| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca astazi traim intr-o lume concurentiala in care victorioase sunt doar acele tari care investesc in inteligenta poporului, oare ce sanse de viitor are Romania in aceasta lume daca aici statul investeste enorm in ortodoxie ca forma a prostirii neamului?
Fac aceasta afirmatie tinand cont de faptul ca inteligenta se bazeaza pe Cunoasterea Rationala iar ortodoxia pe credulitate si credinta a proasta?
Nu credeti ca aceasta politica de prostire a neamului romanesc prin ortodoxie, va face ca Romania sa fie condamnata pe vecie sa fie ultima si cea mai inapoiata tara din UE, doar pentru ca unii politicieni sa impuna modelul ortodox al vechilor domnitori romani, model in care populatia era redusa la nivelul unei turme proaste, pentru ca ei domnitorii sa o fure in liniste si cu mult spor?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Nu este vina niciunei religii aici, e vina noastra, a poporului roman. Noi l-am omorat pe Ceausescu, singurul presedinte patrot care a tinut cu Romania si cu poporul roman. Noi l-am omorat in speranta ca rahatul de capitalism va aduce ceva bine si iata ca ne-am inselat, am cazut mai rau in groapa. Cand Ceausescu a fost omorat, ultimele lui cuvinte au fost: "Desteapta-te, romane!" ce vrei mai mult de atat? noi am omorat singura speranta, si uite cum am ajuns acum, il vrem inapoi.

| Dorugar explică (pentru aabaaab3278):

Foarte gresit, ceausila al tau era un mare idiot care dupa ce a lasat zeci de milioane de oameni sa sufere de foame si frig, a dat ordin sa se traga impotriva nemultumitilor suferinzi d foame si frig care au iesit in strada sa ceara o viata mai buna si libertate in loc de marea inchisoare numita pompos Romania.
2 Nu voi l-ati omorat pe ceausila, ci securitatea care l-a tradat si care dupa ce a pus mana pe putere v-a tradat si pe voi si a vandut in intersul ei murdar toata munca si agoniseala poporului roman.

3 Asa ca rahatul de capitalism din Romania este creatia securitatii si a poporului roman adormit si amortit prin ortodoxie, care nu a inteles ca "Somnul ratiunii naste monstrii" (adica securisti)
4 Da voi v-ati omorat singuri speranta voastra in viitor pentru ca v-ati lasat prostiti depoliticienii securisti care va fura si va baga pe gat ortodoxie pina va tampeste de tot, si cu un asemenea popor de oameni nascuti normali dar tampiti de scolile de spalat creiere dupa modelul nazist al lui Goebels, in veti nu veti ajunge o societate avansata, pentru ca o societate dezvoltata si avansata nu se face cu oameni retrograzi si adormiti si nici cu oameni intorsi cu fundul catre stiinta, ci doar cu oameni constienti si competenti cu mintea treaza.
Asa ca lasa tanguirile mioritice si schimba te si tu radical tot asa cum m-am schimbat si eu care am fost ca tine s recunoaste ca falsele religii sunt prima cauza a catastrofei si tragediei romanesti!

| HowdidIgethere a răspuns:

Nu este concurenta intre vreo stiinta si religie.

E ca si cum ai spune ca nu se invata fizica pentru ca e ocupat timpul cu matematica si limba engleza.

Viata crestinului e cam aceeasi cu a ateului. Faptul ca invatamantul tehnic este mult mai eficient prin Japonia, Coreea de Sud, Germania tine de baza materiala si de legatura cu mediul antreprenorial.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Ce vorbesti?
Eu nu am auzit ca religia sa sustina teoriile stiintifice privind aparitia Universului a planetei Terra si a vietii pe pamant, si nici nu am auzit ca stiinta sa sustina prostiile debitate in Biblie despre aceleasi teme mai sus amintite.
Dar in schimb STIU ca in Biblia la Timotei la cap. 3 oamenii sunt indrumati sa se lapede de minciunile stiintei si sa imbratiseze adevarurile credintei (a proasta)
Tu nu vezi ca in tari ianpoiate ca Romania tot mai multi oamenii mai ales tineri stau cu fundul intors spre stiinta si se calca in picioare ca niste animale doar sa atinga o racla cu un ciolan "sfant" in ea, care nici macar pe Grivei nu-l face sa saliveze

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Dorugar):

Cinstirea Sfintelor Moaste nu are legatura cu viata materiala de aici, ci cu cea spirituala de dupa moarte, si e libertatea fiecaruia crezul spiritual.

