| DaVinci29 a întrebat:

Dupa mine, toti oamenii sunt "orbi" la nastere. dar de aici, pe parcursul vietii, lumea se imparte in doua. pe de-o parte, sunt oamenii care raman orbi, iar pe de alta parte, sunt oamenii care isi pun "ochelarii vederii". si nu, nu sunt un credincios fanatic, iar aceasta intrebare este una cat se poate de... realista. tu de care parte esti? sau... cum ai imparti lumea? in ce categorii?

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Totul este perfect asa cum este.

Viata este ceva unic, cu adevarat unic.
E ceva unic pentru fiecare dintre noi, deoarece fiecare o percepe diferit.
In functie de proprile prejudecati/experiente si in funtie de nivelul de intelegere
a tot ceea ce exista.
Suntem categorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite.

Fiecare e liber sa urmeze un sistem de crezuri si adevaruri,
sau sa nu urmeze nici unul.
Este liber sa vada viata in mod optimis sau pesimist, este liber sa faca sport sau sa fumeze.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intr-o parte sunt cei ce cauta adevarul, cei dornici de cunoastere iar in cealalta parte sunt ignorantii, incompetentii, orbii, cum le spui tu.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Bine, dar el intrebase specific: "Tu de ce parte esti?"

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Alaturi de cunoastere.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Yes, me too. Cred ca asa ar trebui sa fim toti.

| WR104 a răspuns:

Eu sunt de ambele parti.
Nu stiu care-s alea dar nu cred ca e o idee buna sa impartim lumea in rai si buni, prosti si mai putin prosti, samd.
Oamenii care isi pun ochelarii vederii din cand in cand mai renunta la ei, daca nu faci asta esti un dezechilibrat mintal si o sa ajungi un obsedat.
Sunt lucruri in viata pe care nu le putem explica asa ca ne dam cu presupusul incercand sa intelegem restul problemei si totusi nu o facem atunci renuntam la acei ochelari de nevoie mai mult sau ii purtam pana crapa o data cu noi.

| Mădă0611 a răspuns:

Chestia asta e subiectiva. De exemplu, eu cred ca natura ne-a "facut", ca iubirea nu exista, ca e atractie si sentimentul de implinire e recompensa de la natura pentru perpetuarea speciei (scopul nostru). Nu zic ca natura e vreo zeita, e ca o apa curgatoare, are cursul ei (o rana se vindeca singura, de exemplu). Altii, care nu gandesc asa, o sa spuna ca eu sunt oarba si ei vad adevarul, bla bla.
Lumea se imparte ca la liceu, pe profil, real sau uman laughing cei de la real sunt cu logica, cei de la uman sunt cu basmele. Sunt la real, cred.

| Wøodenpints a răspuns:

Eu sunt ăla care vede şi fără ochelari.

| Serenade a răspuns:

Eu nu sunt de nici o parte. Dpa mine toti ne nastem, traim si murim, iar pe parcursul vietii ne insusim diferite perceptii asupra realitatii. Daca tu crezi ca persoanele care nu au aceleasi perceptii ca si tine sunt niste persoane oarbe, iar daca esti crestin probabil crezi ca merita torturate o eternitate, este problema ta.