| anonim_4396 a întrebat:

.. poti conduce un taxi fara atestat?
am inteles ca ai voie cir ca o luna de zile dar in timpul acesta esti obligat sa iti faci atestatul este adevarat sau nu?

Răspuns Câştigător
| Dragosalx a răspuns:

Habar nu aveti nici unu concret!
Idee este in felul urmator: Ca sa poti desfasura o activitate in regim taxi iti trebuie din primul minut cand ai bagat cheia in contact ATESTAT TRANSPORT PERSOANE IN REGIM TAXI asa se numeste! Asta in teorie, in practica poti sa ei un taxiu si sa il conduci si fara permis daca ai unul la indemana, baiatu a intrebat cum se poate conduce din pct de vedere legal cel mai probabil...
Costa cam 300 de lei plus fisa medicala in jur de 80-90 lei si examen psihologic la fel 80-90lei, plus ca trebuie sa mai platesti o chitanta la posta romana in contul arr care il elibereaza plus poza permis.Pentru obtinere: Minim 2 ani vechime cat B.
Să nu fi avut suspendat exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice în ultimul an sau mai mult de două ori de la data obţinerii permisului de conducere pentru consum alcool!
Varsta minima 21 ani.

9 răspunsuri:
| Dragosalx a răspuns:

Mi-a scapat ceva! 3 ani de experienta cu cat B si 2 de cat C, plus cazier judiciar 13lei parca...plus copie xerox dupa diploma de 8 sau 10 clase minim, nu mai stiu sigur e bine de facut dupa aia de 12! Succes!

| eandopuncttk a răspuns:

Ce luna, eu am condus doua saptamani happy m-a oprit ca ma plictiseam la un deal in spatele unui microbuz care abia se taraia si l-am depasit pe linie continua. pentru ca nu aveam atestat mi-am luat 740 de RON. acu cand vreau sa dau intr-adevar de atestat trebuie sa platesc si amenda happy ce tara de kacat

| skama18 a răspuns (pentru eandopuncttk):

Tara de ***...ce sa zic.ba atestatul ala dovedeste k esti apt pentru a transpoorta oameni in siguranta.s i daca depasesti si pe linia continua, esti praf frate.da asa de curiozitate cata spaga ai dat la permis?

| eandopuncttk a răspuns (pentru skama18):

Prostutule...

| eandopuncttk a răspuns (pentru skama18):

Ai intrebat daca ai voie si ti-am raspuns.
am impresia ca tu esti praf. tzarane

| Justin4u a răspuns:

Fals... Atestatu ala dovedeste ca tu esti sanatos din punct de vedere fizic cat si psihic fara el nu poti conduce un taxi! Stii tu ceva, el trebuie reinoit la o perioada de timp, atunci poti intarzia 1 luna! Bafta!

| Ky_Pi_1990 a răspuns (pentru Justin4u):

Deci pana la urma am voie o luna fara atestat sau nu. idea e ca vreau sa ma bag pe taxi dar nu am atestat si vreau sa stau in jur de o luna atat ca dupa aia sa plec de prin Romania si pana atunci sa mai produc ceva bani sa traiesc aici intelegi?

| Justin4u a răspuns (pentru Ky_Pi_1990):

Nu ai voie sa conduci fara atestat si daca nu ai cel putin 2 ani de cand tiai luat permisu