| anonim_4396 a întrebat:

Deci daca omul o capabil sa isi piarda rabdarea, speranta, increderea e posibil sa isi piarda si capacitatea de a mai iubii(are asta un sfarsit(sau mai bine zis o limita) sau e un izvor nemarginit)? poti sa iubesti atat de mult pe cineva incat sa iti folosesti "toata iubirea"si sa nu mai poti iubii pe altcineva?

Răspuns Câştigător
| Liviucu a răspuns:

Da, asta mi se intampla mie acum. Am iubit extraordinar de mult, din toata fiinta mea o fata. Dar, n-a fost sa fie. Fiind prima relatie, si fiind atat de dezamagit cu ea dar si cu urmatoarea, acum sa stea si in cap o fata ca nu mai pot sa tin la ea ca si la prima. Poate cu mare greu as incepe sa pun sentimente insa cert este ca mi-am dat seama ca astazi trebuie sa fii precaut si ca in fete nu trebuie sa ai incredere niciodata. Scuze daca esti fata.

Sfatul meu pentru tine este sa pui suflet abia atunci cand crezi ca merita, dar si dupa ceva teste (ridicole dar se merita sa stii cu cine ai de-a face din timp). Abia apoi sa iti deschizi inima si sa-l primesti cu caldura... Va simti o schimbare din bine in si mai bine, si, daca va fi genul de baiat care sa aprecieze lucrurile acestea la o fata, te va iubi neconditionat pana moartea va va desparti. happy

Succes!

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe moment, da.

| Shammal a răspuns:

Nu, doar te pui intr-o stare de negare, iti blochezi sentimentele, gandurile, iti spui "povesti" care sa te tina pe trasa pe care o vrei; pierderea cu rabdarea, speranta. increderea e intotdeauna temporara

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, inima e destul de mare, de încăpătoare. Iubim diferit, dar iubim.

| Delicacy a răspuns:

Iubirea nu are margini. Poţi să iubeşti natura, viaţa, muzica, animalele, oamenii.Nu te limita numai la iubirea dintre un bărbat şi o femeie.Dar ca să-ţi răspund la întrebare, poţi să simţi oricând sentimentul de iubire faţă de altcineva, dar asta depinde numai de tine.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

"A iubi" cu doi de "i"...
Da. Se numeste "damnum spei". Nu-s bun la latina, dar cred ca intelegi ce vreau sa spun.

| anonim_4396 explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Ii cu doi de "i" citeste mai bine data viitoaretongue

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru anonim_4396):

Grea e si limba romana!
"Capacitatea de a mai iubii."
"A/ mai/ iubii"- verb la modul infinitiv, forma din dictionar.
In DEX, scrie cu negru pe alb "a iubi", nu "a iubii".
Copilasilor, prima data invatati sa scrieti si sa vorbiti cat de cat corect si apoi puneti-va intrebari pe care le-ati vazut pe alte site-uri si vi s-au parut interesante.

| Accero a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

1) parerea mea daca nu esti capabil de a da un sfat, ignora pagina si vezi-ti de drum, 2)sa nu vorbim de inculti sti, tu confunzi o intrebare retorica cu o intrebare profunda deci sa ne vedem de treburile noastra ca nu esti mai inteligent...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Accero):

Unde am pomenit eu de intrebari profunde sau retorice? Cred ca ar trebui sa-ti dea pastilele mai des. Fa-ti un serviciu: invata sa scrii corect.

| Accero a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Prietene ai pomenit de intrebari retorice la intrebarea mea si te citez "De ce pui intrebari retorice pe TPU?" iar cat despre scrisul corect, termina clasa a 4 si dupa baga-te pe un site de socializare, pentru ca banii parintilor tai nu iti dau dreptu sa jignesti oameni sa stii...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Accero):

