| StrongHeart a întrebat:

Detartrantul este periculos,daca ating cumva din greseala? Am lipit un suport la baie pentru accesorii de baie(periuta,pasta,etc),am folosit un adeziv bison power,totul in regula suportul e fixat,doar ca au ramas urme de adeziv pe care vreau sa le scot cu ceva si am auzit ca detartrantul ar fi bun pentru asa ceva.
Aveti idee,daca e bun pentru asa ceva? Trebuie curatata putin gresia.Ce altceva as putea folosi? Am auzit ca alternative de otet sau acetona parca, nu stiu cat de adevarat e.

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Detartrantul indeparteaza calcarul, deci contine acizi, nu baze. Am gasit compozitia celui de la Nufarul, are acid clorhidric si acid sulfuric, 2 acizi tari. In principiu e bine sa nu iti ajunga pe piele, nu stiu daca/cat de bine ar dizolva adezivul respectiv. Poti incerca pe o portiune mica da vezi cum arata. Am mai vazut ca un fel de sipca, dar dintr-un material mai moale si care se lipeste (si este si impermeabil), poate poti lua din aceea si sa pui de jur imprejur. O alta varianta ar fi sa smirgluiesti foarte fin adezivul intarit, pana ce nu se mai observa.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu pățești nimic dacă îl atingi puțin, Insa expunerea pe termen lung poate duce la iritații grave datorita agenților chimici existenți în aceasta.
Dacă nu reușești cu detartrant încearcă cu spirt, diluant sau acetona

| mihaela000ela a răspuns:

Detartrantul, conţine substanţe cu potenţial toxic foarte mare...amoniacul şi hidroxidul de sodiu (soda caustică) -hidroxidul de sodiu este foarte coroziv, „arde" pielea, ochii şi irită căile respiratorii.