| Cathy_1290 a întrebat:

Este adevarat ca luna conduce apele?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Te poti documenta mai bine din acest referat:
http://www.referatele.com/......le-com.php

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă te referi la lichidul din organism, cu siguranţă că atunci când e lună plină suntem predispuşi la nebunii, iar vârcolacii din filme o iau razna...

| georgesur a răspuns:

N-as baga mina in foc pentru. ape.(aici face treaba buna gravitatia, panta, structura solului, clima, etc.), dar pe somnambuli(lunatici) da.

| PrettyLittleLiarsBalonDeSapun a răspuns:

Eu stiam ca luna are legatura cu fluxul si refluxul marilor si/sau oceanelor.Acum nu sunt foarte sigura daca e asa sau nubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare o metafora intrebarea ta, dar de fapt, explicatia este extrem de simpla. Luna nu conduce apele, ci influenteaza miscarea apei marii, mareele, fluxul si refluxul.
Apa marii este atrasa de un corp cosmic. Periodicitatea, ciclicitatea mareelor indica o legatura cu un corp cosmic care are o miscare lunara. Acest corp este Luna, cu miscarea sa de revolutie in jurul Pamantului in timp de o luna. Poate sunt persoane care stiu sa explice fenomenul mai bine, eu mi-l amintesc din clasa aV-a! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda! Conduce apele, dar depinde... Apele in care "te scalzi"? Sau apele aferente Pamantului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de flux si reflux