| Razvan a întrebat:

E reala posibilitatea declansarii celui de-al treilea razboi mondial in contextul derularii evenimentelor din ultima vreme? Poate Polonia accepta posibilitatea complotului? Are resursele necesare pentru a declara razboi marelui urias cu picioarele de lut?thinking

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt trei aspecte: un complot la nivel de guvern este improbabil si practic imposibil de dovedit; nu declara nimeni razboi unei puteri capabile sa distruga planeta intr-un razboi nuclear; rusii sunt mai degraba pusi intr-o pozitie dificila dupa un asa incident, decat in avantaj, e greu de crezut ca si-ar fi facut-o cu mana lor, eu cred ca intentiile pe plan diplomatic sunt de pace pentru ca e si interesul lor - ca dovada: http://www.evz.ro/......92715.html
Cine a facut asta, daca e asa si probabil e, a urmarit mai degraba impasul diplomatic pentru rusi, nu asasinatul presedintelui polonez care cel mai probabil va fi inlocuit de unul cu o politica similara. Si nu poti spune ca o tara intreaga sau un guvern e vinovat pentru o actiune a unui grup de interese care nu e reprezentat oficial. Oricum, pana la acuze e nevoie de dovezi si probabil noi nu vom afla niciodata cine a pus asta la cale, chiar daca e asa si la un anumit nivel va exista informatia. Asa ca nu cred in declansarea razboiului pornind de la incidentul din Polonia, poate doar alegerea aliatilor in cazul unui razboi. Dar sa nu uitam ca Polonia e membru NATO si deciziile se iau mai la vest. Mai degraba atacul ce se pregateste Iranului de catre americani imi pare periculos, si acolo lucrurile sunt deja pe fata, iar noi asezati strategic pe prima linie a frontului.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu va fi nici un al treilea razboi mondial din aceasta cauza, deocamdata totul se rezuma la declaratii usor nervoase din partea polonezilor datorita acestei tragedii(ca tot omul la suparare) dar spiritele se vor calma. Este foarte greu sa crezi ca ca acest accident a fost pus la cale de rusi, subiectul asta va ramane multa vreme de acum inainte deschis facand deliciul patimasilor de scenarii. Nimeni nu cred ca este interesat acum de un conflict global, iar in cea ce priveste Rusia nu are deloc picioare de lut ba din contra, este si va ramane o mare putere a lumi. Un mic amanunt, aducetiva aminte asta iarna cum rusi au pus pe jar pe europenii doar in problema alimentari cu gaz natural.

| AvalohAlyn a răspuns:

Rusia e plina de suprize si intotdeauna i-a placut razboiul dar sa speram ca nu.Totusi nu se stie daca a fost din cauza Rusiei, drama Poloniei.

| Arthur a răspuns:

Polonia fiind partener NATO nu va putea acţiona, chiar aşa stând lucrurile, decât cu acordul celorlalţi. America sigur nu doreşte încă un conflict în plus. Nu se va întâmpla nimic decât la nivelul conştiinţei celor aflaţi în cauză.
Se va găsi un " acar Păun " care va suporta întreaga tevatură. Este un lucru grav care ar trebui să dea de gândit multora apropo de felul cum înţeleg unele state puternice să-şi rezolve conflictele.

| georgesur a răspuns:

Nu. Polonia nu poate nici macar aminti de posibilitatea unui complot
atita timp cit nu are nici macar o infima proba,. si nu va avea.
Interesanta este doar "coincidenta" ca in avion erau pe linga un presedinte moral si curajos(de aceea prost vazut in Rusia, si neinvitat oficial) destui urmasi ai miilor de polonezi asasinati de sovietici la Katyn, urmasi care erau in diverse stadii ale cererii unor despagubiri materiale din partea Rusiei pentru crimele din 1940.
Dupa "intimplarea" asta sunt curios cine va mai indrazni sa emita pretentii (avem si noi spre "pastrare" tezaurul, din timpul primului razboi mondialwinking )

cami
| cami a răspuns:

