| Octavian199 a întrebat:

Pe cine avea Adam si Eva ca, copii cand Cain l-a omorat pe Abel?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
145 răspunsuri:
| danut a răspuns:

SI CE daca? Nu conteaza ordinea.

| danut a răspuns:

Oau, deci Cain s-a nascut apoi Adam a facut si niste fete asa ca uite nevestele.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu mai abera. Cain s-a nascut, Abel s-a nascut, Seth s-a nasscut, apoi alti fii si fiice.,

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ma intereseraza ce spune ortodoxia.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Si ce daca? Au asteptat si ei pana au crescut fetele ca sa se insoare, asta nu ai inteles, aveau timpul pe care tu il isodesti incercand sa cauti nod in papura Bibliei, nici o sansa, nu te duce mintea.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Iar vi cu snoave?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Du-te la crestinism rolling on the floorStai ca si asta e crestinism rolling on the floorOpa. Acum te lepezi? Dar la toti li s-au nascut ultima data fii si fiice, la nici unu nu li s-a nascut prima data rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cain era deja insurat cand s-au nascut fetele rolling on the floorGata stiu, Cain a calatorit in viitor, si-a luat sotie de acolo, si apoi a revenit in prezent rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am mai explicat dar te-ai lipit de o idee tampita si nu mai scapi de ea, Biblia NU ESTE un registru de Evidenta Populatiei. Si gata ca deja batem apa in piua, nu te poti "redresa" din handicapul pe care il ai.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ai gasit TU o evidenta populatiei din acea vreme. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Oricum.Nu o sa o scot cu tine la cap.'Crede si nu cerceta, daca se poate, mai adaugati de la voi' rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu scrie negru pe alb ca, Cain si Abel au fost primii?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Hai ca am obosit sa iti explic.De, varsta inaintata rolling on the floorCum ma sa contrazici biblia, cand mai inainte ziceai ca tot ce e in ea, e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Lasa, man, religia spala de secole pe 'creier'.

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Tare asta.Din ce a facut Dumnezeu parul? Tarana?rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Nicidecum, aveau intre 3- 7 metri inaltime, gandeau cu toata capacitateaa creerului care avea cca 6kg. Deplasarea normala era de 40km pe ora. Cei care aveau cranii alungite se gaseau in Anzii din America de sud dar si in Africa, era o practica de a deforma cranile la copii (vazut intr-un documentar la cinema prin anii '70).

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Si ce daca? Pana au crescut ei au aparut si fetele.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Vorbesc de ce scrie in Biblie. Nu exista nici un nefilim sau cum vrei tu sa le spui, astea sunt aiureli de handicapati mintali.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Biblia minte, pana la urma.rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pocaiestete ca altfel e vai de tine.

| danut a răspuns:

Te-ai blocat mintal, NU Cain a asteptat pana a facut Adam o fata si apoi s-a insurat ca de aia a trait 900 de ani, avea timp c a una sdin sorelee lui sa creasca si sa se insoare cu ea iar oamenii de atunci se cuplau la varste fragede ca asa se facea in Evul Mediu cand pentru un om obisnuit viata ajungea la cca 30 de ani. Cum am mai exista noi acum daca nu s-ar fi casatorit fetele la 10-12 ani iar pana la 30 faceau inca 10 -15 copii? Asta nu vrei sa intelegi tu, dar ce sa-i faci, cum crezi ca am ajuns la 7000000000 de oameni pe pamant? O femeie de la tara facea in perioada anilor 1800 cca 15-20 de plozi pana la 50 de ani, habar nu ai de asta

| Octavian199 explică (pentru danut):

Care fata, muica? Doar dupa ce l-a facut pe Seth, a facut fete rolling on the floorMor, dar de ras rolling on the floorSau mai pe Romaneste. Cain S-a insurat pana a se naste fetele lui Adam si Eva.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Cain S-a insurat pana a se naste fetele lui Adam si Eva."
DE unde sti asta?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cred ca glumestirolling on the floor

| danut a răspuns:

Citeste Biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Danut tata, contrazici biblia acum?

| Octavian199 explică (pentru danut):

CAPITOLUL 4
Cain si Abel. Urmasii lor.

