| yoo23 a întrebat:

Deci, eu am fost nascut de mama.Mama mea a fost nascuta de mama ei.Mama ei a fost nascuta de alta femeie.Acea femeie a fost nascuta de alta femeie... dar pana cand continua sirul acesta? Eu cred in Dumnezeu, dar nu prea cred in Adam si Eva. Deci?

Răspuns Câştigător
| AnaMaria_2328 a răspuns:

Trebuie,Adam si Eva au existat,de aici si pacatul, si noi toti pacatosi, eu tot cred in Dumnezeu.Sirul acesta e foarte luuuung,numai Dumnezeu stie cite generatii,cine a fost fiecare om,insa noua nea ramas nimic decit povestioare,documente,haine, morminte, ca sa stim ca a existat cineva.Roagal pe Dumnezeu sa te ajute,insa biblia nu te minte, este tradus din original, si nu e nici o greseala.De la Adam si Eva a inceput raul,oamenii distrug, mint, inseala,
nimeni nu se gindeste
la
Dumnezeul nostru
la totul ce prostie
numai nu
la Dumnezeu...

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sirul continua pana la stramosul nostru comun cu al maimutei, si ca sa eliminam de ce "maimutele nu mai devin oameni" in ziua de azi, procesul evolutiv a durat mult, se estimeaza ca acum aprox 20 milioane de ani au aparut hominidele iar evolutia omului incepe cu Australopithecus acum 4-5 milioane de ani.Acum 2,6 milioane era 4 specii separate ale hominidelor, dintr-o singura specie (din cele patru) a evoluat genul homo si mai apoi omul modern in tamp ce celelalte au disparut. O mica cronologie pentru a intelege evolutia.

| MadnessCaffe a răspuns:

Nu are logica. Daca Eva ar fi fost prima femeie inseamna ca toti oamenii sunt frati intre ei deoarece provin dintr-o femeie (Eva).Nu mi se pare logic.Asa e mult mai plauzibil ca viata sa fi venit de pe Marte (Marte era o planeta ca si Terra in trecut si putea sustine viata si cel mai probabil au existat fiinte inteligente ca noi sau chiar mai inteligente), atunci cand parte a fost lovit de un meteorit anumiti microbi au ajuns si pe Terra (deoarece fragmente de pe Marte au ajuns si pe Terra, respectiv in oceane).In oceanele Terrei, acele bacterii s-au dezvoltat in planta, unele in mici animalute dupa au evoluat din ce in ce mai mult pana au ajuns rechini, specii preistorice care s-au adaptat pe uscat si de acolo a continuat evolutia pana la maimuta si de la maimuta la Om! Destul de logic, parerea mea.

| MadnessCaffe a răspuns:

@yoo23 probabil acel sir s-a impartit in maimutele care evolueaza (si toate au evoluat pana cand n-a mai ramas niciuna care sa evolueze) si restul maimutelor normale care nu aveau cum sa evolueze fiind simple animale.Totul evolueaza doar ca nu se vede totul intr-o suta de ani sau 200 de ani.Procesul de evolutie a tinut mii de ani fii sigur.De unde stii tu ca omul nu o sa evolueze in viitor? Si acum evoluam dar nu se vede deoarece sunt schimbari nesemnificative.

| yoo23 explică:

@MadnessCaffe- atunci cum explici ca in zilele noastre nimic nu mai evolueaza? Totul e asa cum e.Si cum explici ca maimutele nu mai "devin" oameni?

| deeeeeebora a răspuns:

De ce nu crezi in adam si eva? nu mi se pare ceva imposibil deloc
ps:si eu cred in Dumnezeu

| stanly7 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu inseamna ca crezi si in Bibie deci implicit si in Adam si Eva.(ar trebui)
Daca nu atunci gandeste-te ca exista evolutie. Si noi potrivit oamenilor de stiinta am evoluat din ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, continua asa pina la inceputul inceputuluihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoo23 atunci care a fost prima femeie? finndca EVA inseamna mama a celor vii.de unde crezi ca am iesit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti pune pe Dumnezeu alaturi de oameni desi imi pot da seama de ironia intrebarii.Ce are ce au scris oamenii cu Divinitatea.Biblia e rezultatul unui sistem de manipulare a multimilor pe cind Dumnezeu e liber de toate astea dar e ca si cum as vorbi unui zid pentru ca esti departe din cauza ca, daca numai atit reusesti sa intelegi, inseamna ca esti istet foc cu toate ca te uiti la mine ca userul Boul la poarta noua a TPU-uului in noaptea de revelion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu trebuie sa crezi in Adam si Eva, crede doar in Dumnezeu. Daca Adam si Eva influenteaza in vreun fel masura, marimea, puterea credintei tale in Dumnezeu, atunci credinta ta in Dumnezeu este oarba sau tu nu existi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te faceai daca te nastea o matusa? ia sa te vad