| Inferno a întrebat:

Din multitudinile de teorii care explica originea vietii pe Terra si aparitia ei pe care o consideri ce mai plauzibila?
Vreau raspunsuri cat se poate de diverse, nu doar dogma crestina in antiteza cu teoriile stiintifice.

20 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Daca nu stii tu eu nici atat dar cred ca trebuie sa scrie pe undeva despre asta.
Numai bine!

| andrei a răspuns:

Sincer m-am gandit mult la asta in ultimul timp.

1. Poate e adevarat ca Dumnezeu ne-a creat.
2. Poate ca extraterestrii au ajuns aici si au lasat niste microbi din care ne-am dezvoltat sau s-au prabusit.
3. Sau poate un meteorit a adus niste microbi.
Ma gandesc serios la faza cu extraterestrii, adica sunt foarte multe dovezi in ultimii ani. Si in trecut erau, dar oamenii din acele vremuri le atrbuiau zeilor. Am vazut un documentar despre niste desene care seamana cu costumele astronautilor.

Poate suntem vreun experiment de-al lor.
Prea multi de poate... Poate e doar o greseala?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu am cunostintele necesare pentru un discurs stiintific complet, dar cred ca este vorba de contactul asteroizilor/cometelor cu Terra, aducand totodata aminoacizi si apa, suficient pentru a se produce o forma de viata.

| Mădă0611 a răspuns:

We are stardust 8->
http://www.youtube.com/watch?v=8g4d-rnhuSg \:D/ the Universe is in us \:D/

Teoria Oparin-Haldane.

| TheStory a răspuns:

Poate niciuna dintre cele spuse de mari oameni de stiinta nu este adevarata, dar nu este totul pierdut inca putem afla cum s-a format viata pe Terra.

| SageKid a răspuns:

Din cate am citit si documentare, ideea plauzibila mi se pare cea in care in urma bombardarii cu meteoriti a pamantului s-a format acea,, supa primordiala'', in care s-au format primele forme de viata

| UnBaiatDubios a răspuns:

Cand fiintele dintr-un univers paralel au inceput sa constientizeze realitatea materiala pe care o percepem noi si-au ales planeta cea mai potrivita pentru sustinerea vietii, Pamantul. Apoi au inceput sa se "joace" cu ADN-ul pentru a crea fiinte din ce in ce ma complexe, rezultatul final fiind omul.Desigur,asta a mers in paralel cu procesul de evolutie descris de oamenii de stiinta, care nu poate fi contestat.E un fel de teorie de mijloc intre cea ateista si cea religioasawinking

| Inferno explică (pentru UnBaiatDubios):

Oameni buni, nu exista o teorie ateista, ateismul nu sustine nici-o teorie el neaga existenta divinitatilor.

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru Inferno):

Exista atei care cred in fenomene supranaturale, dar le atribuie o ezplicatie stiintifica inca nedescoperita.Sau chiar atei care cred in spirite, demoni, etc. fara sa creada intr-un Dumnezeu atotputernic.Sunt rari, dar exista.

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru Inferno):

Cuvantul ateism vine de la cuvantul grecesc theos care inseamna Dumnezeu.Deci ateu=om fara Dumnezeu. Poti sa crezi in spirite fara sa crezi Dumnezeu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru UnBaiatDubios):

Atunci nu mai se numeste ateu.Nu exista.
Crezi ca daca unii cred intr-o entitate supranaturala inferioara, se mai pot declara atei? Sau crestini sunt cei care cred numai in entitatile superioare, cum ar fi Dumnezeu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru UnBaiatDubios):

Theos inseamna Zeu! Grecii nu-l aveau pe Dumnezeu.

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Daca ateu nu e cuvantul cel mai potrivit, atunci care este?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru UnBaiatDubios):

Pentru ce sa fie potrivit?

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Da,dar grecii nu credeau ca acesti zei se supuneau legilor fizicii.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru UnBaiatDubios):

Cuvantul potrivit pentru cei care cred in spirite se numeste "samanism".

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pentru a defini un om care crede ca fenomenele supranaturale au o explicatie stiintifica si care crede in spirite, fara sa creada intr-o entitate atotputernica.

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cei mai vechi samani nu aveau zei, deci putem sa-i consideram atei.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru UnBaiatDubios):

Samanii erau primitivi, supertitiosi, iar ateismul :
ATEÍSM s.n. Concepție materialistă care respinge religia, credința în supranatural și existența oricărei divinități, a miracolelor și a vieții de apoi

| UnBaiatDubios a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cum zici tu.O sa fiu mai atent cu folosirea dictionarului.