1. Dupa aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut pe Cain si a zis: "Am dobandit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai nascut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost pastor de oi, iar Cain lucrator de pamant.
3. Dar dupa un timp, Cain a adus jertfa lui Dumnezeu din roadele pamantului.
4. Si a adus si Abel din cele intai-nascute ale oilor sale si din grasimea lor. Si a cautat Domnul spre Abel si spre darurile lui,
5. Iar spre Cain si spre darurile lui n-a cautat. Si s-a intristat Cain tare si fata lui era posomorata.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu catre Cain: "Pentru ce te-ai intristat si pentru ce s-a posomorat fata ta?
7. Cand faci bine, oare nu-n este fata senina? Iar de nu faci bine, pacatul bate la usa si cauta sa te tarasca, dar tu biruieste-l!"
8. Dupa aceea Cain a zis catre Abel, fratele sau: "Sa iesim la camp!" Iar cand erau ei in campie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele sau, si l-a omorat.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu catre Cain: "Unde este Abel, fratele tau?" Iar el a raspuns: "Nu stiu! Au doara eu sunt pazitorul fratelui meu?"
10. si a zis Domnul: "Ce ai facut? Glasul sangelui fratelui tau striga catre Mine din pamant.
11. Si acum esti blestemat de pamantul care si-a deschis gura sa, ca sa primeasca sangele fratelui tau din mana ta.
12. Cand vei lucra pamantul, acesta nu-si va mai da roadele sale tie; zbuciumat si fugar vei fi tu pe pamant".
13. Si a zis Cain catre Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este maz mare decat as putea-o purta.
14. De ma izgonesti acum din pamantul acesta, ma voi ascunde de la fata Ta si voi fi zbuciumat si fugar pe pamant, si oricine ma va intalni, ma va ucide".
15. Si i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu asa, ci tot cel ce va ucide pe Cain inseptit se va pedepsi". Si a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care il va intalni sa nu-l omoare.
16. Si s-a dus Cain de la fata lui Dumnezeu si a locuit in tinutul Nod, la rasarit de Eden.
17. Dupa aceea a cunoscut Cain pe femeia sa si ea, zamislind, a nascut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate si a numit-o, dupa numele fiului sau, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a nascut Irad; lui Irad i s-a nascut Maleleil; lui Maleleil i s-a nascut Matusal, iar lui Matusal i s-a nascut Lameh.
19. Lameh si-a luat doua femei: numele uneia era Ada si numele celeilalte era Sela.
20. Ada a nascut pe Iabal; acesta a fost tatal celor ce traiesc in corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatal tuturor celor ce canta din chitara si din cimpoi.
22. Sela a nascut si ea pe Tubalcain, care a fost faurar de unelte de arama si de fier. Si sora lui se chema Noema.
23. Si a zis Lameh catre femeile sale: "Ada si Sela, ascultati glasul meu! Femeile lui Lameh, luati aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea si un tanar pentru vanataia mea.
24. Daca pentru Cain va fi razbunarea de sapte ori, apoi pentru Lameh de saptezeci de ori cate sapte!"
25. Adam a cunoscut iarasi pe Eva, femeia sa, si ea, zamislind, a nascut un fiu si i-a pus numele Set, pentru ca si-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu in locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a nascut un fiu si i-a pus numele Enos. Atunci au inceput oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si Si CAPITOLUL 5
Neamurile patriarhilor de la Adam pana la Noe.

l. Iata acum cartea neamului lui Adam. Cand a facut Dumnezeu pe Adam, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu.
2. Barbat si femeie a facut si i-a. binecuvantat si le-a pus numele: Om, in ziua in care i-a facut.
3. Adam a trait doua sute treizeci de ani si atunci i s-a nascut un fiu dupa asemanarea sa si, dupa chipul sau si i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trait Adam dupa nasterea lui Set au fost sapte sute de ani si i s-au nascut fii si fiice.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Gata, ajung discutile luate de la cap si de la coada. Pocaieste-te ca in curand vine SFARSITUL pentru cei ca tine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Gata, ajung discutile luate de la cap si de la coada. Pocaiestete ca in curand vine SFARSITUL pentru cei ca tine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Gata, ajung discutile. Pocaiestete ca in curand vine SFARSITUL pentru cei ca tine.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Sfarsitul a venit si in 2000 rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cine ti-a spus, eu spun sa te pocaiesti.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Am alte treburi mai importante.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Alegerea ta dar eu iti spun ca o sa-ti para enorm de rau iar regretele vor fi tardive.

