| machupicchu a întrebat:

Enigme din biblie:

Adam si Eva au avut 2 copii, Cain si Abel si au mai avut fii si fiice. Intrebarea este : - Noi "ne tragem" din incest?

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. Si teoria creationista si teoria evolutionista sustin ca suntem nascuti dintr-un incest.
In biblie scrie clar ca Cain dupa ce si-a omorat fratele a fugit cu sora sa.
@giovana: Unde ai citit tu in biblie ca dumnezeu a facut altii oameni in afara de adam si eva? Singurii oameni facuti si nu nascuti din toata biblia sunt adam si eva.

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Acest subiect a fost dezbatut cu mult timp in urma cauta raspusurile de atunci si ai sa te lamuresti.

| machupicchu explică:

Spre stiinta: la aceasta intrebare nu mi s-a raspuns clar nici de catre un inalt prelat preafericit (l986), ocolind o explicatie, pe motiv ca atunci erau alte legi...(Cod civil sau penal?)

| GreenSky a răspuns:

Eu cred ca exagerati cu chestiile astea...
de ce nu te duci tu la biserica si intrebi acolo?

| giovana a răspuns:

Hai ca iti raspund ca sa intelegi. Scrie si in Biblie ca Dumnezeu nu l-a facut numai pe Adam si Eva, ei au fost primii si au fost izgoniti pentru pacat. A creat mult mai multi oameni si i-a raspandit pe pamant. Nu este nici o enigma asa ca nu mai invarti rahatu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu era mai bine daca ii intrebai pe parinti tai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.inchipuieste-ti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ne-am nascut din incest! la inceput a fost porunca...cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si il stapaniti! Abia dupa inmultirea oamenilor pe pamant s-au impartit pe semintii oamenii pentru a nu se mai casatori intre ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gyzzard lasa ma ca a facut si alti oamenirolling on the floor)))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu la inceput sa acceptat pentru. pamantul trebuia sa se dezvolte lumea trebuia sa se imulteasca insa in punct de vedere medical doua persoane de aleles sange daca se se iubesc pot da nastere unui copil fara imunitate cu dizabilitati mentale si locomotore...in concluzie o societate bolnava este o societate a incestului. Apropo, in Romania tinerii nu toti este adevarat, nu au un bagaj de cunostinte, pentru ca societatea romaneasca la ora acluala nu se mai axeaza pe cultura- copii viitorul romaniei vor creea non-valori. Este o realitate cruda. Stau si ma intreb unde este frate, cultura ce era promovata in Romania acum 10-15 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuu