| Cocoşică a întrebat:

E adevarat faptul ca Fecioara Maria mai avea copii?

23 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Este adevărat, Isus a mai avut 4 frați conform Bibliei:

'' Oare nu este El fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov, Iosif, Simon și Iuda, nu sunt ei frații Lui? '' Matei 13:55.

'' Mama și frații lui Isus au venit la El; dar nu puteau să-I vorbească din pricina norodului.'' Luca 8:19.

'' Toți aceștia stăruiau cu un cuget în rugăciune și în cereri, împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Isus, și cu frații Lui.'' Faptele Ap.11:14.

Dar termenul de fecioară '' după nașterea Lui Isus '', nu mai este relevant. După întruparea Mântuitorului, nici un text biblic nu mai folosește expresia '' fecioara Maria, ci mama Lui Isus ''.

Da, Maria mama Lui Isus a mai avut copii, a avut o viată de familie normală.

| wales a răspuns:

Dragă leonis28,

Cercetează mai bine și pricepe; în Fapte1:14, de ex: Toți care stăruiau în rugăciune în locul respectiv erau frați în Hristos, dar scriitorul '' Dr Luca '' a dorit să scoată în evidentă, că era prezentă și familia Lui Isus. Locul lor de rugăciune era '' odaia de sus '', toți care se strângeau acolo se numeau frați în Hristos, dar Dr. Luca a scos în evidenta familia de sânge a Lui Isus. Fi mai atent la text; Toți aceștia '' adică frați de credință '' se rugau împreună cu cine? '' împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Isus, și cu frații Lui.'' Fapte 1:14.

Al-2-lea ex: În Matei 13:55; Oamenii din sinagogă erau vecini familiei Lui. Isus acolo a copilărit, toți î-L cunoșteau. Tu dacă peci o perioada de acasă, crezi că vecinii te uita? Nu știe al cui ești? Citește în versetul 54, Isus a venit în patria sa '' adică, unde copilărise El '', toată lumea îi cunoștea toată familia, de la mic la mare. Isus a învățat tâmplărie de la tatăl lui, ajuta în gospodărie, vecinii veneau zilnic la ei în casa cu fel și fel de treburi, în satele mici toată lumea se cunoaște, citește și înțelege:

'' După ce a isprăvit Isus pildele acestea, a plecat de acolo. A venit în patria Sa și a început să învețe pe oameni în sinagogă; așa că cei ce-L auzeau se mirau și ziceau: „De unde are El înțelepciunea și minunile acestea? Oare nu este El fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov, Iosif, Simon și Iuda, nu sunt ei frații Lui?'' Matei 13:53-55.

Atunci ce rost avea sa le scrie numele în biblie?
Nu te grăbii în afirmaţii pe care nu le stăpâneşti, interesează-te ce spun și marile scoli de interpretare a bibliei, poate că alţii stiu ce spun, nu crezi?

| wales a răspuns:

Dragă 4bb4,

Ok, eu nu te contrazic. Dar cu ce argument biblic îți susții ideea? Când dai o replică, arată și o dovadă. Fără dovezi, spunem multe și mărunte...
Nu uita! Iosif este considerat de biblie un om neprihănit: '' Iosif, bărbatul ei, era un om neprihănit...''Matei 1:19. La Dumnezeu căsătoria este un lucru sfânt. Dacă Iosif ar fi fost căsătorit și divorțat, sau părăsit, văduv, sau, sau, sau, nu crezi ca Dumnezeu ar fi ales un om potrivit pentru Maria? Trebuie să rămânem în contextul bibliei, că altfel...

| IzolatieFonica a răspuns (pentru wales):

Istoric trebuie sa argumentezi nu din biblie.Biblia este o carte de mituri in care daca crezi inseamna ca nu ai toata tigla pe casa.De unde si pana unde o carte de mituri, scrisa de oameni este adevarul absolut? revino-ti

| wales a răspuns (pentru IzolatieFonica):

Îmi pare rău dacă acest răspuns te va întrista dar Biblia este foarte bine argumentată şi d.p.d.v istoric. Aşadar, replica ta este sprijinită pe informaţii slăbuţe sau eronate ori eşti anticreştin, în fapt, relativiştii atei iubesc ideea de toleranţă.

Că tot numeşti Biblia o carte de mituri, arată-mi te rog un singur exemplu mitic din Biblie, ce pasaj crezi tu că este lipsit de adevăr? Bănuiesc că ai argumente solide atunci când afirmi că, te citez '' Biblia este o carte de mituri in care daca crezi inseamna ca nu ai toata tigla pe casa ''.