| danut a răspuns:

Nicidecum, Biblia nu minte, tu ai probleme de intelegere dar pentru tine e mai necesara pocainta.

| xerxes1 a răspuns:

Abel s-a multiplicat prin futosinteza.Am scris corect dar robotelul ma tot corecteaza.

| iurii75 a răspuns:

Bblia nu dezvăluie câți copii aveau ei la moment, nici vârsta, puteau să fie deja și bunei.
"Deci nu era nascut Seth, automat nici 'fetele sau baietii " - greșit. Set s-a născut după moatea lui Abel, dar nicăieri nu se spune că Set era al treilea copil și că din fii și fiicele lui Adam nu s-a născut nimeni înaintea lui Set.
"Mai adaug si faza cu fiii domului si cu fetele oamenilor" - desigur că fii lui Dumnezeu menționați nu sunt fii lui Set ci îngeri.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Biblia zice ca Seth a fost al 3 lea fiu al lui Adam si Eva.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Dar unde zice ca s-au nascut fete? Doar dupa ce s-a nascut Seth.Sah mat.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cine a zis ca Seth s-a nascut inaintea lui Abel?

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu spune așa ceva.

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Rău șahmatist ești. Doar spune cît a trăit și că a avut și alți urmași (fii și fiice) și nu că doar după Set. Set este menționat deoarece de el sunt legate anumite evenimente, de ceilalți - nimic din ce ne-ar fi de folos sau ar avea legătură cu scopul pentru care a fost inspirată biblia.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Am zis ca cei 3 au fost primii, nici o fata inainte.Nu mai ocolii

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Oricum vreau dovezi din bible ca fetele s-au nascut inaintea lui Seth.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fetele NU sunt trecute la numar, mai verifica.

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Întradevăr, „ai zis", tu ai zis și nu Biblia.

| Octavian199 explică:

P.S.Ce avem noi aici? Geneza 4 cu 17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Deci.Care erau parintii lui Ada si Sela?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Iata acum cartea neamului lui Adam. Cand a facut Dumnezeu pe Adam, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu.
2. Barbat si femeie a facut si i-a. binecuvantat si le-a pus numele: Om, in ziua in care i-a facut.
3. Adam a trait doua sute treizeci de ani si atunci i s-a nascut un fiu dupa asemanarea sa si, dupa chipul sau si i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trait Adam dupa nasterea lui Set au fost sapte sute de ani si i s-au nascut fii si fiice..Deci.Dupa ce l-a nascut pe seth a mai facut fii si fiice rolling on the floorAtunci cu cine s-au casatorit Cain si Abel?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Doar seh s-ar fi casatorit cu sora lui.Asa se deduce.

| EcceHomo a răspuns (pentru Octavian199):

Ce avem noi aici?
După ce s-a săturat să-i vadă cum se inmulțesc, ca proştii, Dumnezeu s-a căit:
Geneza 6:7
" Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

| BogdantheDreamer a răspuns:

Iti dai seama..filozofule...ai dat cu Biblia de pamant. Cat ti-a luat sa descoperi acest lucru? Sau bine zis de pe ce site ateist ai copiat?

Raspunsul meu la intrebarea ta: Continua cu lectura, si nu scoate paragrafe din context, ca nu are sens, nu ai ce sa demonstrezi. Raspunsul pe care il cauti il gasesti tot in Geneza, dar mai trebuie sa o si citesti happy.

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Chiar din biblie.Ma tu nu ai citit nici Geneza?

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ce paragrafe sa scot din context? Nu ai cum sa scoti aici

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Si cam de multe ori s-a intalnid Adam cu Eva rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Intalnit*

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Mai adaug si faza cu fiii domului si cu fetele oamenilorrolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fii Domnului sunt copii lui Set iar fetele oamenilor sunt urmasele lui Cain.
Geneza 4, 13. Cain a zis Domnului: "Pedeapsa mea e prea mare ca s-o pot suferi.
14. Iatã cã tu mã izgonesti azi de pe fata pãmântului; eu va trebui sã mã ascund de Fata Ta, sã fiu pribeag si fugar pe pãmânt; si oricine mã va gãsi, mã va omorî."
Geneza 4, 26. Lui Set i s-a nãscut si lui un fiu si i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii sã cheme Numele Domnului.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si cu cine s-au casatorit Cain si si Abel? Stiind ca dupa ce l-a facut pe Seth, au facut fete si baieti.Primul a fost Cain, Abel, a plecat Cain in lume si a intalnit-o pe sotia lui, bla, bla, bla, apoi l-a facut pe Seth, iar bla, bla, bla.Si ultima data a facut fiice si fii. Deci?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vezi ca, Cain a facut si baieti.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Nu am aparut din incest? Asta zice biblia. Citeste-o

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Deci cine a fost sotia lui Cain?

