| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca apare violenta in sport si cum se manifesta aceasta violenta?

Răspuns Câştigător
| Bogdan01234 a răspuns:

Din nevoia de a te simti castigator happy fiind o competitie, atunci e normal ca si fanii respectivei echipe sau persoane sunt intr-o competitie cu ceilalti fani. cel mai bun exemplu din tara este Dinamo si Steau. sunt foarte multe orgolii la mijloc. nevoia de a fi mai bun decat celalalt, de a te lauda, da a te simtii superior ceilulalt. o ''calitate'' pe care omul o are dintotdeauna. Poate fi starnita de o singura persoana, sau de cuvintele interpretate a unui sportiv de exemplu. si manifestarea acestei violente este destul de ampla. Poate fi prin cuvinte, fapte, escrocherii, etc. este greu de explicat dar sunt foarte multe cazuri. prin anul 1986 cred in Anglia de exemplu a fost un scandal foarte mare in fotbal. acum de curand in Egipt sa un joc de fotbal suporterii au intrat pe teren. jucatorii au sfarsit in spital sau suspendati pentru ca s-au batut si ei. deci sunt foarte multe happy motivul principal. nevoia omului de a se afla intr-o competie cu ceilalti happy nevoia lui de a se simtii mai presus.

2 răspunsuri:
| Handrei a răspuns:

Simplu...lipsa IQ-ului.mai nou in sportul romanesc se accepta analfabetismul.la ce dracu iti trebuie creier? conditie fizica sa ai si esti acceptat in orice sport ce se practica la noi in tara, de aia lipseste disciplina, pentru ca nu gandesc doar sub forma primitivahappy

| Copilaaioo a răspuns:

Aceasta violenta apare deoarece oamenii au si o parte rea care trebuie sa se manifeste si aceasta violenta incepe cand ai un adversar(dusman)