| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca Fecioara Maria nu a fost vesnic fecioara? si ca Ea a mai avut si alti copii in afara de Iisus? Si ca Dumnezeu are un nume personal (IEHOVA)?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu trebuie sa uitam niciodata ca in Biblie exista multe simboluri si metafore folosite spre a revela adevaruri eterne,deci diferitele afirmatii nu trebuie luate ad literam. Unul dintre acestea este simbolul virginitatii intrupat in Fecioara Maria,Nascatoarea de Dumnezeu,cum o numesc crestinii.Dar starea de virginitate este un simbol mitic foarte vechi,existent in mitologia universala de dinainte de crestinism.Ea era simbolizata de apele primordiale,virginale,care devin fecunde, adica capata viata gratie zborului pe deasupra lor a unei pasari mitologice care poate,la randul ei simobliza Duhul Sfant,Intelepciunea,Fecioara,pasare care pare sa cloceasca, sa se reveleze, sa se manifeste.Mai tarziu se va spune despre sufletul omenesc ca este virgin atunci cand este pur de orice gand lumesc de orice influenta impura, devenind astfel pregatit sa primeasca samanta divina; cand influxul divin se dezvolta in om si atinge plenitudinea,sufletul este ridicat pe o treapta suprema care desemneaza starea Micii Domnului.Ea ii da nastere lui Dumnezeu in lumea aceasta,impartasindu-se ea insasi cu dumnezeire. Fecioara Maria reprezinta sufletul perfect,virgin, in care Dumnezeu devine fecund.Ea ramane intotdeauna virgina, caci ramane mereu neatinsa fata de o noua fecunditate spirituala.Ca femeie, fiinta pamanteasca, Fecioara Maria e posibil sa fi avut si alti copii; dar ca nascatoare de Dumnezeu e unica mama.Cat priveste numele lui Dumnezeu, nimeni nu-l cunoasete.Preotii i-au dat diverse nume:Iahve, Elohim, Adonai.El insusi i s-a revelat lui Moise astfel"Eu sunt Cel ce ESTE". Numai bine.

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Depinde de sursa de informare. Daca preferi sa te informezi din ziare precum Click, Can-Can sau Libertatea e greu sa ai o parere clara. Cat despre numele divinitatii, in limba ebraica se numea Yahweh, preluat in romaneste ca Iehova. De asemeni un alt nume sub care era (si este inca) invocat Dumnezeu este Elohim sau Eloim. Numele sunt date de oameni, la fel ca si insusirile pe care le atribuim unei divinitati despre care nu stim practic nimic. Si atunci ne inchipuim, facem presupuneri, scriem articole si carti de asa-zisa specialitate, care nu sunt decat pure speculatii. O sursa mai apropiata de adevar este Biblia, dar sa nu uitam ca si aceasta a fost scrisa de niste oameni, si apoi tradusa tot de niste oameni, uneori traducerile au pierdut pe alocuri sensul sacru initial, si uite asa ne trezim cu tot felul de pareri despre Iuda, Fecioara Maria, Iisus si in general despre religie, care e in mod clar diferita de credinta adevarata si curata.

| Diana1d a răspuns:

Nu stiu daca Dumnezeu are un nume personal, dar cu siguranta fecioara Maria nu a mai avut copii.
Ea a fost virgina intotdeauna si inca este.Nu a facut sex cu nimeni ca sa il nasca pe Iisus.I l-a pus Dumnezeu in pantece.

| laura0david a răspuns:

da da si da dumnezeu are un nume si isus a a avut frati big grin