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Am zis eu ceva despre istorie?

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Am zis.'Dupa ce l-a facut pe Seth, a facut fii si fiice. Deci.Cei 3 baieti erau mai mari.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

P.S.Cain s-a dus in lume si a intalnit-o pe sotia lui.Deci nu era nascut Seth, automat nici 'fetele sau baietii '. Decat Cain si Abel.De unde stii numele fetei daca nu e mentionat vreun nume de fata?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Mai baietas, inainte de a-ti raspunde am o intrebare necesara. Sti la ce varsta se casatoreau femeile pe vremea lui Ludovic al XIV? In functie de cunoasterea ta primesti raspunsul cuvenit.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Geneza 4,3. Dupã o bucatã de vreme, Cain...
DUPA o bucata de vreme, eu spun ca dupa circa 150 de ani, cate fete si cati baieti mai puteau face Adam si Eva in acest timp ca sa aiba si Cain o nevasta?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Am zis eu de varsta? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tu nu vrei sa pricepi? Can a fost primul nascut, nu? Abel al doilea, nu? Seth al 3 lea, inainte a se naste Seth, a luat Cain pe sotia lui, si dupa Seth a mai facut Adam si Eva copii(fete si baieti ). Greu, nu?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cain*

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cain a fost primul baiat dar nu primul copil, probabil a avut fete inainte dar acestea nu sunt enumerate, al doilea Abel, nu se specifica al catelea a fost Set, Adam avea 130 de ani cand l-a facut, deci evident ca putea sa mai aibe inca 50-90 de copii pana atunci.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste.Eu ito dovedii cu biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asa interpretati voi biblia? dupa ureche?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Lasa 'probabilul ' la o parte.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Adam avea 130 de ani cand l-a facut, deci evident ca putea sa mai aibe inca 50-90 de copii pana atunci."

Putea sa aiba si 2000 daca si-o tragea si cu fiicele/nepoatele/stranepoatele, ceea ce nu ar fi exclus avand in vedere ca incestul e baza credintei iudeo-crestine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu toti ne informam DOAR de pe net, unii mai si citesc.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce ai dovedit, nimic nu ai dovedit, cate fete sunt in cronologie trecute, numeste tu cateva din Biblie (fetele lui Adam).

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Incestul apare doar atunci cand Dumnezeu a hotarat asta nu cand vreti voi niste umbre.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu dragutule, noi interpretam Biblia LITERAR, nu dupa niste handicapati care scriu pe net.

| Octavian199 explică (pentru Holiday):

Omule.A facut dupa cati a vrut.Dar primii au fost Cain, Abel si Seth.Asa si scrie in biblie.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu trebuie interpretata, ca asa se naste noi religii.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dumnezeu s-a razgandit de vreo 3 ori cu incestul.'Ba se poate, ba nu, ba se poate, ba nu '

| Octavian199 explică (pentru danut):

Oricum v-am dat Sah mat. Parca imi dadeati la pateu cu biblia (Cu versete) rolling on the floorDar na, ce nu va convine, biblia minte.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu ai inteles ce ti-am scris, este evident.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu nu s-a razgandit, omul a devenit pervers.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Biblia NU minte, unde ai citit tu asa ceva, faptul ca TU nu poti intgelege arata probleme la TINE, nu la Biblie si nu ai dat nici un sah mat, ai dovedit cat de redus poti fi in intelegere, uite de exemplu nu ai inteles ce inseamna intelegere literara.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste ca ce zici e adevarat.Din biblie.Nu zic de altundeva

| Octavian199 explică (pentru danut):

