| SaveTheNature a întrebat:

Soldatii care pleaca in Afganistan si Irak sunt eroi sau fraieri?

Răspuns Câştigător
| Zenicide a răspuns:

Sunt niste droizi fara minte, dar presupun ca un bun soldat nu poate fi si inteligent. Adica trebuie sa fii chiar prost sa invadezi 5 tari pentru ca asa zisii "teroristi" au daramat 2 cladiri happy

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu sunt nici eroi, nici fraieri. Sunt mercenari, adica sunt platiti sa lupte pentru o cauza care nu e a lor.
Bineinteles ca printre ei se afla si cativa potentiali eroi si foarte multi fraieri, dar simplul fapt ca esti soldat in misiune nu te face nici fraier, nici erou.

April
| April a răspuns:

Nici una, nici alta; sunt doar niste oameni ce doresc sa faca rost de bani pentru a-si intemeia o familie, a-si construi o casa, a-si face o situatie materiala mai buna.Rareori e vorba despre a dobandi o faima.

| SaveTheNature explică (pentru April):

Nu crezi ca mai exista o gramada de optiuni? Un om care isi risca viata pentru bani ce este?

| Dumnezău a răspuns:

O trupa numita Truda are un cantec ce exprima perfect situatia in care se afla acesti "eroi",dusi nu intr-un razboi,ci intr-un conflict militar infect, doua ocupatii, una pentru petrol, iar cealalta pentru opiu, heroina si dracu mai stie ce.Sintagma de eroism aruncata adesea nu e doar un truism, e ceea ce astia cu mai multa scoala decat mine numesc marsavie.Chiar asa si este.Este o forma nediluata a prostiei sa mori intr-un tab ruginit,sustinand, prin Fallujah sau Kandahar, niste invadatori cu logistica, know-how, disperati si imperialisti.Ar fi eroi... daca ar muri incercand sa duca Romania la gloria unde ar dori-o cei ca mine, putin tripati, idealisti, care ar da jumate' din buget la armata.

| RzzV a răspuns (pentru Dumnezău):

NU toti soldati plecati in Kandahar sau Fallujah sau alte tinuturi sunt Romani... Avand in vedere ca s-au inrolat in armata au si ei de respectat niste reguli, ordine date de cei superiori. De asemenea nu ii obliga nimeni sa mearga in acele zone, cei care merg sunt pur si simplu persoane care doresc( principalul motiv fiind acela ca au unele beneficii). Doar in caz ca Romania a garantat un numar de locuri, iar acel numar de locuri nu este indeplinit de asazisi voluntari atunci sunt obligati sa mearga alti soldati.

Unii dintre ei isi dau viata pentru camaradul din dreapta lui, sar pe o grenada, il trage din directia glontului pe altu, ii apara spatele poti sa ii consideri eroi. Nu neaparat eroi pentru tine personal ci erou pentru aceea persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fraieri sunt dacă supravieţuiesc. Eroi dacă mor. Aşa ne învaţă ProTV. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroi pentru mine niciodata, in contextul in care lupta in razboiul altora, pe banii Romaniei, timp in care avem spitale si scoli inchise.

Cine merge acolo, merge pe riscul sau, nu ma obliga nimeni sa le plang de mila, fiecare le ale pe ale sale, pot doar sa-i respect ca oameni, si nimic mai mult.

| Sp3ciaL0pS a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti nebune/nebun oameni aia sau luptat pentru pamant si viata noastra te doar in cot ca ei mor si in plus mi-as dori sa nu fi existat in Romania armata sa vad ce facea Romania fara soldati daca nu sunt eroii ce sunt fraieri ca daca nu erau ei tu stateai pe pamant nemtesc deci ar trebuie sa-i respectii cu adevrat ok? scuza-ma de gramatica

| DeidaraXR1 a răspuns:

Si una si alta.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

rolling on the floor)asta e o intrebare mai rara, care ma amuza foarte tarelaughing ia gandeste-te putin pentru ce lupti tu si ce ii poti oferii familiei tale in 'timpul ala care esti in viata'(in afara de' absesnta ta=singuratatea lor' ca si familie.

acum tu ce crezi ca sunt soldatii care lupta in Irak...si altele?

| FartsMaker a răspuns:

Da

| stef112 a răspuns:

Eroi..normal. alti cat stau si se bes in fata calculatorului ei isi risca vietile.

| MentalHolocaust a răspuns:

Dupa mine sunt eroi, pentru ca numai persoanele curajoase au tupeul sa isi dea viata pentru binele nostru si se sacrifica pentru tara lor iubita

| OnutZza13 a răspuns:

Eu cred ca sunt eroi pentru ca se sacrifica pentru ce e a lor. love struck

| Zenicide a răspuns (pentru OnutZza13):

Ce e al lor? Esti constienta ca sunt acolo pentru rezervele de petrol?

| DuxX a răspuns:

2 in 1laughing

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru DuxX):

Sunt fraieri cei care se sacrifică pentru viața altora?
Sunt fraieri cei care vor cu desăvârșire să își întrețină familiile?
Sunt fraieri cei care trăiesc cu frica zilei de mâine că vor fi omorâți?

| Adi32113 a răspuns:

Pai sunt intr-un fel eroi dar sunt si fraieri.Eroi prin prisma faptului ca isi risca viata pentru patrie dar fraieri pentru ca in loc sa se gaureasca cu gloante unul pe altul ar putea sa isi foloseasca timpul si viata in scopuri mai practice ca incetarea razboiului sidiplomatie decat moarte fara rost si fara scop!

| Sp3ciaL0pS a răspuns (pentru Adi32113):

S-ar putea ca tu esti fraier nu ei te doar in cot ca is risca vietile pentru tine si noi normal si esti atat de prost cu incetarea razboiului asta trebuie sa le spui teroristilor ma desteptule ca cine incepe razboaiele? Teroristi si cand se cearta 2 sau mai multe tari asta e adeverat ca dinvina celor care pornesc certuri incepe si razboiele si este cumva vina soldatilor ei doar lupta pentru pace era cumva mai bine daca in primul sau al doliea razboi mondial sa nu avem soldati ca tu cam asa vrei sa fim pasnici cum eram acum la mila nemtilor acum pe ce stai tu era pamant nemtesc sau alte tari moldova cand a fost ocupata de rusii sau cine era nu stiu sigur dar romanii au elberato de rusiii sau ce erau daca nu aveam soldati eram ca moldoveni in al doilea razboi mondial deci nu te mai da tu tare.