Drăguţă, îmi ceri să argumentez istoric, dar aceste informaţii nu le ţine Wales ascunse, sunt la îndemâna tuturor celor care doresc să cunoască adevărul, nu minciunile pe care ni le băga pe gât o anumită pseudoştiinţă. Dar hai să-ţi fac şi acest hatâr. Întrebarea principală se referă la persoana Lui Isus, aşadar iţi voi prezenta câteva argumente despre El şi astfel să înţelegi că Biblia nu este o carte de mituri, de exemplu: Documentaţia pentru Isus cel istoric este de fapt mult mai irezistibilă decât documentaţia celorlalte personaje antice, cum ar fi Confucius sau Budha. Dacă academicii liberali aplică acelaşi STANDARD de respingere a dovezilor istorice despre alte personaje antice, în afară de Isus, cum ar fi: Iulius Cezar sau Alexandru cel Mare, ei ar fi forţaţi să respingă toată istoria ca şi un mit.

Mai departe: 42 de autori menţionează de Isus timp de 150 de ani după viaţa Sa. Aleg acum un personaj istoric şi contemporan cu Isus, Tiberius Cezar, împăratul romanilor. Doar 10 autori menţionează de el timp de 150 de ani după moartea lui.

Raţia este de 42 la 10 şi nu ne îndoim de existenţa lui Tiberius Cezar. Mai mult chiar, toţi istoricii antici '' mă refer aici la scrierile antagonice Bibliei '', vorbesc despre persoana lui Isus, dar nimeni nu-i contestă existenţa: Flavius Josephus, istoric evreu '' 38-100 d.Hr. ''. Cornelius Tacitus '' 55-120 d.Hr. '', istoric roman. Talmudul evreiesc etc.

| wales a răspuns:

Dragă 4bb4,

Te-am rugat să aduci un exemplu biblic nu o poveste ortodoxă. Dacă dorești să faci un cozonac, citești o rețetă de cozonac, nu citești o rețetă de supă.
Concluzia: Dacă vrei să afli ceva despre Dumnezeu cauți în biblie nu în diferite cărți scrise de anumiți scriitori cu fel și fel de ideii, care mai de care mai trăsnite.
Repet întrebarea: Povestea pe care o crezi tu se regăsește pe paginile bibliei?

| wales a răspuns:

În primul rând, trebuie să descoperim ce subiect central are biblia. Ce mesaj aduce biblia? Câți copii a avut Maria, sau mântuirea oamenilor? După ce descoperim mesajul biblic principal atunci vom reuși să interpretam mai bine anumite versete care necesită o atenție mai mare, sau unde biblia nu ne explică pe larg. Subiectul despre toți copiii Mariei este secundar. Sunt pasaje în care biblia nu atacă subiectul în adâncimea lui. E bine ca la astfel de subiecte să fim mai rezervați și în nici-un caz o încercare zadarnică de finalizare a lui după impresia noastră, altfel dăm naștere la interpretări inutile și ne-biblice.
Ia gândește-te puțin; dacă s-ar fi scris totul cu îndeamănuntul, fiecare subiect biblic epuizat, cum ar fi arătat biblia? Devenea o carte/cărți de necitit, iar Dumnezeu a știut asta și a concentrat totul să poată fi digerat ușor.
'' Mai sunt multe alte lucruri, pe care le-a făcut Isus, care, dacă s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred că nici chiar în lumea aceasta n-ar fi putut încăpea cărțile care s-ar fi scris. Amin.'' Ioan 21:25.

Acum, Ioan 19:26, 27;
De ce a încredințat-o Isus pe mama Lui unui ucenic, atâta vreme cat Maria avea un soț, iar datoria soțului este în primul rând să-şi iubească nevasta. Isus s-a referit la o încredințare spirituală, Ioan era singurul ucenic care a înțeles dragostea spirituala a Mântuitorului în acel moment, cum bine știi, toți ucenici lau părăsit pe Isus, credința lor fiind pusă la îndoială în faţa necazului. Ioan este singurul ucenic care nu la părăsit pe Isus, dar ăsta e alt subiect și mă opresc aici.
Ioan a avut datoria sa îngrijească de starea spirituală a Mariei mama Lui Isus.
Întrebarea 2. Aşa e, în biblie nu găsim expresia '' Maria și copiii ei '', dar acest fapt nu este un argument, ci mai degrabă un respect valoric. Isus e subiectul principal al bibliei nu Maria și copiii ei, ci Isus și frații Lui. Biblia este și respecta autoritatea divină.
Nimic nu trebuie să ne împiedice din creșterea noastră spirituală.

| Malphas a răspuns:

Încă o pereche de gemeni. Pe Isus l-a primit la pachet.

| nutepriveste21 a răspuns:

Cum sa mai aiba copii daca era fecioara? Dar la cine te referi? Maria si mai cum?

| IzolatieFonica a răspuns (pentru nutepriveste21):

Maria Mirabela offcorse

| IzolatieFonica a răspuns (pentru nutepriveste21):

