| sieupeaici1976 a întrebat:

In functie de motricitate, cum se caracterizeaza cele patru tipuri de comportament(coleric, sangvinic, flegmatic, melancolic)?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Melancolic- lene, te scoli greu din pat.
Coleric - cănd te apucă, ai pus-o. Tragi în tot ce mișcă.
Flegmatic - după noi, potopul. chiar și peste noi.
Sangvin - Familia Adams și Dracula.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Teoria celor patru temperamente clasice este o teorie depasita. Inca de pe vremea pasoptistilor este privita drept depasita.

| sieupeaici1976 explică (pentru doctorandus):

Daca nu ai habar nu mai comenta

| doctorandus a răspuns (pentru sieupeaici1976):

Lol. Ha, ha, ha!

Vezi Marks, David F.; Murray, Michael; Evans, Brian; Estacio, Emee Vida (13 mai 2015). Health Psychology: Theory, Research and Practice. SAGE Publications. p. 555. ISBN 978-1-4739-2758-2.

Fa clic pe https://books.google.com/books?id=YZDtCQAAQBAJ&pg=PT555

| RKBlue a răspuns:

Teoria celor 4 comportamente e depasita.
Nu iti trebuie mai mult de 3 minute pentru a descoperi asta.
Cele 16 personalitati reprezinta mai bine tipurile umane(Desi nici aceasta nu e chiar ceva in ce ar trebui sa te increzi prea tare)
Nu poti incadra un grup de oameni in grupe mai mici pe baza unor caracteristici deoarece mereu vor exista alte cateva caracteristici care nu se potrivesc sau care ii fac total diferiti de grupe existente.

| doctorandus a răspuns (pentru RKBlue):

Dap, nu sta nimeni să facă cercetări cu peer-review pentru a afla cum o teorie de cacao se corelează cu motricitatea.