| SaveTheNature a întrebat:

Eroi, curajosi, nebuni, manipulati,sclavi ai banilor, naivi sau prosti? Care ar fi descrierea potrivita pentru soldatii care pleaca in Afganistan, Irak, Siria Bagdad,Kosovo pentru a face bani?

Care ar fi suma pentru care ai fi dispus sa-ti pui viata sau integritatea corporala in pericol?
Care ar fi suma pentru care ai vrea ca sotul,prietenul, fratele sau copilul sa plece pe aceste campuri minate?
Care ar fi suma pentru care riscul de a veni fara picioare s-ar merita?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Am un cumnat care avea aici o viata de vis,ofiter,biurou, familie, etc, etc, dar a plecat in Irak.Banii au fost la el dar si spiritul de aventura.

21 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Nici una din cele enumerate.
Majoritatea militarilor sunt patrioti sau nu au alta solutie.
Nu cred ca as avea placerea sa merg pe teren, nici pentru bani.

| SaveTheNature explică (pentru NevastuicAaA):

Fiind roman, si plecand in Afganistan, si platit fiind, tu tragi concluzia ca e patriot? Patriotul cui?
Nu au alta solutie? interesant punct de vedere,.

| NevastuicAaA a răspuns (pentru SaveTheNature):

DA! E patriot pentru ca lupta pentru imaginea tarii noastre.Si viata nu se plateste cu bani.Si unii nu au alta soluutie.Alt servici nu au si isi risca viata.

| SaveTheNature explică (pentru NevastuicAaA):

Ale solutii nu au. Hmmm sa ma gandesc:
-zugrav?
-profesor?
-florar?
-vanzator?
-cismar?
-croitor
-avocat?
-doctor?
-maturator?
-ingrijitor?
-operator pc?
-operator telefonic?
-botanist?
-topograf?
-arhitect?
-speolog?
-cantaret?
-pictor?
-orl-ist?
-clovn?
-ingrijitor de caini?
-pescar?
-tehnicican mecanic?
BANII fiule. Banii vorbesc. Ce nu fac oamenii pentru bani? Hmm ce nu fac ei? Banii si nimic altceva, aa si inconstienta.

| NevastuicAaA a răspuns (pentru SaveTheNature):

BIne mai...da pentru toate meseriile astea iti trebuie o pregatire. Orice meserie are si greutatile sale.Chiar si ca florar trebuie sa stii cum se numesc toate florile, cum se uda, cum se ingrijesc.Si maturator daca esti trebuie sa ai cunostinte.Este o "tehnica" si acolo.
Unii militari poate au visat de mici sa ajunga pe front.Sau in "razbunare" dupa ce a fost omorat un om pe front.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca noi nu avem curajul si patriotismul lor nu trebuie sa ii facem nebuni, ba dimpotriva sa ii respectam pentru ca ei fac parte din armata tarii, ei isi apara tara la urma urmei.

banii nu sunt extraordinari, nici putini dar nici multi

| Terente20 a răspuns (pentru suntserios):

Prietene, sunt si romani care s-au intors intre 4 scanduri din afgan.

| Wøodenpints a răspuns (pentru suntserios):

De când patriotism înseamnă să lupţi în răzbiul altora? Sau şi tu eşti unul dintre cei care pune botul la ăia care mor împuşcaţi pe-acolo şi se întorc în ţară drept eroi, cu toate că nu salvează nimic.
Răzbiul ăsta este între două găşti de oameni la costum ce-şi plimbă hoitul prin limuzine scumpe cu aer condiţionat. Trebuie să fii cretin să lupţi şi să-ţi rişti viaţa pentru ei. Dar cine o face cică este erou, cu toate că nu a realizat nimic. Observ logica...

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Mare dreptate ai happy.

| WhatheWow a răspuns:

E, uite că eu am fost într-o asemenea misiune în Bosnia, prin '95. Lucram în armată pe vremea aceea și chiar am plecat voluntar. Pentru ce-am făcut-o? În primul rând pentru bani, pentru că aveam curaj, pentru aventură, pentru ce vrei tu să crezi.
A fost o experiență pe care nu o trăiești oriunde, experiență care mă face să văd lumea cu alți ochi.

| SaveTheNature explică (pentru WhatheWow):

Ma intreb daca ai luat in considerare, posibilitatea de a te intoarce fara picoare, sau sa nu te mai intorci.
Si daca acum ai mai face acelasi lucru, si pentru cati bani?
In aceeasi circumstanta cred ca ai avea curaj sa joci si o ruleta ruseasca daca suma e bunicica nu?happy

| WhatheWow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Comparația ta cu ruleta rusească e puerilă și plină de sarcasm!
Da, am luat atunci în considerare toate riscurile dar curajul a fost mult mai puternic iar dacă ar fi să trebuiască să aleg acum, nu aș mai merge căci am o familie și banii câștigați nu merită riscul.

| SaveTheNature explică (pentru WhatheWow):

Pri umrare ti-a venit mintea la cap. Despre asta vorbeam! Te-ai dat singur de gol fara sa vrei. Si orice interventie nu-si mai are rostul acumwinking Ma bag la un film. Noapte buna :*

| WhatheWow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dacă aș fi așa sarcastic ca tine m-aş spânzura; nu de alta dar ai scuti pe cineva de închisoare! laughing

| HueyFreeman a răspuns:

Prostie si manipulare. Razboiul este o prostie indiferent de context.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Mnipulati si/sau naivi.
Parerea mea...

| usuk a răspuns:

Nu stiu, 50$/h? lol

| Solsagan a răspuns:

Ei au ales asta, e problema lor.

| Terente20 a răspuns:

E un subiect delicat, sa stii. aia care pleaca sa lupte acolo o fac pentru bani si sunt prosti ca nu stiu de fapt pentru ce lupta(sau stiu dar o fac totusi, pentru bani).
p.s: aia nu sunt soldati, soldat esti de bunavoie. facand-o pentru bani, esti mercenar. deci...trage singur concluziile.

| SaveTheNature explică (pentru Terente20):

De asta am pus si variante ajutatoare de raspuns. Tu, pentru cati bani ai pleca in Afganistan? simplu.

| DennyPitic a răspuns:

Ei sunt niste eroi,pe Diva Universal e un film numit "Sotii de militari", urmareste un episod macar sa vezi cat efort depun ei, pentru a obtine reusite, dar si pentru viata de familiei.Nu e simpla viata de soldat! Majoritatea fac astea din dragoste pentru tara, nu ii intereseaza beneficiile materiale si riscurile