| Eu0909 a întrebat:

Din ce cauza credeti ca, comunistii doreau sa-si elimine dusmanii prin violenta?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

In politica, aproape toate conflictele se rezolva prin violenta; fie ea verbala precum in orice stat democratic in care se infrunta opinii, fie fizica, prin opresiune, recluziune-inchisoare- sau chiar eliminare in cazul unei revolutii.Desi ajungerea la putere ar putea face oamenii mai toleranti, frica de a o pierde din nou ii determina sa fie neiertatorii cu adversarii. Iar ura comunistilor impotriva capitalistilor a fost mai acerba decat cea a oricaror alte tipuri de conflict politic, fiindca a reprezentat ura de secole a celor saraci impotriva celor bogati.Comunismul,in esenta sa cea mai pura, a reprezentat suprema idee de egalitate intre oameni; care s-a dovedit utopica, pana la urma. Iar, daca sfarsitul comunismului a fost el insusi unul violent, aceasta e dovada cea mai convingatoare ca aveau de ce se teme comunistii:adversarii lor s-au dovedit mai puternici.

3 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Erau nebuni! big grin

| Ana_1799 a răspuns:

Tu ai cumva de facut vreun referat despre comunisti?laughing

| Lavynya_7372 a răspuns:

Pai altfel nu au cum...