| Ghinionista a întrebat:

Deci...nu exista linii drepte sau nu exista linii rotunde? Un cerc este făcut din niște linii drepte foarte mici? Un pătrat nu conține linii drepte ci doar numai niște linii cu curbura nevizibila la ochiul liber? Știu ca e o întrebare proasta dar tot m-ar interesa un răspuns.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Greu cu matematica asta... Având în vedere că faci o salată din matematică și fizică, cred că mai ai de studiat și de crescut ca să înțelegi mai bine. Până atunci înțelege matematica de la școală. Totuși, eu îți explic.
Cercul este o linie curbă închisă. Cercul nu este format din segmente de dreaptă, ci aproximat prin segmente de dreaptă. Nici nu poți defini termenul „mic" căci totul e relativ, raportat la scalare. Studiază limitele la școală și vei înțelege că infinitatea nu poate fi atinsă. Numărul de segmente de dreaptă tinde către infinit, nu este infinit ca să formeze o linie curbă. Altfel spus, numărul de segmente de linii drepte tinde să formeze o linie curbă. Asta teoretic. Practic, fizic, orice are o diviziune.
Cât despre pătrat, nu ai de ce să aproximezi segmentul de linie dreaptă printr-o curbă. Nu ar fi nici natural. La cerc faci asta doar ca să poți să îi calculezi lungimea și aria, deoarece doar segmentele de dreaptă pot fi măsurate exact prin unități de măsură pentru distanță (folosind rigla sau alte instrumente de măsurat distanța). Astfel, doar segmentele de linie curbă sunt aproximate prin segmente de dreaptă pentru a putea fi măsurate.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cercul este un poligon regulat cu un număr de laturi care tinde spre infinit. Iar pătratul este pătrat, n-are nicio legătură cu linia curbă.

| McLISTO a răspuns:

Exista linii drepte si curbe, cercul e facut din puncte foarte mici, nu linii.