| CezaraEM a întrebat:

Am si eu o dilema mare! Pagina mea de Facebook despre Selena Gomez tocmai a fost "nevizibila" persoanelor astazi dimineata pe motiv ca ultima mea activitate nu corespundea cu regulile lor, asadar am postat poze cu drepturi de autor luate de pe twitter de la diverse fan account-uri. Desigur ca am sters o gramada de poze de pe pagina broken heart.
Pagina a revenit inapoi la normal acum o ora si imi este frica sa mai postez ceva pe ea de teama sa nu fie inchisa temporar iarasi!
Faza este ca, cum aflu daca o poza contine drepturi de autor? Sau nu? As vrea sa stiu inainte de a posta pe pagina mea de Facebook!
Exista vreo modalitate sau vreun site ceva?
Va rog mult de tot, e foarte important pentru mine!
Postez pe aceasta pagina de cativa ani buni si nu vreau sa renunt la ea!
Multumesc mult, astept raspuns! :* Si dau FUNDA daca e nevoie!

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici: http://bit.ly/2pbgJqP
Mai mult, astia de la Facebook au niste reguli ciudate. Asa ca pagina cu Selena Gomez va putea fi reinchisa oricand.

| Violleta2022 a răspuns:

Posteaza doar pozele tale (cu tine si prietenii tai sau cu natura, facute de manuta ta), care nu vor incalca regulile de copyright.
Nu ai voie sa postezi pozele altora, in special al vedetelor, pentru ca nu ai platit copyright sa ti se permita folosirea lor.

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

Dar sunt mii de poze postate pe FB, pe pagini si lor nu li s-a intamplat asta, de ce doar mie? Nu inteleg!

| Bizon95 a răspuns (pentru CezaraEM):

Am postat un videoclip luat off-line la mine in calculator si mi l-a taiat instant
am postat link cu acelasi videoclip pe utube si a mers binemercic
si se putea face play DIRECT din fucibuci, fara sa te arunce pe utube

deci, asta ar fi solutia, in loc sa iei pozele la tine in comp, postezi link-uri spre ele pe site-ul unde le-ai vazut

nu stiu daca merge si imi e MUUUUUUUUUUUUUUULT prea LENE la ora asta ca sa testez big grin... dar cred sincer ca o sa mearga tongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru CezaraEM):

Ar mai exista o explicatie, poate cineva te "iubeste" atat de mult, ca te raporteaza la administratia FB-ului, imediat cum postezi ceva.

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

O doamne! Sper sa nu sad si de ce ar face asta? Ce oameni!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CezaraEM):

De ce te suprinde asta?
Sunt mici rautati de copii.
Toti afecti asta macar odata in viata, de ciuda, de invidie, ca unii au succes si devin mai populari ca altii.
Prieteni foarte buni, se trezesc peste noapte ca-s tradati... de ce te-ar surpinde asta?!

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

crying broken heart O sa fac tot ce este posibil pentru pagina asta! Am postat pe ea de 6 ani, nu ma las eu asa usor de niste fraieri care nu au ce face!
Muhahahaha

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu iti dau un link si vezi daca poti afla raspunsul.
http://www.facebook.com/help/1020633957973118/

| Superior a răspuns:

Vomit.

| CezaraEM explică (pentru Superior):

Sa iti aduc o punga ceva?
Pe bune, ce am zis asa de grav incat sa lasi acest comentariu!
Care este problema ta? Pe bune! Eu caut ajutor, nu sa ma cert cu tine, nu iti place, nu posta, deruleaza la alte postari mai "interesante" pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pagina cu Paul Walker. În memoria lui Paul Walker, administrez din anul 2014. Am strâns peste 47. 000 fani pe pagina, însă să pățesc asa ceva NICIODATĂ. Eu iau imagini de pe Pinterest.

| CezaraEM explică (pentru anonim_4396):

Eu am 29, 340 de like-uri! Eu cand vreau sa postez o poza cu Selena Gomez pe pagina mea si vreau sa adaug emoji-uri imi arata: This post includes a button so people can say they're interested or see showtimes." Nu inteleg ce inseamna asta? e copyright sau nu este? Imi amintesc ca inainte sa mi se inchida pagina temporar, am postat multe poze asa si nu am bagat de seama, acum imi este teama!
Nu stiu ce sa zic. Inainte nu aparea asa ceva la postari cand adaugam emoticoane!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În schimb am postat video cu Paul Walker cu o coloană sonoră care îmi interzicea dreptul sa folosesc în România. In fine, tara noastră pe lângă altele 100 și ceva de tari. Mi-au sters vidioclipu-ul și nu am mai contestat nimic.

| CezaraEM explică:

Nu inteleg nimic!
De ce fiecare data cand vreau sa adaug un emoji la o poza pe care o postez imi zice "This post includes a button so people can say they're interested or see showtimes."? De asta mi-a fost inchisa pagina?

| Wr3nch a răspuns (pentru CezaraEM):

Deoarece algoritmul de la Facebook o recunoaste pe Selena si crede ca e vrei sa faci reclama la un film.

| CezaraEM explică (pentru Wr3nch):

Deci sa inteleg ca nu ar trebui sa mai adaug emojiuri la postari? ca sa nu fac reclama la vreun film? laughing

| Wr3nch a răspuns (pentru CezaraEM):

E vorba de poza in sine. Uite, poti scrie sub poza/postare ceva gen photo credits si pui nume/link de la sursa. Si atunci ar trebui sa fie ok.

| CezaraEM explică (pentru Wr3nch):

Poate e o solutie buna asta, merci! Plus ca e o pagina pe Facebook despre vedete si stiu ca pune mereu sursa de unde salveaza pozele si nu a fost inchisa pana acum!
Multumesc mult!

| CezaraEM explică:

Nu stiu ce Dumnezeu s-a intamplat ieri dimineata ca postez pe pagina asta din 2013 si tot de pe twitter iau pozele! Nu am patit niciodata asa ceva.
Cat despre videoclipuri, stiu, mi s-a intamplat sa ma avertizeze din timp si le-am sters complet si am renuntat de tot sa mai postez clipuri vreodata pe pagina!
Era vorba doar de poze!
Astia probabil au actualizat Facebook-ul cu multe lucruri nefolositoare si de asta mi-a ajuns pagina inchisa temporar!?! confused