| victor987 a întrebat:

E adevarat ca suntem praf de stele? stardust?

8 răspunsuri:
| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Daca te referi la atomii din corpul tau ce ar fi putut face parte vreodata dintr-o stea, atunci sigur ca da. happy

| RAY a răspuns:

Logic ca da, totul e facut din stele, fara hidrogen si heliu, restul sau format intro stea supernova

| WhatheWow a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult praf decat particule din stele, dar e adevarat.Nu te gandi la cat de speciali suntem, astea-s povesti de adormit deportatii din camerele de gazare de la Auchwitz.

| tomcris a răspuns:

Daca se refera la atomii care formeaza substantele corpului uman, da, este o metafora destul de apropiata de adevar. Aproape toate elementele chimice("praful de stele") care formeaza substantele organice sunt sintetizate de reactiile de fuziune din interiorul stelelor.