| DanyN98 a întrebat:

Deci...de mult timp ma deranjeaja un gand, iar eu sper sa ma ajutati.deci,un an lumina are aproximatix 10.000 de miliarde de kilometri, da? daca expertii spun ca universul ar avea aproximativ 15 miliarde de ani, inseamna ca lungimea totala a universului este de aproximativ 15 miliarde de ani lumina? notificand faptul ca un an lumina este perioada de timp in care lumina o parcurge intr-un an(desi cei care vor raspunde mai mult ca sigur ca vor fi stiut acest lucru)

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Nu are legatura.

Dupa big bang universul s-a extins cu o viteza mai mare decat cea a luminii, este o limita de viteza in ceea ce priveste deplasarea prin univers, dar cand universul este cel care se misca regulile nu se mai aplica...

In plus viteza cu care se deplaseaza actual universul nu este egala cu cea a luminii.

Uite aici :

http://www.descopera.ro/......-universul

++ Universul se exinde in continuare....si inca nu ii stim marginile.
E foarte posibil sa aiba mai mult de 15 miliarde de ani lumina lungime.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Anul-lumina se foloseste la masurarea distantelor chiar daca anul este o unitate de masura a timpului. Un an-lumina(distanta parcursa de o raza de lumina intr-un an) are lungimea de aprox. 9, 5 trilioane Km.
15 miliarde de ani este varsta universului ca timp, exprimata in anul Iulian compus din 365, 25 zile.

| WhatheWow a răspuns:

N-are a face lungimea cu vechimea Universului! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ca in genul asta s-au facut calculele.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Vechimea Universului e calculată în ani calendaristici iar anii lumină se folosesc doar în calcularea distanțelor în Univers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Aha

| DanyN98 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!