| Eu0909 a întrebat:

Din ce cauza credeti ca comunistii isi justificau violenta?

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Atentie mare ca faceti o confuzie.
Ce inseamna comunism si comunisti pentru tine? Dupa al 2-lea Razboi Mondial, Romania a trecut prin trei perioade:
- controlul bolsevic si regimul de represiune (1946-1958 pana la retragerea ultimelor trupe sovietice de pe teritoriul Romaniei)
- perioada detasarii de Moscova (1958-1964 pana la venirea la putere a lui Ceausescu)
- regimul nationalist (1964-1989)
Singura perioada de crime si de violenta a fost cea pana in 1958, cand in Romania era stationata Armata Rosie, iar tara era condusa prin ordine de la Kremlin. Atunci s-a ordonat distrugerea sistematica a elitei intelectuale a Romaniei prin crime si prin aruncarea acestora in puscarii, iar economia romaneasca a fost transformata dupa modelul sovietic.
Dupa retragerea Armatei Rosii din Romania in 1958 este incurajata atitudinea anti-sovietica si se stabilesc relatii diplomatice cu tarile din blocul capitalist.
In 1964 odata cu venirea lui Ceausescu la putere sunt eliberati ultimii detinuti politici din perioada controlului bolsevic si incepe perioada dezvoltarii Republicii Socialiste Romania (denumire adoptata prin Constitutia de la 21 august 1965), cu trei mari repere: reforma industriala si investitiile din anii '70 (se construiesc Metroul Bucuresti, Canalui Dunare-Marea Neagra, sute de fabrici, zeci de mii de blocuri de locuinte), politica de sistematizare a teritoriului inceputa in 1974 si decizia de achitare a datoriei externe luata in 1982 si incheiata in primavara lui 1989, dar cu efecte dezastruoase asupra nivelului de trai al populatiei.
Deci nu exista o violenta a comunistilor, exista regimul represiv ordonat de bolsevici dupa Razboi si atat.
Unii au interes sa spuna ca a fost rau comunismul si au interes sa puna semnul = "egal" intre cele trei perioade.
Stii cine sunt astia? Aia care dupa moartea lui Ceausescu au pus mana pe industria Romaniei si pe zacamintele de subsol fara sa plateasca un ban: francezi (BRD, Apa Nova, Dacia), englezi (toate combinatele Mittal Steel din tara), austrieci (BCR, Petrom), greci (Romtelecom), americani (Ford, Bechtel), nemti (EADS) si toate natiile care au furat bucati din tara si fura in continuare prin contracte de miliarde de $ cu statul roman.
Astia au avut interesul sa dispara Ceausescu si au acum interesul sa spuna ca a fost rau comunismul ca sa nu ne dam noi seama ce averi imense ne-au luat pe nimic.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu am auzit sa-si justifice vreo data violenta, ei totdeauna arunca mortul in curtea altora si cand vroiau sa mestereasca pe cineva incomod intereselor lor il faceau dusmanul poporului, si ca sa mentina teama in randul populatiei inventa mereu astfel de dusmani.

| Alphawolf a răspuns:

Comunistii isi justificau violenta, cum? Nu cred ca violenta poate fi justificata.

| georgesur a răspuns:

Docrtina comunista avea la baza "lupta de clasa" care poate folosi ORICE mijloace (tezele lui Lenin) pentru luarea puterii de catre "clasa muncitoare"."Forta"comunistilor a constat in ipocrizie(mimarea democratiei), totalitarism si cruzime, minciuna, manipulare.

| Paulla a răspuns:

Comunisti infecti... ce sa le faci? Dai dracu'. Comunismul a cazut.

Răspuns utilizator avertizat