O fi. Medvedev nu este decat o marioneta, pe care o conduce Putin. Rusia nu a pus la cale atentatul, ci doar a incercat sa-i intarzie putin, doar ca sa nu ajunga la acele manifestatii, ghinion! nu le-a iesit asa cum au vrut, ci mai rau. Toate astea "nu se intelegeau, pilotii polonezi nu cunoastea limba rusa" Hmmm, cine-i crede? Sunt pure pretexte, rusii i-au "bruiat". Si in plus, de ce sa conduca Putin ancheta? De ce n-ar conduce-o polonezul? Intotdeauna hotul sare primul si spune ca si el a fost furat.
Pana la urma astea sunt problemele lor, Putin este un fel de Rasputin, poate ca si mai rau. (ma rog, dupa nume ai putea sa zici ca au fost ruda ).
Si primul razboi mondial a inceput cu un pretext-atentatul de la Sarajevo, un fel de atentat de la Katyn. Cand sunt doua pietre tari, mereu o sa fie scantei.

| anad a răspuns:

Rusii au fost si sunt o mare putere si deloc novice in ale razboiului. Nu cred ca vor risca polonezii sa declanseze un conflict cu ei. Nu vor avea sprijinul nici a Uniunii Europene nici a americanilor in contextul actual. Sunt destule focare de razboi in lume, terorism si altfel de amenintari si probleme.

soothe
| soothe a răspuns:

Ne dam cu parerea? Eu nu i-am vazut picioarele de lut, cat mi-ar fi de antipatic.

| karellen a răspuns:

Este reala doar pentru pasionatii de scenaristicawinking

| Domyno a răspuns:

Stai calm...
In primul rand nu a fost nici un complot, asta este s-a intamplat ca asa a vrut Dumnezeu, nu a fost vina nimanui (nu ca tin partea rusilor)!

Eu mai degraba ma intreb daca nu incepe vreo revolutie pe la noi prin tara, ca poate nu ar strica una... cred!

Răspuns utilizator avertizat
| romanionu a răspuns:

Nu nu are sunt sigur de asta si chiar daca ar avea resursele nu ar avea puterea necesara...
Cat despre un al 3lea razboi mondial = sfarsitul lumii

| florin_7920 a răspuns:

Ştii eu cred că a declanşa un război e posibilil orichînd in rest rămîne de văzut.

| Diana1417 a răspuns:

E foarte posibil.pentru ca din cate se pare piloti erau rusi si cikau fost pusi sa se prabuseasca pentru a omora cele mai imp persoane din Polonia...

| cosmic_ray a răspuns:

Oricat de mult ar fi evoluat stiinta, stim cu totii ca daca se declanseaza un al treilea razboi mondial vom pieri de foame pana sa pierim in lupte. dupa o criza financiara mondiala mai vine si-un razboi. tac pac.ne retragem in elvetiahappy ca acolo e cald si binehappy in romania armata nu mai este obligatorie si nu cred ca e singurul stat in care s-a dat legea asta! cine sa apare statul? mama omida? mai ales o tara ca polonia in fata unui mastodont ca rusia.

| Flavius_6134 a răspuns:

La cata putere nucleara are Rusia, poate rade toata Europa de pe suprafata Pamantului, eu sper sa se faca tot posibilul sa se evite un razboi pentru ca s-ar putea sa fie ultimul...pentru toti...

| ivvo a răspuns:

Nu cred ca mai poate fi vorba de razboi mondial in secolul asta! Cred ca omenirea e destul de inteligenta si nu va mai urma nebunia sau orgoliul unor "capete infierbantate"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusia, este o putoare ordinara! O putoare ce a sacrificat bunastarea propriei populatii pentru a ajunge o superputere. Polonia este doar un microb pe care Rusia il poate combate cu o "aspirina".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ar fi exclus si pentru un stat care nu a prosperat decit pe baza razboaielor(vezi istoria)nu cred ca ar fi ceva ce nu-si doresc politicienii lui din toata inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboiul Rusiei cu vecinii ei a inceput de mult. Si se va termina inainte ca vulgul sa-si dea seama ce, cand, cum si unde a inceput.,. Nu mai este vremea transeelor si a bombardamentelor interminabile. Razboaiele moderne sunt in plan economic.,. Romania a fost deja in razboi. Si a pierdut. Totul. Acum a inceput sa plateasca. Copiii nostri vor plati. Si copiii copiilor nostri. Uitati-va putin in jur si constatati ca aproape tot ce atingeti si vedeti este de import. Rahaturi pe care platim euro! Iar pentru a avea euro vindem: aur, argint, petrol, gaze, sare, aluminiu, cupru, otel, lemn, uraniu, ingineri, medici, asistenti, experti.,. E lunga lista! Ce a mai ramas? Ce a mai ramas!