Primii 3 au fost Cain, Abel si Seth. Apoi au facut cati au putut.Sau nu mergea?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce vrei sa-ti dovedesc, baietii sunt in ordine cronologica dar la fete nu este o evidenta Biblica asa ca nu se pot face comentarii, poate au fost nenumarate fete dar Adam si Eva asteptau un rascumparator, un baiat de aceia sunt enumerati baietii si nu fetele.
Geneza 3, 15. Vrãjmãsie voi pune între tine si femeie, între sãmânta ta si sãmânta ei. Aceasta îti va zdrobi capul, si tu îi vei zdrobi cãlcâiul."
Sti ce spune acest verset, daca intelegi ce spune Dumnezeu aici ai lamurit toata treaba dar daca nu, degeaba discutam, uite un indiciu, este o vorbire simbolica, nu literara.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cu biblia, ca ai dreptate.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

PRIMI trei baieti, la fete nu exista evidenta, pot fi fara numar avand in vedere distantele temporale si nu te mai lega de ceva care nu intgelegi.
Te-am intrebat ceva dar eviti fiindca habar nu ai, la ce varsta se MARITAU fetele pe vremea regelui Soare al Frantei (evul mediu), daca stii asta afirmatiile tale sunt fara sens.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Biblia NU este o carte de evidenta populatiei, asta nu ai inteles pana acum.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Degeaba incerci. Acum chiar ca 'v-am ars' Zice clar, negru pe alb ca cei 3 baieti au fost primii, apoi fete si baieti.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si ce imi demostreaza 3 cu 15?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Man, nu sunt trecute, dar sunt ultimele. Dupa Cain, Abel si Seth. Si zice.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Poate fi fara numar, dar dupa Cain, Abel si Seth ..Negru pe alb

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu sunt ultimile, Dumnezeu a stiut sa reglementeze acele probleme si ordinea nu conteaza, au asteptat si baietii aia catva ani pana au aparut si fetele, e vreo problema la sutele de ani pe care le-au trait?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Te-ai ars tu cu tovarasi tai, nu conteaza ordinea si nici timpul cand ai o asa viata de lunga.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

NU conteaza, asta nu intelegi.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omulew.Cain s-a casatorit inainte de a se naste fetele. Stai ca stiu.A calatorit in viitor rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Oau si au avut si copii, esti 'dus" demult si nu sti cum sa ne-o faci cunoscut. Nu mai cauta contradictii in Biblie ca nu sunt, alea sunt in ceea ce-ti numesti tu cap. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omule.Citeste biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cain a fost primul, nu? Apoi Abel, nu? A murit Abel, Cain a plecat in lume si a intalnit-o pe sotia lui, nu? Apoi l-a facut pe Seth, nu? Si ultima data fii fi fiice.Mai usor nu se poate.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Te agati de lucruri ca sa demostrezi ce nu exista.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Când Biblia vorbește despre "fii lui Dumnezeu" și despre "fetele oamenilor" vrea să ne arate că este o alegere neînțeleaptă ca un bărbat și o femeie să se căsătorească dacă nu au același convingeri religioase. La fel și apostolul Pavel ne spune în sensul aceasta să nu ne "înjugăm la un jug nepotrivit".
Fii lui Dumnezeu sunt închinători ai Lui. Iar fetele oamenilor sunt acea categorie de oameni care nu ofer închinarea lor lui Dumnezeu. Aici este vorba de două categorii de oameni, și nu este vorba de bărbați sau femei.

Adam și Eva au mai avut copii în afară de Cain și Abel. Posibil ca aceștia să fi apărut dupa moartea lui Abel. Să nu uităm că Biblia nu redă istoria sa în ordine cronologică. Ea poate să redea mai multe evenimente, fără ca să îl termine pe primul. Astfel se poate explica apariția lui Lameh, răzbunătorul lui Cain.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta bantuie prin capusorul tau dar nu in realitate. Crezi ca Adam a stat pe uscat 130 de ani pana l-a facut pe Set si apoi a facut fetele? Esti bantuit mai tinere si pana la coada ce te zbuciumi, nu ai reusit sa ne spui varsta la care se maritau fetele in evul mediu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta o faci tu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Dupa au avut, nu inainte De fapt dupa Seth au avut fii si fiice. Citeste si tu macar Geneza.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omule, tu nu intelegi ca, Cain s-a casatorit inainte de a se naste fetele? Asa zice biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Casatoria se aranja. Putea fi si la 9 ani, ca tutankamon

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De unde ai aflat tu cand s-au nascut fetele, unde scrie asta in Biblie? Cartea, capitolul si textele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Unde scrie cand s-au nascut fatele?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dupa Seth s-au nascut.Ce? Nu ai citit biblia? Nu stii nici primele capitole din Geneza?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Apropo.Cat a trait Eva? Ca nu scrie nici unde rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Nu esti TU in masura sa judeci ratiunea lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ma intereseraza ce spun ortodocsi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu sti sau nu ai o Biblie citand toti amaratii de pe net?

