| Marius131415 a întrebat:

E cineva de aici bun la biologie sa stie daca teoria evolutionista e sigur adevarata?

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oricum, ăștia indoctrinați religios o să sară-n sus ca arși că e blasfemie

| sierra1 a răspuns:

"Nu e sigura, e o insulta pentru oamenii destepti"

ei, ce-ți spuneam?

| pombar a răspuns (pentru sierra1):

Sierra1 cand o sa afli tu ca esti un vierme prost atunci o sa evoluezi happy, pana atunci ramai in veceu si fa-te de rusine

| sierra1 a răspuns (pentru pombar):

~ pombar : esti un vierme prost ~

hmm, iar ai immpresia că vorbești cu mă-ta! (cât pe ce să uit cratima)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care este diferența între adevărată și sigur adevărată?

| nukeyly a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate superlativul nu are grad de comparatie,
perfect, cel mai perfect, ultra perfect;
perfectul e perfect nimic mai mult
da na am priceput idea si mergem mai departe.
Unii sunt mai grei-erasi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru sadrian46):

Multe teorii Stiințifice adevãrate, s-au dovedit în timp a fi eronate, așa cã formularea "chiar adevãratã " e logicã, sau mai degrabã... necesarã.

| sadrian46 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Și dacă s-au dovedit a fi eronate, cum poți să decizi că oricare din ele e chiar adevărată? Nu ai cum. Așa că întrebarea este inutilă, adică ne folositoare.

| doctorandus a răspuns:

Cu de la K.R. Popper citire, nicio teorie stiintifica nu poate fi adevarata (din stiintele empirice).

Cum zicea Sylvester James Gates, Jr., stiinta cauta nu adevaruri, ci teorii din ce in ce mai putin false.

Iar o teorie care face predictii bune nu este abandonata, ci completata si imbunatatita. De ex. legile lui Newton fac predictii bune intr-o multime de cazuri, desi tehnic legile lui Newton sunt false.

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să fii bun la biologie ca să cauți informații și să le analizezi, așa cum nu trebuie să fii bun la fizică ca să-ți dai seama că pământul nu este plat.

Uite aici un articol care explică frumos evoluția: https://www.scienceinschool.org/......pecies-ro/

| mi25 a răspuns:

Inafara de teoria evolutionista, nici o alta teorie nu are la baza niscavai date stiintifice.
Eu am citit o carte - dar nu o mai am - unde se explica vechiul testament cu date stiintifice.

Răspuns utilizator avertizat
| nukeyly a răspuns:

Tot evolueaza pentru conservarea speciei dupa aceleasi principii generale simple la prima vedere.
Cactusii au facut tepi sa nu fie mancati de vacuta milka mov, serpiii au dezvoltat venin pentru vanat sau cozi ce imita insecte,
nu stiu ce specie de crab(dupa 18 miloane de ani de evolutie) da un bobarnac cu viteza unui glont calibru 22 de-ti sta mintea in loc [ https://www.youtube.com/watch?v=8enojiJCD00 ],
alte specii au dezvoltat bioluminescenta in conditii de intuneric pentru vanat mancat supravietuire, si extremofilele stau in mediu acid pe intuneric la 400 grade C pe un fund de ocean la presiuni SF si le este bine mersi.
Avem si orbi care prin ecolocatie iti pot descrie 3d ce ii inconjoara, deci evolutia e un fapt nu o teorie.
https://www.youtube.com/results?search_query=blind+man+ecolocation

Ca vor uniii neaparat sa existe un creator e treaba lor idea lor religia lor, unii cu pasarea altii cu stolul, cand vom sti tot despre tot, peste cativa milioane de eoni, atunci putem zice alba neagra da pana atunci ne punem intrebari idei si teorii, mitul pesterii de Platon, ca traim intr-o simulare gen matrix si tot asa, mai apare un Albert Einstein sau Stephen Hawking de mai deschide o cale.

| nukeyly a răspuns:

Tot si toate se adapteaza si invata apoi vine transformarea.

| pombar a răspuns:

Nu e sigura, e o insulta pentru oamenii destepti, adevarul nu ti-l spun altii ci il afli singur

| sierra1 a răspuns (pentru pombar):

~ pombar : [teroia evolutionista] Nu e sigura, e o insulta pentru oamenii destepti~

îhî, și tu ești insultatu'?

| sadrian46 a răspuns (pentru pombar):

Și cum îl afli, dacă nu evoluezi tu însuți?

| pombar a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru inceput nu mai ii intrebi pe altii ci pe tine

| sadrian46 a răspuns (pentru pombar):

Iar când îți răspunzi tu ție însuți, de unde iei informația, datele care îți rezolvă problema?