Faptul ca sunt ortodox nu ma impiedica sa urmez o facultate si sa urmaresc o cariera.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Pai daca nu are nicio legatura cu viata materiala de aici, atunci de ce sa sa le slavim acum si nu dupa ce murim!
Faptul ca esti ortodox inseamna ca ai ceva ce te va impiedica sa fi altceva decat o mediocritate, asta pentru ca nu ai capacitatea intelectuala sa-ti dai seama ca ortodoxia este o sarlatanie securista de manipulat condus, spionat si belit masele de oameni reduse la nivelul de turme de oi
Asa ca tu nu esti un exemplu bun de urmat ci mai degraba un exemplu negativ, pentru ca nimeni nu poate face performanta profesionala daca e marginit din p de v intelectual... de ex de ortodoxie, pocainta sau islamism

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru mine nu conteaza daca sunt un exemplu pentru cineva, si cine are un crez spiritual nu il are pentru ca sunt eu un exemplu.

Este adevarat ca avem multe exemple in ortodoxism, unele care ne arata jertfelnicia fata de om (Sf Antim din Chios, Sf Vasile cel Mare, Sf Melania Romana, Sf Nectarie), altele care ne arata dorinta de apropiere de Dumnezeu (Sf Serafim de Sarov, Sf Macarie, Avva Pamvo).

As vrea sa observi ca degeaba esti performant intelectual, daca esti o lichea. Iar cel mai performant mecanism "de condus, spionat si belit masele de oameni" (te-am citat) a fost conceput de atei, si a functionat in statul ateu rus.

Iar acum, ca sa revenim la ideea ta ca ortodoxia pune bete in roate dezvoltarii economice, cauta si descopera ca Romania a ajuns in perioada interbelica o forta economica inaintea multor state atee europene. A fost adusa la coada Europei de atei, nu de ortodocsi.

De asemenea, daca scotocesti putin prin istorie, ai sa descoperi ca Imperiul Bizantin era prin secolele 4-5 cel mai bogat stat din lume, ortodox fiind.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

La care crez spiritual te referi?
Sarlatania, excrocheria, minciuna, lacomia si prostia sunt ramuri ale spiritualitatii?
Ce spiritualitate contine religia, aia ca pomeneste spiritele mortilor?
Pai asta inseamna spiritsm sau spiritualism dar in nici un caz spiritualitate.
Cine papucii mei este Antim din Chios si alti propagandisti ai minciunii diabolice? A inventat el Penicilina sau Insulina, care salveaza miliarde de oameni?
Pai antimul asta al tau este mai neinsemnat decat un muc din nasul sfantului Fleming inventatorul Penicilinei, sau mai neinsemnat decat un ciorap rupt al lui Otto sau Diesel care au inventat motoarele cu ardere interna si motorul Diesel lucruri pe care astazi le folosesc miliarde de oameni. asta fara sa mai pomenim de enorm de alte lucruri descoperita in medicina, tehnologie, rtehnologia informatiilor a telefoniei televiziunii +++++ milioane de alte lucruri folositoare intregi umanitati si tu vii si ne vinzi un nemuric de parazit excroc si propagandist al minciunii ca fiind un etalon de sfintenie?
Pai aia o fi in lumea virtuala prostilor, dar nu si in relitatea in care traim si ne folosim zilnic de aceste minuni rod al stiintei = adevar si al geniului unor adevarati sfinti.
Si de care dorinta de apropiere de Dumnezeu vorbesti?
Exista cumva in realitate un personaj care sa intrupeze Dumnezeirea?
Sau a descoperit stiinta cea atotputernica vreo mica dovada a existentei lui Dumnezeu?
Pai de cand au crestinii Dumnezeu? Poate cred ca au un Dumnezeu datorita faptului ca FURAND Biblia religiei mozaice, l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri existand in mitologia religiei mozaice?
Pai tu crezi ca daca ati FURAT Biblia religiei mozaice in care scrie despre Dumnezeu, automat l-ati furat si pe Dumnezeu?
Pai daca eu fur cartea cu Greuceanu, inseamna ca acum am si eu in cer un Greucean? Nu-ti dai seama cat de absurd gandesti?
Nu trebuie sa fi performant intelectual, ci doar normal, adica sa traiesti ancorat in REALITATE pentru ca realitatea? ADEVAR si adevarul este parte din dumnezeire, cine traieste in fantasmagorii, se cheama ca fie este aberat, fie este destept ca noaptea!
In privinta Romaniei esti total gresita, ateii au facut o tara noua in care au oferit locuinte si locuri de munca fiecarui cetatean, decaderea Romaniei a inceput odata cu re-religio-zarea societatii in care s-au construit doar miii si mii de biserici si s-au daramat sute de spitale. Fara ajutorul UE Ropmania ar fi din nou in epoca de piatra ca pe vremurile lui Isus

