| Filip_Ionuț_1965 a întrebat:

Buna seara TPU ma poate ajuta cineva cu un exemplu despre resursele necesare derularii unei afaceri pe un exemplu concret(pe orice firma sau afacere doar sa fie cat mai concret posibil)?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| lilianaadelina a răspuns:

1.Resurse financiare(reprezintă totalitatea drepturilor și obligațiilor cu
valoare economică ce aparțin unei persoane fizice sau juridice, precum și bunurile la care se
referă.
Principalele modalități prin care un antreprenor poate obține resurse financiare sunt :
- Băncile
- Credite externe
- Societățile de Leasing
- Fondurile nerambursabile
- Rude, prieteni, cunoștințe.)
2.resurse materiale(trase în activitatea economică reprezintă bunurile
produse prin muncă și utilizate pentru producerea altor bunuri și sau servicii.
Capitalul poate fi de două feluri :
1. Capital fix : participă la mai multe cicluri de producţie se consumă treptat şi se
înlocuieşte după mai mulţi ani de utilizare.
2. Capital circulant se consumă la fiecare ciclu de producție și se înlocuiește pentru
fiecare ciclu de producție.)
3.Resurse umane(este cea mai importantă resursă din cadrul unei companii, fiind cea
care dirijează toate celelalte resurse în procesul de producție și fiind singura sursă de creație și
inovație.
Totalitatea resurselor umane din cadrul unei înteprinderi formează personalul
înteprinderii.
Categorii de resurse umane :
- Personal cu funcții de conducere și executie : Conducerea înteprinderii (director,
inginer sef, contabil șef), conducerea departamentelor (șef serviciu, sef birou, șef
secție), execuție (cu pregătire superioară : ingineri, econoomiști, cu pregătire
liceală sau postliceală : subingineri, maiștri.
- Personalul operativ : format din lucrătorii din comerț, tellecomunicații transporturi.
- Muncitorii care pot fi : calificați sau necalificați, direcți sau indirecți.)
Incadrarea personalului:Recrutare, Selectare, Angajare