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru danut):

Parca ziceai ca aia e cea mai buna biblie, acum o intorci? rolling on the floorTare. 'Noe era de cinci sute de ani, cand i s-au nascut trei feciori: Sem, Ham si Iafet. '

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asta e tare. Ateii sa aiba biblie rolling on the floorCe prost sunt.Cum de nu am vazut? Si cu cine a facut copii fiul lui Cain? Ca sa vezi cum le scot din gaura de sarpe rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Dumnezeu parca era atotputernic rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Tare e ca Noe a trait 950 de ani.Stiind ca Dumnezeu a pus limita de varsta inainte de potob, la 120 de ani. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Este greu de inteles ca oamenii din acea vreme NU semanau deloc cu noi, chiar si din punct de vedere genetic si ca apropierea genetica s-a facut abia la potop cand si varsta omului a scazut dramatic la cca 10% din cea de pana la potop? Adam nu arata ca noi si nici Eva si nici Noe ci abia dupa cateva generatii omul a ajuns ca cei de acum.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Iti dai singur la turloaie, vai de tine.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omule.Ai fost tu acolo? Adaugi de la tine? Daca nu e in biblie, adauga fiecare ce ii trece prin cap, nu?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste ca 'Este greu de inteles ca oamenii din acea vreme NU semanau deloc cu noi, chiar si din punct de vedere genetic si ca apropierea genetica s-a facut abia la potop cand si varsta omului a scazut dramatic la cca 10% din cea de pana la potop? Adam nu arata ca noi si nici Eva si nici Noe ci abia dupa cateva generatii omul a ajuns ca cei de acum.', nu adauga de la tine.Asa pot sa adaug si eu ca eu eram acolo rolling on the floor

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Geneza 4:17 spune asa:
"Cain s-a impreunat cu nevasta sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh."
Deci inainte de Set trebuia ca Adam sa mai fi avut si fete care dupa cate se pare ele niciuna dintre ele nu a fost mentionata in Scriptura. Cine sa-i fi facut o nevasta lui Cain decat Adam si Eva? Ori poate ca nevasta lui Cain a fost facuta dupa nasterea lui Set.
Nu stiu cu exactitate genealogia, deoarece numai barbatii sunt mentionati in dreptul copiilor lui Adam si Eva.
O fi si asa cum zici nu; nu te contrazic, eu spun doar ce am citit.
Geneza 5:4 spune asa:
"Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice."
Dar nu zice ca dupa nasterea lui Set Adam a facut fii si fiice. Textul lasa sa se inteleaga ca Adam a trait inca 800 de ani dupa nasterea lui Set. Este neclara expresia " si a nascut fii si fiice", si nu stim unde sa o asezam: pana in Set sau dupa Set. Eu cred ca expresia cuprinde timpul si inainte si dupa nasterea lui Set.

Tu ii spui lui danut: "Cain s-a casatorit inainte de a se naste fetele".
Daca nu se nasteau fete, Cain nu avea cu cine sa se casatoareasca.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Se intelege ca mai erau oameni in afara de ei

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Si Enoh cu cine s-a casatorit? Fiul lui Cain.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Nu stim cu cine s-a casatorit Enoh fiul lui Cain, pentru ca Biblia nu ne spune.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Scrie in Biblie mai Gicule ca oamenii erau uriasi, cca 7 metri aveau si traiau 1000 de ani, cum sa fim la fel, si un copil de tzata intelege asta asta dar tu, vai de mamica noastra de romani pe mana cui o sa ajunga (mai greu de crezut) tara asta.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Scrie in Biblie dar trebuie sa iti cumperi una.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu am vazut uriasi rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Gata. Pocaiestete ca in curand vine SFARSITUL pentru cei ca tine.

Răspuns utilizator avertizat