| SG1995 a întrebat:

Deci, mă uitam la clipuri cu pisici pe net și într-una din clipuri era vorba despre ce se poate întâmpla dacă părul pisicii îți intră în nas.
Eh acu vin eu cu o întrebare fără legătură:
Când fumezi, inspiri fumul pe gură și ajunge în plămân, dar fumul e gaz, totuși întrebarea e următoarea, unde se duce cocaina după ce e "prizată"? Dacă e trasă pe nas în mod obișnuit ar trebui să străbată sistemul respirator, dar pentru că vorbim de pulbere solide nu gaz unde merge mai exact fizic tot "praful" ăla?
PS: Nu am greșit categoria, chestia asta chiar intră în sfera de curiozități științifice.
PPS: Nu consum cocaină, sau vreun alt stimulant mai puternic decât un capucino.

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Cocaina nu urmează sistemul respirator pentru că nu ajunge în plămâni. Aceasta se lipește de pereții nazali și este absorbită prin mucoasa nazală.

| Apokales a răspuns (pentru mastadont):

Ce le stie nebunu'! laughing

| mastadont a răspuns (pentru Apokales):

Am stat vreo câțiva ani în Spania, asta ar trebui să fie de ajuns să-ți dai seama ce viață am dus pe acolo. Columbiana e cea mai bună big grin

| SG1995 explică (pentru mastadont):

Nu mă prea atrage, în schimb has-ul marocan importat de italieni și spanioli e bun.

| mastadont a răspuns (pentru SG1995):

Ai dreptate, e foarte bun. Pe acolo îi ziceam ciocolată happy și era și preferatul meu, nu mă prea omoram cu nazalele, prefer să fiu relaxat decât agitat. Plus că de la cocaină, amfetamine, etc nu dormi cu zilele și nici nu mai simți foamea.

| SG1995 explică (pentru mastadont):

Eu sunt epileptic, deci îți dai seama ce ar însemna să bag stimulante. laughing Distracție maximă.
În schimb iarba are efectul opus, calmează activitatea electrică din creier.

| mastadont a răspuns (pentru SG1995):

Într-adevăr, iarba are multe efecte benefice, printre care se numără și faptul că ajută pacienții cu epilepsie. Și eu aveam un prieten care avea glaucom și își se trata doar cu iarbă. Funcționa de minune... Din păcate, țara noastră e departe încă de legalizarea acestui produs. Să sperăm însă că se vor trezi și ai noștri în curând.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Memrana nazală este permeabilă.