| bleakk a întrebat:

Diferentele si caracteristicile dintre:desteptaciune, inteligenta si intelepciune.Nu vreau sa-mi definiti sensul etimologic, ci cum le percepeti voi.Nu vreau un standard anume.Cu explicatii ale voastre.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Conform dicţionarului, deşteptăciune şi inteligenţă sunt sinonime, însă mulţi oameni se gândesc la lucruri puţin diferite când folosesc aceste cuvinte, cum ar fi: deşteptăciune - bagajul de informaţii ceva mai mare de (sub)mediocru stocat în creier, capacitate de a înţelege şi stoca corect informaţiile, cu minte trează (ţine oarecum mai mult de memorie şi acces la informaţii); inteligenţă - capacitate intelectuală deosebită, capacitate de a face cât mai multe şi mai rapide legături corecte (şi inedite) între informaţiile date, capacitate de a anticipa anumite lucruri; iar înţelepciune este un fel de inteligenţă şlefuită, superioară, nobilă, asortată de obicei cu răbdare, demnitate, cumpătare, calm, prudenţă, verticalitate, experienţă, capacitate de a judeca foarte drept lucrurile, de a găsi soluţii juste şi respectabile în situaţii dintre cele mai dificile - o însuşire foarte necesară, de exemplu, unui judecător.

16 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Deşteptăciune = hard disk. Inteligenţă = procesor. Înţelepciune = procesor cu patru coreuri.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

La intelepciune ma pripesc putin. Daca le-ai lua prin interdependenta -desteptaciunea si intelepciunea- de exemplu- ai putea vedea ca unul cu un "hard disk" mic poate face ceva intelept.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Eu consider:destept=om cult(care detine multe informatii) dar care nu inseamna neaparat ca este inteligent sau intelept.Tu cand spui hard disk, implicit trebuie sa aiba si o capacitate, nu?
Neputand determina capacitatea, nu poti spune ca e un hard disk.Revenind,avand multe informatii, nu inseamna ca ai si ÏNTELIGENTA de a le folosi in scopuri INTELEPTE.Gresesc?

| sappy a răspuns:

Desteptaciune -nativa
inteligenta-dobandita
intelepciune-varsta

| Darkmagic a răspuns:

laughing
Ciudat, nu ti-a raspuns nimeni ca "desteptaciune" si "inteligenta" sunt unul si acelasi lucru. (sau sinonim, pentru cititorii mai isteti) big grin
Asta ai urmarit, sa-i prinzi la colt? laughing

Un termen mai bun, chiar daca tot sinonim, e "istetimea" pentru a-ti da caracteristici ceva mai corecte.
Un taran din piata, poate sa fie (si de multe ori chiar E) istet, dar NU inteligent. happy
Exemplul 2:
Un copil, poate sa fie inteligent, dar NU intelept.
Asta vine dupa o varsta...
Ai prins ideea? happy
Pornind de aici, puteti discuta...
Aveti prin Ro pe unul Becalli George.
Dupa parerea ta...omul e "destept", "inteligent", "ISTET" sau "intelept"?

| bleakk explică (pentru Darkmagic):

In primul exemplu mi-ati spus ca "poate sa fie istet, dar NU inteligent" dar cu cateva randuri mai sus, ati zis ca inteligent e sinonim cu istet.

| Darkmagic a răspuns (pentru bleakk):

Exact. happy
"destept", "inteligent", "istet", sunt sinonime, daca ai un dictionar la indemana le poti cauta, INSA termenul "istet" e putin diferit pentru discutia voastra, e...mai bine ales si tocmai ti-am dat exemplul lui Becalli.
Raspunde-mi tu cum il vezi pe acel Becalli utilizand termenii pe care i-am pus acolo, si imi vei da dreptate.
Restul sunt batai de apa-n piua, din moment ce ti-am aratat ca pe aici chiar termenul "logica" e pentru multi..."Alien IV", deci chiar nu e necesar sa aduc in discutia asta distinctia wittgensteineana dintre forma logica si forma semantica a unei propozitii.
Dar continuati-va dialogul, m-ati facut curios... big grin

| Teardrop a răspuns (pentru Darkmagic):

Înafară de zăpadă-nea-omăt nu există sinonime perfecte în limba română...Dar totuşi, sunt de accord. "Isteţime" e un termen mult mai potrivit.

| Darkmagic a răspuns:

Hai sa-ti dau si raspunsul corect, ca nu se mai comenteaza mai nimic...

