| AvalohAlyn a întrebat:

Vindecarea se poate găsi și în cărți best-seller de sănătate scrise de doctori și terapeuți?
Și-a îmbunătățit cineva sănătatea și starea emoțională cu ajutorul cărților?

8 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Starea emotionala ti-o imbunatatesti, dar cea de sanatate nu prea cred. Poate iti imbunatatesti starea de sanatate daca devii doctor, altfel nu vad cum. Pentru mine cartile nu ma fac mai fericit, mai sanatos, ci doar umplu un gol, atat.

| AvalohAlyn explică (pentru Apokales):

Există mă refer la cărțile de sănătate, de psihoterapie și de diferite terapii, sfaturi terapeutice că nu toată lumea citește numai beletristica ..Pentru multi o carte și a citi o carte înseamnă beletristica și literatura ori sunt sute de mii de cărți și din alte domenii, mult mai interesante că beletristica care e o ficțiune uneori plictisitoare sau uneori captivante, dar cărțile de beletristică tot ficțiune nefolositoare sunt.

| sabin89 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"...dar cărțile de beletristică tot ficțiune nefolositoare sunt."
Ai propune desfiinţarea acestui gen de literatură?

| AvalohAlyn explică (pentru sabin89):

Nu dar mi-aș dori că oamenii să citească și altceva, că pierd informații prețioase și poate chiar generale și captivante din alte domenii..am observat printre copii și adolescenți de exemplu că atunci când îi întrebi de cărți ei se rezuma numai la beletristica și chiar citesc numai asta
Însă e libertatea fiecăruia să aleagă ce să citească,totuși copii și adolescenții trebuie sa existe că mai există și alte genuri din care poți învăța informații foarte utile și interesante de exemplu o carte de sănătate,de psihologie, mor vationala, de istorie, de filosofie, de știință, spirituale etc etc
Rezumandu-te doar la beletristica omul riscă să piardă "diamante prețioase " ca și informație din toate celelalte genuri de mare interes.
E doar o părere a mea.

| sabin89 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bine, dar ai spus că sunt nefolositoare. Şi, ca orice lucru nefolositor, ar trebui înlăturate. Recunoaşte că ai folosit greşit termenul "nefolositoare". Ai fi putut spune "nu suficiente" sau ceva de genul.

| AvalohAlyn explică (pentru sabin89):

Da recunosc că mai potrivit este termenul de insuficient sau nesuficient, la sensul asta m-am gândit, nu e nicidecum nefolositoate beletristica dar nu e suficienta și nici necesara citirea numai a acestui gen.

| Apokales a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ma rog, mai sunt si cele de nutritie la fel de bune pentru sanatate si mult mai simple de aplicat. Nu am incredere in sfaturile lor de genul: "gandeste pozitiv", "mediteaza!" si cel mai bun "nu te mai gandi" straight face. Am mai dat peste una acum ceva timp cu ceva sfaturi, un self-help scrisa de nu stiu ce psiholog, best-seller in New York, suna bine. Iar cartea era scrisa de parca era scenariul la teleshoping, sfaturile erau inutile, erau sfaturi pentru cei ce fac prea multe lucruri in viata si sunt prea ocupati, iar eu in momentul acela frecam ****, exact, nu faceam nimic si el venea sa-mi spuna sa nu mai muncesc atata laughing. Asa ca depinde si peste ce dai. Cred ca iti imbunatatesti sanatatea daca ai un stil de viata sanatos, alimentatie, odihna, sport si disciplina in rutina ta zilnic, toate la timpul lor. Nu te aventura prea mult.

| yukilals a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=_gFehfmX9j4&ab_channel=AdinaFilms are niste raspunsuri si vine si cu argumente, e doar o parere totusi.