| AlexCOOL60 a întrebat:

Salut.Boala numita "Lepra" este primita din nastere sau pe parcursul vietii se primeste? Este doar o intrebare de curiozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lepră
O SEARA FRUMOASA SA AI:)

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiind o boală contagioasă se "câștigă" de-a lungul vieții dacă se intră în contact cu un bolnav cu lepră.
Boala este dobândită, nu congenitală (adică din naștere).
Pa, pa.

| anad a răspuns:

" Este o boală infecțioasă gravă si se transmite prin contact îndelungat cu persoana bolnavă; se presupune că pentru aceasta e necesar contactul cu secrețiile sau excrețiile bolnavului de lepră".

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Este contagioasa si o poti lua pe parcursul vietii daca intri in contact cu o persoana bolnava.Altfel nu se ia.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate!