| Doareu2804 a întrebat:

Dintre coleric, flegmatic sangvinic si melancolic, majoritatea oamenilor cum sunt? Dati-mi un procent pentru fiecare

3 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Depinde de caracterul fiecaruia, omul este foarte complicat...

| RAY a răspuns:

Eu personal cred ca omul traiesti ca isi satisfaca propile lui dorinte atat restul este filozofie multa

| KhludCiprian a răspuns:

Fii sigur ca nu exista nici o unul majoritar. Motivul e ca oamenii sunt putin din fiecare.

Aceasta categorisire a fost facuta acum 18 secole, dar azi psihologic sunt acceptate 5 comportamente bazat pe doar 2 factori si o gradare (adica in practica nimeni nu e 100% melancolic):
http://en.wikipedia.org/wiki/Five_Temperaments

Nu-s psiholog (sau am o pregatire in domeniu) dar m-as astepta ca majoritar sa fie coleric si pot da un motiv practic pentru o astfel de relatie:
oamenii cauta sa reactioneze repede dar apoi incearca relativ repede sa corecteze daca a facut o greseala. Si asta cred ca e facuta sub presiune sociala.