| heny87 a întrebat:

Cu care teorie sunteti de acord?cea evolutionista sau cea creationista?

Răspuns Câştigător
| MortemAeternum a răspuns:

Teoria creationista luata literal din biblie nu are nici un suport real. Sunt simple credinte bazate pe preferinte(unii sunt prea mandrii sa accepte ca ei se trag dintr-un stramos comun cu maimuta).
Dar daca le combinam am putea obitine ceva acceptabil. Dumnezeu a creat big bangul restul e istorie.
Dar bine inteles cand vorbim despre originea universului, vorbim in necunostinta de cauza. Exista dovezi clare ca universul a plecat dintr-un singur punct de energie, chiar si acum universul este in expansiune, dar cum a aparut acel punct inca nu stim.

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu cred nici in una nici in alta.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Cu niciuna. Desi sunt credincios fervent. Si asta pentru ca niciuna nu poate fi dovedita. Ce a fost a fost. Tind sa cred ca a fost vorba de creatie pentru ca stiu ca acolo unde Biblia poate fi verificata, ea nu minte niciodata, de ce nu as crede astfel si restul, ce nu pot verifica?

| aliceinchains a răspuns:

Evolutionism, evident, ca aduce si dovezi.

| DeliaDaniela a răspuns:

Cred in creatie... si eu nu o consider doar o teorie! happy

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Teoria evoluționistă actuală -- din cea ce am înțeles eu-- pune problema că modificările apar accidental.
Teoria creaționista, presupune că există un Dumnezeu, și cei mai virulenți și mai răi sunt creaționiștii cu creaționismul bibliei.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Teoria evoluționistă și cea creaționistă au ca intersecție mulțimea vidă, deci ori zicem că una este bună ori alta, că nu pot să fie corecte simultan amândouă.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Dacă există un Dumnezeu putem presupune că ar interveni și ar dirija evoluția.
Deci evoluția ne decurgând haotic și la întâmplare ci măcar parțial dirijată.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Apare un aspect filozofico-religios fundamental privind modul în care credem că se bagă /se implică un eventual Dumnezeu în toate activitățile.

De exemplu Dumnezeul vechiului testament este prezentat ca un fel de nebun, ceva securist și care spiona omul și la W.C. și în toate activitățile sale.

Ăsta este Dumnezeul creaționiștilor biblici.

În fapt biblia nu este o carte științifică, sau are aceiași valoare științifică precum basmele fraţilor Grimm și este la fel de utilă științific ca și Alba ca zăpada sau ca ce poveste vrei tu.

| Archdaemon a răspuns:

Teoria evolutionista, bineinteles...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu esti evolutionist.ce ai cu creatia? sau cu creationistii? ai postat si tu asaaa.nu ca ai avea vreo treaba, dat daca tot se poate? nu?