Sa crezi ca in sec. 4-5 e.n a existat ortodoxie, este o dovada de incultura, ortodoxia a aparut dupa Marea Schiasma si anume in anul 1054. Iar faptul ca Capitala Bizantului a fost cucerita de un trib de osmanlii, este dovada ca a fost slaba si ramasa in urma din toate punctele de vedere, si mai dovedeste ca ortodoxia este religia LOOSERILOR, adica a celor care au fost mereu infranti in confruntarile cu viata pentru ca MODELUL ortodox este un model al sarlataniei si a egoismului nerusinat, asa cum vedem si astazi in jurul nostru, si cu asemenea "arme " nu poti castiga niciodata altceva decat dispretul.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Dorugar):

Antim din Chios nu a fost un propagandist, ca tine. El a intrat intr-un asezamant crestin pentru ajutarea leprosilor, cand nu exista leac pentru aceasta boala cumplita si foarte contagioasa. El si-a pus viata pentru ajutorul celui suferind.

Ceea ce tu nu ai face nici avand un vagon de antibiotice moderne in beci. Asta-i diferenta intre fapta si fonfaiala pe site-uri.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Hahahaha...asta este un ajutor pentru umanitate?
Pai daca era sfant trebuia sa gaseasca el medicamentul care vindeca lepra, dar asa nu era decat un nemuric inconstient si nefolositor, pentru ca nu putea ajuta pe nimeni sa vindece lepra.
Nu eu nu as face pentru ca nu sunt inconstient ca nemuricul pe care tu il crezi sfanbt doar pentru ca era inconstient.
Da este mare diferenta intre faptele unor inconstienti si marile fapte ale geniilor omenirii care au gasit solutii sa vindece oamenii asa cum ti-am dat exemplu pe inventatorul penicilinei si a antibioticelor care astazi vindeca cazurile de lepra fara sa fie nevoie de inconstienti necalaficati precum "sfantul" tau cel inconstient si necalificat
Asa ca fonfaiala este minciuna pe care o improsti tu aici pe net minciuna prin care sfidezi adevarul si inseli lumea prezentand ca sfant niste inconstienti care nu au facut nimjic in timp ce ii desconsideri si refuzi sa le accepti meritele marilor si adevaratii sfinti, oamenii de stiinta care au facut ca societatea sa progreseze.
Ar fi o adevarata rusine pentru orice tanar din UE sa fie atat de retrograd cum sunt marea majoritate a tinerimii din Romania.
Locul vostru nu este in UE ci in mizeria evului mediu religios, loc in care sa va imbolnaviti de bolile acelor vremuri religioase de lepra sau ciuma si aveti de ales intre un sfant inconstient care nu va poate ajuta cu nimic si intre oferta stiintei care va propune antibioticile care va pot vindeca..., sa vezi cat de mult ia-ti respecta pe acesti sfinti si cati ar accepta oferta stiintei antibioticile!