| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai important principiu după care vă ghidați viața?

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

M-am gindit mult la intrebarea asta, caci nu e doar un principiu. Sunt cateva. Unul din ele ar fi dragostea, in forma ei practica, respectul.

| RAY a răspuns:

Scopul si sensul vieți este trăirea vieți nu sa te întrebi care este

| Mosotti a răspuns:

Principiul meu este "traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima, bucura-te de ce te poti bucura", atat.

| OldSoul a răspuns:

Cred ca se numeste "constiinta"

| CodrutElian1990 a răspuns:

Viata nu este liniara, si punctiforma, asa ca nu are un singur principiu dupa care trebuie sa te ghidezi. Nu poti strabate in viata cu ochelari de cal.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Desigur. Tocmai de aceea am specificat "cel mai important".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

In viata nu se categorisec asa principiile. In viata ai sau nu "printipuri" vorba personajului caragialesc, nu principiu. Cu un singur principiu "bagat" la inaintare vei fi un ratat in viata.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Cum spui tu. happy

| Apokales a răspuns:

Sunt multe principii importante ca sa alegi doar unul si sa spui ca acela este cel mai important. Dar ce zici de asta? Sa te respecti pe tine inainte sa ii respecti pe ceilalti. Suna a egoism, dar aici intrat si idea de a fi capabil sa spui nu, iar asta cred ca este foarte important daca vrei sa nu fii luat de fraier si sa nu te compromiti.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nothing really matters

| CIaudiu a răspuns:

Principul meu este doar un cuvant: realism.

| Irinel15123532 a răspuns:

Proverbele 3:5-6
Încrede-te în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe înţelepciunea ta! Recunoaște-L în toate căile tale, și El îţi va netezi cărările.

| DonEduardo a răspuns:

Egalitatea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Cuvant comunist.

| DonEduardo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Asta e rau?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Da, ca nu putem fi toti egali. Doar in comunism se spune asta.

| DonEduardo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De ce nu putem fi, ma rog?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iisus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eram intr-o seara in pat, ma uitam pe geam la cerul innorat si eram pierduta in ganduri.
Si brusc, exact ca o constientizare, mi-a venit aceasta fraza in minte:
Nu-ti dori sa fii ca ceilalti, fa-i pe ceilalti sa-si doreasca sa fie ca tine.
Este creatia mintii mele si atinge foarte multe aspecte din viata mea.
Si de atunci merg pe acest principiu.

| Nume6 a răspuns:

Toate trec indiferent de ce ti se intampla in prezent. Viata merge inainte indiferent de situatie.