| ErrorFound a întrebat:

Dupa voi, din ce ar fi compusa o persoana?
Corp+Minte+Suflet
sau
Corp+Minte

Daca alegeti prima varianta, la ce va referiti prin suflet?

13 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Trup+suflare de viata= un suflet viu.
Sanatatewinking

| RAY a răspuns:

In primul rand ce ai putea face fara creier avand doar corp? creierul foloseste corpul ca o unelta desi intregul organism reprezinta un singur lucru, un sistem de organe, oase etc

| ErrorFound explică (pentru RAY):

Si de ce-mi spui mie asta? De aia n-am pus si otpiunea corp, ca sa trec peste raspunsurile de genul asta.

| Mădă0611 a răspuns:

Corp + minte.

| sublime89 a răspuns:

O persoana e alcatuita doar din corp, si asta pentru ca mintea vine din creier, iar creierul face parte din corp. De suflet nici n-are rost sa vorbim.

| Wøodenpints a răspuns:

Unii din corp+minte, alții doar din corp. Iar ăștia din urmă au impresia că au suflet.

| Exilee a răspuns:

" Fiecare om este dotat cu ratiune, indiferent ca sufera de Sindromul Down" (Sigmund Freud)

MIntea eu mai degraba l-as substitui cu ratiune.
Pe baza argumentelor mele teologice, omul este format din trup ( in incinta caruia se desfasoara diverse reactii chimice, au loc procese de formare a unor celule, unde fiecare organ prezinta un anumit rol in defsasurarea vietii ) si suflet ( creat dupa Dumnezeu).
Precizez inca odata ca ipotezele sunt formulate d.p.d.v. teologic si totusi intrebarea necesita un astfel de raspuns.

| ErrorFound explică (pentru Exilee):

Da, asa e, ne trebuia si o parere d-asta, ca poate si pana la urma aveti cat de cat dreptate.

| OOOLEOOO a răspuns:

1.

Suflet/spirit [etc.] eu il numesc Transpersonalitate care inseamna : Dincolo de masca personalitati.

Trans - însemnând „dincolo", „peste"
Personalitatea sper ca sti ce este happy

Transpersonalitatea nu are legatura cu religia sau viata vesnica. ci cu cea mai inalta si evoluata forma a fiintei umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima. la ce vrea sufletelul meu.

| Scarbo a răspuns:

Corp+Minte, sufletul alcatuieste creierul, si viceversa.

| contαbαndonαt a răspuns:

Corp+Minte+Energie.

| ErrorFound explică (pentru contαbαndonαt):

Impropriu spus, materia este energie condensata, deci si corpul este energie.