Nu cred ca te poti numi prietenul meu.
Prin intermediul intrebarilor retorice se transmite un mesaj, la ele nu se asteapta un raspuns.
"Oare de ce toti cautam un asa zis "paradis" in care toate sa fie perfecte..."
Ironic este ca intrebarile retorice primesc cele mai multe raspunsuri. Am crezut ca esti un tip inteligent, ca ti-ai dat seama ca nu toate lucrurile au un sens si ca omul este ceva foarte ciudat; ti-am apreciat observatia (care, acum, se dovedeste ca nu e observatia ta, ci ca ai luat intrebarea de undeva si ai crezut ca e o intrebare la care se asteapta raspunsuri), insa nu prea imi plac persoanele care nu inteleg ca ca observatiile de genul asta nu isi au rostul pe acest site.
Acum aflu ca, de fapt...

| Accero a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

1) sa stii ca eu nu am nevoie de altcineva pentru a imi sustine punctul de vedere, cum aveti majoritatea nevoie in ziua de astazi.
2) cand am zis un asa zis "paradis" nu am zis retoric, am folosit ghilimele la paradis deoarece, in lumea in care traim exista tot felul de canalii asemena tie si daca ai fi fost atent 5 minute la discutia mea cu Maya1993 si ai fi citit tot ai fi inteles ca nu a fost nimic retoric in ceea ce am spus, de la intrebare la fiecare afirmatie facuta.
Acestea fiind spuse, te sfatuiesc sa nu intri niciodata in dueluri pe care o sa le pierzi cu siguranta, fie ele si verbalewinking

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Accero):

Auzi: "cand am zis un asa zis "paradis" nu am zis retoric"
Nu ai zis retoric! Cum sa zici tu retoric? Bravo, mai! Esti foarte istet si te exprimi mai bine ca Nichita Stanescu.
In cele din urma, cred ca am inteles ce ai vrut sa zici, desi exprimarea ta este asa: http://i.imgur.com/fxcQQ.png si iti pot spune ca nu ai dreptate.
Tu acum ti-ai dori din tot sufletul sa castigi "duelul verbal"; dorinta ta este asa de mare, incat tu crezi ca l-ai castigat si te comporti ca iepurile din "Iepurele si testoasa", doar ca tu nu ai potentialul iepurelui, nici macar al testoasei.
Esti cineva care traieste in propriile sale iluzii ( http://i.imgur.com/SeOZ3.png ).
Ca dovada, spune-mi si mie o realizare de-a ta. Ce ai facut tu in viata pentru a putea fi remarcat?
Ai fost la vreo facultate de prestigiu? Esti medic chirurg? Ai luat vreo bursa in strainatate? Ai ajuns macar la o olimpiada nationala? De-abia astept sa vad ce rezultate extraordinare ai avut.

| Accero a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

EU? NU nu am facut nici una din astea pentru ca nu am ajuns la varsta la care sa am posibilitatea.INSA am luptat singur impotriva unei conduceri intregi pentru drepturile tuturor, fara ca eu sa am ceva de castigat, Am trecut prin iad si m-am intors, am calcat in picioare cu diplomatie pe oricine mi s-a ridicat in potriva.Sti ce am eu in viata pentru a putea fi remarcat? SUNT ROMAN.SI Iubesc tara asta, chiar daca oameni ca tine o distrug zilnic pentru ca doar cu un limbaj si cu atata badjocura in vorba fara sa stii macar sa spui ceva. Spui ca nu am potentialul nici macar al testoasei, prietene da-mi voie sa te informez ca nu ai habar cine sunt, si cat potential am, pentru daca m-ai cunoaste si ai vedea cine am fost si cine am devenit, ai vedea ca nimeni cu o facultate de prestigiu nu ar fi putut sa ajunga la nivelul meu.Medici chirurgi? sunt tot felul de amatori care iau diplomele pe bani si distrug viitorul a sute poate chiar mi de persoane. Burse in strainatate?
de ce pentru ca nu as fi capabil sa ies pe propriile maini afara si sa fac ce trebuie sa fac? Olimiade nationale ...Hmmm dect sa ajung la o olimpiada nationale pe mita si bani la juriu si acolo sa ma fac de ras mai bine am stat acasa si am citit o carte, macar am avut ceva de castigat.Te intereseaza rezultate-le mele bun, ia uita-te putin in oglinda si vezi ce rezultate ai avut tu.Sti vorba aia "vezi gunoaia din ochiul altuia si nu barna din ochiul tau " asa ca crede-ma,daca pentru tine viata nu e o competitie,atunci mi-e mila de tine,pentru ca nu sti sa TRAIESTI CLIPA,sa respiri aerul curat(cat mai e ) si sa te bucuri de fiecare particica de bine in atata rau.Te gandesti la rezultate? la ce bun sa fi OLIMPIC daca nu ai trait viata, Sti pana la urma si chirurgi si olimpicul si omul obisnuit, tot acolo se duc, si tot uita toti de ei, dar macar omul, si-a trait viata...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Accero):

Daca iti spun rezultatele mele, iti poti da seama cine sunt cu foarte mare usurinta si nu vreau sa se afle asta.
Daca te consideri un roman adevarat, invata limba romana.
Cu toate ca am nimerit faptul ca nu ai nici macar..., am vrut sa iti demonstrez ca tu te superi si spui ca am pareri preconcepute despre tine, insa am vrut sa-ti demonstrez ca, de fapt, tu ai pareri preconcepute. Nu ma cunosti si totusi spui despre mine ca sunt un gunoi. Nu ai cum sa demonstrezi ca tu imi esti superior deoarece nu este asa. Nici nu stiu daca merita sa mai vorbesc cu tine.
Insa, ai dreptate in legatura cu ceva: am pareri preconcepute.
Filozofia mea este sa am pareri preconcepude despre cei ce au pareri preconcepute.

| Accero a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Atunci filozofia ta e gresita.1) nu conteaza cine esti, nu are importanta, bun sau nu, celebru sau nu, ESTI OM ...si ca om spui ca nu merita sa vorbesti cu mine,ok te inteleg,e un semn de slabiciune,ca poate ai faima si avere si tot ce vrei,dar daca nu imi faci fata,te inteleg,poate nu sunt cineva,dar voi fi,pentru ca am ceva ce tu nu o sa ai niciodata,oricati bani si faima ai avea, am onoare, iar asta, in ziua de azi, depaseste toti banii si faima

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nu spun ca nu am gresit, dar trebuie sa fii ori venit de doua saptamani pentru prima data in Romania, ori ai vreo 6-7 ani (nu-mi sta in fire sa folosesc hiperbole). Nu ar trebui ca un copil de varsta ta sa stea la ora asta pe internet.

| Gogu06 a răspuns:

Iubirea exista tot timpul, cred ca es doar ca uneori nu poti sa iubesti pentru ca sunt alte sentimente care o sufoca, dar este recomandat sa scapi de ele, sa le dai la o parte ca iubirea sa isi faca loc si sa iasa la suprafata.

| scrisoarededragoste a răspuns:

Dragostea nu va pieri niciodată! 1 Corinteni 13:8. Dragostea este un izvor nemărginit, nesecat şi neatins. Dragostea adevărată este o limbă pe care surzii o pot auzi şi orbii o pot vedea.

Din moment ce iubeşti pe cineva cu toată fiinţa şi renunţi la propria persoană pentru a-i demonstra tot ceea ce este firesc şi nefiresc înlăuntrul tău de ce ar trebui să renunţi şi să cauţi o altă persoană, o altă dragoste?

| Accero a răspuns:

\E posibil ca uneori sa iubesti atat de mult, si sa fi atat de dezamagit(a) incat sa iti fie frica sa iubesti, si mai ales sa te inchizi in tine formand un fel de zid de protectie in jurul sentimentelor tale.Si sa iti mai spun ceva, e mai probabil de 100 de ori ca omul sa isi piarta iubirea, decat sa isi piarda speranta happy, asa ca ai grija cat de pasional iubesti, pentru ca ar putea fi ultima iubire.

| lennox a răspuns:

Da ascultama pe mine stiu ce zic