| bestialu96 a întrebat:

Din teoria Big Bang stim ca universul este in expansiune, deci se extinde in ceva. Universul nostru intra in categoria "existent", iar ce este in afara universului, putem spune ca, intra in categoria "inexistent". cum Universul se extinde cu o viteză de 73. 8 kilometri pe secundă la fiecare 3. 26 ani lumină!
Asta inseamna ca in partea "Inexistenta" Dumnezeu lucreaza in momentul asta? Pai nu a terminat deja universu? Vacanta nu ia?

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Cunostintele tale in astrofizica sunt... cum sa ti spun... infime!

| Inferno a răspuns:

Expansiunea universului se datoreaza energiei intunecate.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Bre se extinde adica stelele se indeparteaza unele de altele nu intra in ceva inexistent, se indeparteaza din cauza energiei negative un fel de opusul gravitatiei nu din cauza big bangului

| zuzualina a răspuns:

Pai daca ai fi in clasa a9a si ai mai si inv cand ajungi acolo,

ai afla ca universul cuprinde 3 parti

cel observabil, cel neobservabil si cel infinit sau necunoscut

| bestialu96 explică (pentru zuzualina):

Traim intr-o bula de 13. 7 miliarde de ani lumina. Noi nu 'vedem' mai mult pentru ca aceasta este varsta universului si big bangul s-a intamplat peste tot si deodata,
Universul observabil are 93 miliarde ani-lumina. El se extinde cu o viteza 73. 8 km cel putin spusele cercetarilor actuale.

| zuzualina a răspuns (pentru bestialu96):

Pai vezi ca stii, atunci ce mai pui astfel de intrebari

si vacanta iei tu pe 6 aprilie

| ahri a răspuns (pentru bestialu96):

Daca sunteti savanti de ce nu mergeti la NASA, si va certati pe aici?

| Angel0 a răspuns (pentru ahri):

Nu se duc la NASA ca poate le pica netul, si raman fara argumente.
Unii fara corectorul ortografic integrat nu sunt in stare nici macar sa articuleze doua cuvinte.

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Cu ce e diferit cel neobservabil de cel necunoscut? Automat ca nu il putem observa este necunoscut deci foarte posibil sa fie si infinit. Da si mie te rog link cu astea 3 parti.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Pai cel neobservabil se intinde pana la o anumita distanta, neputand fii observat cu instrumente obisnuite

cel necunoscut e in afara celorlalte 2 si nu a fost explorat

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Daca ar fi de clasa a 9 a n-ar trebui sa ai probleme cu gasirea unui site care sa afirme cele spuse.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Scrie in manual desteptule laughing

si nu gasesti chiar totul pe net

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Gasesti in manual desteptu-le laughing

si nu gasesti chiar totul pe net

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Deci e ridicol ce zici tu. Ori nai citit bine manualul or manualul e scris de femeia de servici.
Daca eu nu pot observa ceva pot spune ca e cunoscut?
Iar universul infinit cuprinde si cel cunoscut si cel necunoscut.
Poti spune ca universul e impartit in 2 parti nu 3. Ala care il stim si il cartografiem, si ala care nul putem vedea inca.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Ori n-ai ajuns tu in clasa a9-a, ori n-ai invatat atunci
sa-ti zic pe intelesul tau...
ala pe care il vezi cuprinde planetele si stelele situate pe aceeasi distanta
ala infinit e diferit de cel neobservabil pentru ca acolo nu s-a ajuns deloc

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Am ras copios sa fiu sincer.
Cum mama ei de univers sunt planetele si stelele situate pe aceeasi dinstanta? Care distanta?
Si tiam spus. Ala neobservabil face parte din cel infinit. Precum -543543 si 43224 face parte tot din infinit.
Sunt capos eu de fel asa, dar daca ai timp sa imi scrii macar propozitia sau un mic sumar despre astea 3 parti o sa imi accept greseala si o sa imi cer si scuze.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

So, pe langa planete nu sunt stele?

citez :` universul observabil(metagalaxia)=se desfasoara pana la cca 15mld ani lumina de terra; in componentele acestuia se pot obs componentele cu ajutorul actualelor mijloace de investigatie

univ fizic(neobservabil)-cuprinde partea exterioara a celui observabil(prezenta corpurilor neobservabile este dedusa din influienta pe care o are metagalaxia)

universul total- desfasurare infinita, fiind infinit in spatiu si timp `

sper ca te-am lamurit

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Am scris pe scurt, doar nu era sa scriu toate paginile

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Iti voi explica matematic ce tu nu ai inteles din carte.
1+x=infinit
Ca la orice ecuatie sunt parti.
1 = partea stiuta
x = necunoscuta
infinit = rezultat sau total

1 si infinit fac parte din total pentru ca ele adunate dau universul tau total.
Si ecuatia are o rezolvare simpla.
1+x=infinit
x= infinit -1
x = infinit

Repet. Universul nestiut este o parte iar cel stiut alta parte. UNIVERSUL TOTAL este adunarea dintre cele 2. Serios nu e prea greu.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Vad ca pentru tine e

cred ca trebuie sa cumperi totusi un manual de a9-a (ce-i drept e manual de acum 5-6ani, nu stiu daca cele de acum iti zic si „matematic„)

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Pff... nevermind.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Ca bine zici

chiar ma plictiseam de atata nestiinta din partea unora

so, oh go on

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Si eu de stiinta altora.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Mai bine tocilara decat repetenta

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Shape_of_the_universe

Consideration of the shape of the universe can be split into two; local geometry, which relates especially to the curvature of the universe, especially in the observable universe, and global geometry.

Repetent wikipedia asta.

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Eu am invatat din manuale romanesti, nu de pe site-uri straine

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Deci toate manualele romanesti sunt corecte iar celelalte informatii sunt gresite? Sau si siteurile romanesti contin informatii bune? Sunt copiate din manuale?

| zuzualina a răspuns (pentru Coconutz):

Cred ca singura solutie e sa-ti fac o poza la fragmentul pe care ti l-am citat si sa ti-o trimit

| Coconutz a răspuns (pentru zuzualina):

Eu am inteles perfect ce scrie in carte. Nu este nevoie.

| 7Mary7 a răspuns:

Nu Dumnezeu lucreaza la univers, el se extinde datorita elementelor din care este alcatuit si care interactioneaza intre ele, rezultand tot felul de procese.

| phantomitza a răspuns:

Nu Dumnezeu extinde universul de la acel bing bang universul tinde sa se extina la infint, dar exista probabilitatea sa se adune iar ca la inceput..cine stie..si Dumnezeu nu e din lumea materiala, in Biblie scrie cum zicea si Iisus ca el nu e din lumea asta. e din lumea spirituala happy

| aragon90 a răspuns:

Eu stiam a inainte era universul era intuneric si incepuse o explozie si s-a format bing bang

| aragon90 a răspuns:

Eu stiam ca inainte universul era gol si intuneric si dupa aia incepuse explozie si s-a format bin bang si nu-i adevarat de sfarsitul lumii dar e posibil ca va cadea un asteroid