit, am tras concluzii, nu îndoctrinată, man ci trecute prin propriul filtru, și am ajuns la concluzia că America e dangerous. But, e și o țară cu toate posibilitățile. Sunt conștientă. Dar eu expun tot și din perspectiva mea, măi Relian. Adică eu visez să ajung în America să-mi îndeplinesc visele, dar mi-e frică să plec pentru că pentru mine ca femeie singură, mi se pare periculoasă America. Asta încerc să spun de fapt. Dar nici de-a dracu nu mă las, până nu pun piciorul în America. Chiar și de plec cu pușca după mine sau eu însă-mi devin Bundy, tot o fac. laughing)

| Hyperion7 a răspuns:

Nu vreau să mă laud, însă eu cred în Dumnezeu și în planul Său nu mai musc chestii care te fac cu inima, cu capul sau cu orice altcevahappy
Mulțumescon the phone

| Eireann a răspuns:

Nu. "Autorul declara"... sa-mi aduca fise medicale, rezultate analizelor de sange cu dopuri de toate culorile, Ct-uri si RMN-uri, analize genetice si apoi sa-mi dovedeasca aceasta insanatosire grabnica si miraculoasa.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Credința nu-i decăt o teorie. Un gănd care generează liniște. satisfacție, speranțe și multe altele. Dar nu asta nu ceva bătut in cuie și pur adevărat.

| LaviniuA a răspuns:

E cam prea folosit cuvantul karma in zilele noastre. Noi occidentalii suntem fascinati cand ni se vorbeste despre cultura orientala. In realitate, cred ca si orientalii s-au modernizat, pana si ei au uitat sau interpretat gresit scripturile lor, asa ca de ce sa-i judecam pe scriitorii contemporani.

Karma inseamna actiune (sanscrita). Totul in lume exista datorita actiunii (karmei). O actiune duce la alta si apoi la alta si tot asa. Nu exista evenimente izolate, este actiune si reactiune.
Echilibrul originar a fost perturbat si astfel aparut miscarea, actiunea, karma. Karma este ca o lege, ce incearca sa restabileasca echilibrul originar.

In crestinism apare ideea de judecata de apoi.
In biserici apar diversi sfinti cu balante in mana. Balanta in dezechilibru arata datorii, karma ce trebuie platita (actiune ce trebuie realizata) pentru a se restabili echilibrul.

Deci karma, este peste tot, in aura, in viata noastra, in corp, pana si in numele nostru.

Acel individ nu cred ca poate sa vindece cu adevarat, chiar daca "vede" anumite dezechilibre in aura. Poate doar vindecari temporare, cu anumite costuri care se platesc ulterior de catre cel aparent vindecat.
Cum ar putea el sa vindece cu adevarat? Este vreun Iisus, Buddha, ca sa poata "plati" datoria in locul celui bolnav, sau sa ii zica bolnavului ce trebuie sa faca incat sa se achite de datorie? (datoria este actiunea potrivita, care echilibreaza) Poate ca o fi, habar n-am... dar sunt sanse foarte mici.

Ar mai fi multe de zis, dar nu mai am inspiratie acum laughing
Mai bine intreaba-ma tu, si o sa incerc sa raspund.

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Acum că pui întrebarea asta și eu parcă mă întreb "Cum naiba vindecă nenea ăla doar printr-o citire a aurei?!" laughing)
Dubios, nu?!
Dar parcă tot aș dori să aud că nebunia mea e reală. Adică să cred că ceva sau cineva poate vindeca chiar totul, simplu și rapid. laughing) Asta e când vrei să crezi în unicorni, karme, extratereștrii, vindecări și lumi ezoterice și mistice. laughing)

| LaviniuA a răspuns (pentru Parakeets):

Sunt putin curioasa cine e nenele. Poate imi spui intr-un mesaj laughing Sa vad si eu despre ce e vorba acolo in cartea aia...

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

Https://www.libris.ro/......74047.html

Ia uite aici miss Lavi, exact asta e cartea. Eu una o recomand tuturor. Mie mi-a dat totuși un mic fior pe șira spinării. :)))
Poate vă convinge și pe voi. :)

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Din contră, ce povestești tu este departe de învățăturile ortodoxe și Hristos. Este doar un sincretism mizer, un eclectism dubios care corupe creștinismul cu elemente păgâne.
Numele în sine nu-mi sună bine: "boli karmice". Karma este un concept budism și nu are ce căuta în spiritualitatea ortodoxă. Dacă autorul nu ar fi fost un "mediu spiritual", un "New Ager" confuz ar fi găsit alt mod de a se exprima.
De asemenea, în creștinism nu există "cititul aurei" iar vindecările miraculoase au loc prin post și rugăciune, eventual datorită moaștelor, nu datorită "cititul aurei".
De asemenea, ideea că această activitate presupun vindecătoare ar putea fi practicată de oricine, "chiar și din altă religie", are un spirit ecumenist, drăcesc.
"Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie." Matei 10, 34

| Parakeets explică (pentru MeisterSchnitzel):

Deci atunci să fie doar o șarlatanie? Totuși ce descrie nenea ăsta în carte, sună prea real pentru a fi făcătură, parcă happy
Parcă aproape că m-aș duce și eu să-mi citească de ceva și da, eu sunt Ortodoxă.
Și chiar, ortodoxia chiar nu amintenște nimic și de karmă? Că parcă noțiunea de karmă o avea și Ortodoxia...

Răspuns utilizator avertizat