Talmudul precizează că Jeshua a fost conceput de o tânără evreică, Miriam, cu un soldat
roman, Pandera, deşi era logodită cu tâmplarul Iosif din Nazaret. Apocrifele susţin că, la
descoperirea faptului că logodnica sa era însărcinată, „Iosif a început să tremure din toate
încheieturile, s-a lovit peste faţă, s-a trântit pe rogojină şi a plâns amarnic". Iniţial, a vrut să-şi
ucidă logodnica infidelă, după legea lui Moise, dar s-a răzgândit. Precis, fanaticii judeo-creştini
vor replica că textele talmudice şi apocrife mint, că numai cele patru evanghelii canonizate
spun adevărul. Talmudul, mult mai îngrijit scris decât Vechiul şi Noul Testament şi apocrifele
sunt texte ebraice la fel de credibile ca şi cele pe care s-au fondai religiile mozaică, creştină şi
islamică. Dacă apocrifele, Talmudul şi cele circa 36 de evanghelii necanonizate nu sunt
adevărate, nici Vechiul si Noul Testament nu sunt adevărate, deoarece au fost compilate tot de
evrei.

| Dash a răspuns:

Nu

| 4b a răspuns:

Nu este adevarat; Isus a mai avut 4 frati insa n-a fost Maria mama lor, ci provin dintr-o alta casatorie a lui Iosifhappy

| 4b a răspuns:

@ wales

eu stiu ca "fraţi şi surorile" lui Isus proveneau din căsătoria precedentă a lui Iosif cu o femeie numită Salomeea el fiind văduv înainte de logodna sa cu Maria. Probabil am spus multe si marunte, si cu ocazia asta iti mai spun un maruntis, in Biblie gasim oameni cu mult mai prejos decat Iosif, care au fost alesi de D-zeu pentru a face lucrarea Sa; asa ca nu trebuie sa fi tocmai perfect pentru a realiza ceva.
Spusa-si ceva de ''omul potrivit'', sunt de acord cu tine, insa mai scrie in Biblie ca D-zeu alege lucrurile mici ale lumii, pentru a le face de rusine pe cele mari, sa nu uiti chestia astahappy

| 4b a răspuns:

@ wales

Ok, am inteles ce-ai spus...scz de povestea ortodoxa; e normal sa nu avem acelasi punct de vedere. Imi pare rau ca n-am putut sustine cu texte Biblice ceea ce am afirmat.
Domnul sa-mi ajute sa inteleg mai bine ce citesc... spor si tie la studiuhappy

| 4b a răspuns:

@ wales

Mai iti spun 2 chestii si ma retrag:
1. daca Maria avea si alti copii dupa nasterea lui Isus, de ce atunci cand EL era pe cruce, i-a incredintat-o lui Ioan spunandu-i: ''Iata mama ta'', iar ei: ''Iata fiul tau''? (Ioan 19:26, 27)
Oare nu se cuvenea sa le-o incredinteze copiilor ei?!

si 2: scrie undeva de Maria si copii ei? se vorbeste doar de Maria si fratii lui Isus...(Matei 13:55; Luca 8:19; Faptele Ap.11:14, etc)

PS: Sper sa observi ca am ti-am adus texte din bibliehappy

| tocana97 a răspuns:

Wales cand a zis frati se referea la altceva
adica nu erau frati de acelasi sange
erau ca niste prieteni.
in ce priveste intrebarea:NU a avut alti copii.
Fecioara Maria a ramas insarcinata fara a intretine un act sexual.
un inger i-a spus ca o sa il nasca pe Iisus de bunavestire

| Criiss16 a răspuns:

Nu, din cate stiu eu!

| IzolatieFonica a răspuns (pentru Criiss16):

Din cate vad tu nu prea stii nimic.

| nikol a răspuns:

Da e adevarat am vazut un document la tv parca mai avea 3 copii in afara de Isus

| flaviu1996 a răspuns:

Dac esti credincios nu crezi ce zic toti prosti deci nu avea

| b3bitsa a răspuns:

Nuu, nu a mai avut decat pe Isus!

| Raphaelly a răspuns:

Buna intrebare ai pus, si multe raspunsuri gresite ai primit. Ai dreptate, Maria nu a ramas fecioara pana la sfarsitul vietii. te invit pe blogul meu: www.aripileluirafael.blogspot.com
unde am scris special un articol despre acest lucru, cu fotografii si despre originea inchinarii la fecioara.
de asemenea am trecut exact versetele din Biblie (pe care le poti verifica singur, si chiar te rog sa o faci), prin care ni se spune clar acest lucru.
articolul se numeste: adevarul din spatele inchinarii la fecioara Maria
si toto aici, spre sfarsitul articolului vei gasi exact versetul din Biblie unde Matei spune ca Iisus era primul nascut al Mariei. iN Biblia ortodoxa vei gasi tradus cel unul nascut, insa cine a modificat si-a atras cel mai mare blestem. iti pun acolo la dispozitie un link catre Biblia initiala (Vulgata din Latina- eu am studiat latina destul de mult). Acolo apare Iisus primogenitum. Acesta este adevarul.
te astept cu drag si cu articole turistice care iti vor imbogati cultura generala (sagrada familia, vatican etc)