Accepta toata lumea ca: "desteptaciune", "inteligenta", "istetime", "agerime", etc sunt sinonime, ok?

Ei bine, eu as scoate din dictionarul de sinonime termenii "istetime", "agerime".
De ce?
Pentru ca sunt diferite fata de notiunea "destept/inteligent". Sunt native.
Te nasti istet/ager, dar DEVII (sau NU), inteligent/destept in functie de educatia pe care o primesti.
Inteligenta e daca vrei, amplificarea istetimii (a inteligentei native cum i se mai spune), cu ajutorul educatiei, scolii, lecturilor...
Intelepciunea...e ceva putin diferit.
Se instaleaza la o persoana inteligenta, numai o data cu inaintarea in varsta, si este cantarirea aplicarii optime...(ai ghicit), a inteligentei. :)

Poti sa intrebi CE este inteligenta, pentru amuzament.
O sa vezi ca nu se stie. :))
In ciuda progresului, a stiintei, etc, umanitatea inca NU STIE ce este inteligenta.
O sa te lamuresti repede cam cati "destepti" se afla pe acest site... :D

Sau...
Pune o intrebare al carui raspuns nu exista pe internet. :D
Ceva in genul celor de mai jos:

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13139470/

http://www.tpu.ro/go-to-answer/8093757/

...si o sa vezi nivelul de "inteligenta" prezent.
Nu se afla raspunsul scriind repede pe Google, sau sarind repede la un dictionar, asa cum procedeaza 99% dintre userii de aici? :D
Atunci... dupa cum bine vezi, e jale cu inteligenta. :))

| drutzix a răspuns:

Inteligenta e atunci cand stii ca rosia e o fructa, intelepciunea e sa nu o pui intr-o salata de fructe.
Inteligenta = informatiile pe care le detii.
Intelepciunea = cum folosesti acele informatii.

| bleakk explică (pentru drutzix):

Ai omis desteptaciunea.

| Teardrop a răspuns:

Deşteptăciune = O percep ca pe o carateristică a oamenilor care ştiu să se descurce. Nu trebuie să ai carte pentru deşteptăciune

Inteligenţă=aici intră cultura generală, logica, puterea de înţelegere a unor noţiuni mai abstrace, etc.

Inţelepciunea mi se pare direct proporţională cu experienţa.

Răspuns utilizator avertizat
| rody5 a răspuns:

Desteptaciune=cunostinele acumulate
inteligenta=agerimea mintii, a fi descurcaret,
inteleptiune= a stii sa alegi intre ce e convenabil sau nu pentru o anumita situatie data.

| radomire a răspuns:

Nu uitati ca multi asa zis destepti mor de foame. Degeaba stii toate capitalele lumii si parintii te numesc destept daca pe strada te bate orice putzoi si iti ia banii poate castigati cu inteligenta ta. Destepti sunt aia care supravietuiesc si evolueaza pe toate planurile: personal, material, profesional.

| Băliban_Stidl_Acs_Ovidiu_1988 a răspuns:

Daca vrei sa stii diferenta cu adevarat, cred ca ai uitat de intelectual. apropo cel care considera sinonime 2 cuvinte ca au acelasi inteles, brut, ajunge sa fie un om destept adica are capacitate de retinere dar nu stie sa o foloseasca, deci de la un destept poti sa primesti un raspuns considerat prost de un inteligent, intelept, intelectual. In momentul in care exista cuvintele astea 4 fiecare e diferit, trebuie sa consideri doar in general ca sunt sinonime,