| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea Lui. L-a creat pe Adam, apoi a creat-o pe Eva. Adam si Eva au avut doi copii, Cain si Abel. Cain l-a omarat pe Abel. Apoi Cain a avut copii. Cu cine?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

O alta aberatie a bibliei ca multe altele. Daca Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea sa putem crede ca asemenea entitate aratand la fel ca noi a putut crea universul care are miliarde de miliarde de stele (soarele nostru cel de toate zilele este o stea) poate o asemenea entitate mica sa ofere o energie atat de mare? Speciei umane ii place poate prea mult utopiile.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@constantyna crede si nu cerceta?

Răspuns utilizator avertizat
| Ianna33 a răspuns:

Da, Cain a avut copii cu una dintre surorile lui. Incestul nu era inca interzis pentru ca oamenii trebuiau sa se inmulteasca.

| BRG a răspuns:

Cain a avut copii cu una din surorile lui

| constantyna a răspuns:

Citeste Biblia! Poate nici nu scrie acolo. Poate nici nu conteaza, cu cine. Talcul poate este altul decat ceea ce te intereseaza pe tine acum.

| Klara a răspuns:

Cu o maimuta probabil.
Cain + Cheetah = omul.
Care a continuat sa evolueze si sa-i dispara blana rolling on the floor

| yoyodedeea a răspuns:

Din florilaughing
chiar nu stiulaughing

| gigiro a răspuns:

Asta este si intrebarea mea, dar se spune ca aplecat undeva, nu stiu unde, si ca acel loc era deja locuit, lucru ce intra in discordanta cu ce se afirma la inceputul bibliei. Iata de ce nu am putut citi biblia. Dar poate am gresit si trebuia sa aplic principiul 'crede si nu cerceta', mai stii?

| romanionu a răspuns:

Adam si Eva au mai avut si alti fii si fiice dupa ce i-au nascut pe Abel si Cain.
In Biblie nu spune cum i-au chemat pe ceilalti, dar se zice ca au mai trait sute de ani si au facut fii si fiice.
Deci Abel a avut copii cu surorile lui. big grin

| romanionu a răspuns:

Navarre...btw...Ai auzit de Crede si nu Cerceta? rolling eyes
desi nu sunt intru-totul de acord cu asta dar...straight face

| alexflor87 a răspuns:

Asta nu e treaba noastra ca sa stim cu cine a facut copii. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa stim, am fi stiut.In Deuteronom 29:29 spune asa:  "Lucrurile ascunse sunt ale Domnului, Dumnezeului nostru, iar lucrurile descoperite sunt ale noastre şi ale copiilor noştri, pe vecie, ca să împlinim toate cuvintele legii acesteia".
Asa ca Dumnezeu stie mai bine ce trebuie sa stim. Incercati sa va incredeti in El si sa nu va mai bateti capul cu astfel de intrebari laughing

| octavianpas a răspuns:

Biblia de [[Autor:{{{autor}}}|{{{autor}}}]]
(Vechiul Testament, Facerea, Capitolul 4)
Capitolul 5→→

1. După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: „Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: „Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: „Să ieşim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, şi l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: „Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: „Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. Şi a zis Domnul: „Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: „Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: „Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: „Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: „Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain."
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma uit si ma minunez.Se va termina vreodata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste Biblia si vei gasi raspunsul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...citeste draga.nu pune intrebari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu femeia sa. din providenta si purtare de grija a lui Dumnezeu, el si sora lui s-au intalnit. era aprobat incestul altfel cum sa se inmulteasca. altfel nu eram nici euhappy numai bine

| nelyjoly a răspuns:

Sigur cu extraterestri, alfel nu se poate explica cu nimic

| wanda a răspuns:

Cu evahee hee
cu maiksathinking
eu asea stiu

| lexony a răspuns:

Pai d unde sa mai aiba Abel copii daca l-a omorat Cain.laughing)

| Dyux_2045 a răspuns:

Cu Eva. ce **** laughing era singura femeie de pe acol. la vremea aia. credbig grin =)

| pissy_8379 a răspuns:

Asta l-am intrebat si eu pe profesorul meu de religie si nu a stiut sa raspundathinking