| deejay_3315 a întrebat:

E mai usor sa ierti un dusman, decat sa ierti un prieten?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cu siguranta; diferenta dintre o iertare si cealalta o face dezamagirea:un dusman nu te dezamageste niciodata,in sensul ca stii la ce te poti astepta de la el, deci la nivel psihologic, iertatorul nu sufera; prietenia ce dezamageste doare cumplit.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De cele mai multe ori - da. Pentru ca de la dusman din start nu ai asteptari (de bine), iar cineva apropiat, drag sufletului tau, te poate rani, dezamagi, asa cum nu poate nimeni altcineva, pentru ca nu te astepti sa fii lovit, tradat de cel pe care-l numesti "prieten"...doare al naibii de tare... Plus, prietenii, parerile lor, conteaza cu adevarat; restul sunt prea putin importanti, asa ca nici nu pui la suflet, iar daca pui, iti trece repede.
...cand nu doare, e mult mai usor sa ierti.

| EmaS a răspuns:

Da.De la un dusman te astepti sa-ti faca rau, dar la un prieten nu.De la un prieten ai asteptari si pui suflet in relatia de prietenie.De aceea te doare mai tare si iti este foarte greu sa il ierti.Dar nu imposibil.Trebuie sa iertam pentru ca si Isus ne-a iertat pe noi.

| Flav a răspuns:

Hai ca te iau altfel: a ierta pe cineva, inseamna ca ti-a gresit foarte tare. In cazul asta, oare acea persoana iti e prieten?

| Razvan a răspuns:

Avand in vedere ca pana acum i-am iertat pe toti, indiferent cate mi-au facut sunt fie prea naiv, fie prost.Cred ca amandoua

| DorelSudoru a răspuns:

Nu mai bine nu mai ierti pe nimeni...

| MidnightLady a răspuns:

Nu iert nimic, sa plateasca toti.
Flav, ma iei si pe mine?batting eyelashes

| ZEU93 a răspuns:

Da,pentru ca te asteptai de la un dusman sa greseasca cu ceva fata de tine, de la un prieten te astepti mai putin happy

| ShadowAngel a răspuns:

Da...pentru ca un dusman iti face tot felul de surprize neplacute la care te astepti il ireti fiindaca tu nu te cobori la nivelul lui. In schimb prietenul trebuie sa fie devotata si sincer iar daca gerseste trebuie iertat si el dar va fi cu totul altceva!

| Sebby a răspuns:

Depinde foarte mult ce intelegi prin dusmani. In momentul de fata nu cred ca poti afirma faptul ca tu chiar ai dusmani. Dusman probabil intelegi prin persoana opusa prietenului. Ei bine, prietenul e o parte din tine, e persoana la care te descarci, persoana cu care zambesti si te simti bine. Opusul acestuia e persoana care 'iti provoaca greata' in momentul in care il intalnesti, insa este important. Fara asa-zisi dusmani nu ar mai fi aceeasi socetate, probabil va ganditi la imbunatatiri, ba din contra nu ar fi imbunatatiri ci deficit de mentalitate. In concluzie, da e mai usor sa ierti o persoana care nu iti e prieten deoarece e acea persona 'provocatoare de voma' careia ii sta in fire 'sa te raneasca'.

| anonymousxD a răspuns:

Intrebarea ta este destul de complicata.
Depinde si de situatie, un prieten nu este chiar asa usor de iertat,deci un dusman este imposibil de iertat prin faptul ca este "dusman". si nu as putea ierta un dusman pentru ca logic luand-o,dusmanii sunt rai si tot ceea ce fac, ei fac pentru a ne enerva pe noi deci nu as ierta un dusman, iar un prieten depinde de gradul greselii.

| slayer a răspuns:

Da, cred eu ca un dusman este mai usor sal ierti, cum se spune. Pazeste ma doamne ne prieteni, ca de dusmani moi pazi singur,. cel mai tare, si cel mai dureros loveste prietenul, in acel care ai avut in credere...

| SakuraHarunoさくら春野 a răspuns:

Nu este deloc usor sa ierti un dusman.Pe prieteni te poti baza, asa ca e mai usortongue Funda?

| Pitickutza a răspuns:

Da...de la un dusman stii la ce sa te astepti dar de la un prieten nu te astepti la nimic rau chiar daca ar trebui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru că de la dușman te aștepți să te rănească, iar de la prieten nu... Totul depinde de cât de pregătit ești, și nu doar în ceea ce privește această întrebare.

| ninjafamous a răspuns:

E mai usor sa ierti un dusman decat un prieten.
Pt ca un itrun prieten ai incredere in el, te bazezi pe el.
intr-un dusman nu ai niciun gram de incredere.

asta am avut de spus.

| Raluca_1097 a răspuns:

Daaa. Cu siguranta. Atunci cand te tradeaza omul pe care ai avut curaj sa il numesti PRIETEN iti pierzi fara sa vrei toata increderea in el.
Pecand tradarea unu dusman este ceva ce nu te ia pe nepregatite si ceva ce poti numi NORMALITATE.