| Andrei7520152 a întrebat:

Din ce motive nu sunteti de acord cu teoria evolutionista? ps: in afara de motive religioase pls

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Există două motive pentru care oamenii resping evoluţionismul, însă aceste două motive se reduc într-unul singur: Necunoaşterea teoriei evoluţiei prin selecţie naturală.
Al doilea motiv ar fi cel religios dar de fapt niciun delirant mistic nu cunoaşte teoria evoluţiei prin selecţie naturală şi de-aceea spun că unicul motiv de respingere este necunoaşterea la care se adaugă instinctul prezent în orice persoană needucată - frica de necunoscut şi frica de a cunoaşte.

Restul sunt poveşti demne de clasa a II-a cel mult cu inorogi roz, ceainicuri, (dumne)zei, inaripati cu harpe, draci, laci, demoni, cete ş.a.m.d.

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ptr ca pur si simplu omul se satura de orice fel de teorii care nu ajung nicaieri decit acolo unde sa dea nastere altora atit dpdv religios cit si stiintific.Omului ii este sortit sa uite sa traiasca cu adevarat si confunda asta intr-o lansare negheoaba spre adoptare de tot felul de teorii,ca un ciine dement in jurul cozii si, la urma, ne scuturam mindri si dam din coada voiosi admirindu-ne inteligenta.Mi-e scirba.

mira
| mira a răspuns:

Eu sunt o evolutionista convinsa.

| KyraW a răspuns:

Eu sunt perfect de acord.Desi inca ma intreb cum s-au ciocnit acele 2 particule de nimic ca sa formeze totul.thinking

| soupflood123 a răspuns:

Simplu: Universul ar trebui să fie un haos total după atâta timp şi totuşi ordinea îl domină.

| Andrei7520152 explică (pentru soupflood123):

Scuze, dar nu inteleg legatura; nu vad unde teoria evolutiei ar contrazice ordinea (aparenta) din univers. poti fi te rog mai explicit?

| soupflood123 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu; îmi pare rău. Conversaţiile au o categorie aparte.

| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns:

Unii nu fac casa buna ratiunea si logica, poate poarta si ochelari de cal si sunt prea ocupati ca sa invarta roata crestinismului.
Un spirit infinit si fara inceput si sfarsit a facut lumea ca se plictisea si i-au murit renii multicolori de la prea mult caramel, si s-a gandit sa creeze lumea.
Mai multe schimbari climatice, desertificari, inundatii, cataclisme au impins animalele sa evolueze si sa se adapteze noului mediu.
Care pare mai viabila?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu ea / dar uni nu vor so inteleaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord in masura in care cele doua sau trei variante se impletesc formand un adevar necunoscut de noi in totalitate,sau cunoscut doar de anumite cercuri,politice, religioase, oculte si care ne mint cu buna stiinta pentru asa zise intentii bune.

| poiuy a răspuns:

Pentru ca e o absurditate. Ceva ce nu e real si nu s-a putut intimpla niciodata.\Ceva fantastic chiar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru poiuy):

Serios tu ai auzit de adaptarea la un mediu?

| Inferno a răspuns (pentru poiuy):

Absurd este ce ai scris tu aici. Nici macar nu sti despre ce e vorba si scrii doar din prostie.

| Omulrational a răspuns (pentru poiuy):

Mai real este dupa tine sunt povestile de adormit copii cu ingeri si diavoli?