| ThePathWalker a întrebat:

Cine conduce internetul cu adevarat?

Răspuns Câştigător
| April27 a răspuns:

Link http://hassam.hubpages.com/hub/Who-Runs-The-Internet

Cine conduce pe internet şi care poate rupe? Răspunsul tehnic la această întrebare este simplu: nimeni nu şi fiecare! Pentru că, spre deosebire de majoritatea organizaţiilor cu lanţ definit de comandă suntem familiarizaţi cu "internet este o combinaţie largă a reţelelor de mici, conduse de multe probleme din întreaga lume." Dar există mai mult la ea, există părţi interesate, care lucrează împreună pentru a vedea că se execută fără probleme, şi modul lor.

Cheia pentru a înţelege cu privire la care are puterea de a controla pe internet se află în înţelegerea de lucru sale tehnice. Internetul este cel mai mare sistem de om, robust şi flexibil. Este un mediu în întreaga lume de sute de mii de reţele de toate legat împreună de către furnizorii de servicii de internet (ISP). Cel mai popular serviciu public de internet este World Wide Web, care permite accesul la o cantitate mare de informaţii furnizate de procesoare cunoscute sub numele de servere de web, deoarece acestea servesc informaţii de la utilizatori la nivel mondial de pe Web.

Pur şi simplu pune, de informaţii în formă de zero-uri şi cele, numit de biţi - abreviere pentru cifre binare, care este cea mai mică unitate de date - trimise de la un computer la altul este împărţit în pachete mici, care sunt rutate prin intermediul internetului. ISP-ul trimite aceste pachete de date la un alt ISP, care le pot trimite la un alt ISP şi aşa mai departe, sau printr-un punct de schimb sau un punct de acces naţional sau punct de acces local pentru a ajunge la un alt ISP. Astfel, pachetele trec prin diferite puncte nodale până ajung la destinaţiile lor. Pachete, de asemenea, trece prin cabluri de fibra optica în pământ, sateliţi în cer, cabluri submarine, (prin link-uri de radio) sau toate dintre ele. Eventual, pachetele ajung la destinaţie, precum şi răspunsurile călători înapoi de-a lungul o cale similară, deşi nu neapărat în acelaşi mod.

Nu poate fi o problemă, în orice moment, în mod - congestie, legăturile rupte, întreruperi de energie - care ar putea provoca întârzieri de moment sau erori. Probleme în intervenind părţi ale internet nu se rupe de internet care poate fi bine accesibil pentru alţi utilizatori, şi poate să devină accesibile cât mai curând diferite ISP-uri de trafic ruta ocolind zonele cu probleme. Mai mult redirecţionarea în internet este dinamică, şi se întâmplă în mod automat. În special, furnizorii de servicii Internet mari, numite coloanele vertebrale, să acopere zone geografice vaste şi să proporţii mari de trafic Internet. Un eşec într-o coloană vertebrală sau într-unul dintre punctele majore de între poate afecta mai mulţi utilizatori de internet. Şi o astfel de problemă poate dura ceva timp pentru a fi rezolvate. Există atât de multe alte părţi esenţiale ale internetului, dar eşecul de orice nu pot afecta internet la mare. Oamenii de funcţionare a echipamentelor de la orice puncte nodale sau reţele care formează porţiuni mici de internet nu sunt difuzate pe internet.

Descentralizarea internet este una dintre caracteristicile sale cele mai de bază, destinate în protocoalele sale de la început şi testat în practică. Această caracteristică necesită cooperare, astfel încât furnizorii de servicii Internet, cum ar fi diferite şi sunt obişnuiţi să coopereze unul cu altul pentru a rezolva şi de a preveni problemele. Este această descentralizare şi de cooperare, care a permis de internet sa creasca mai repede pentru mai mult decât orice alt fenomen tehnologic în istorie, în primul rând.

Nici o autoritate unică controlează în mod oficial de internet, are de multă vreme depăşit de control de către SUA, judeţul casa de internet. În scopul de a supraveghea cooperarea necesară majoritatea deciziilor tehnologice sunt realizate de către societatea de internet care încearcă să stabilească standarde de internet. Interne Societăţii "hold" pe internet provine de la organisme asortate standard: Corporatia Internet pentru Nume alocate şi Numere (ICANN), Internet Protocol, Internet Engineering Task Force, precum şi Centrele de diferite de informare de reţea pentru altă regiune, care administra accesul la internet pentru anumite zone geografice. De facto observaţie arată că procedurile şi recomandări ale acestor organisme nu pot fi dominat fie de o autoritate unică sau de ţară.

"ICANN, organismul de internet cel mai vizibil, care gestionează un aspect cheie de internet, derivă autoritatea ei numai de la guvernul SUA, a eşuat şi ar trebui să fie casate", susţine consultantul de tehnologie şi de scriitorul Bill Thompson IT. "Aş fi tentat să ceară Uniunii Internaţionale a Telecomunicaţiilor, organism care coordonează reţelele de telecomunicaţii şi servicii, să preia responsabilitatea atât pentru DNS şi pentru alocarea adresa, Bill Thompson sugerează Putem fi de acord cu scriitorul care ICANN se poate face. Mai mult reprezentativ, dar nu trebuie să fie cineva să fie în locul numelor de domeniu pentru a supraveghea şi alte funcţii. Acesta este, în acest context, că ar trebui să fie văzut ca cine este cu adevărat orientarea internet aşa cum o ştim astăzi.

Aceasta devine interesant atunci când o vede că ceilalţi jucători - giganţi din industrie, furnizori, infractorii cibernetici, utilizatori - mai puternic în fiecare zi. Ca apariţia de desktop-uri accesibile, a schimbat profund modul în care lucrăm, tehnologii Web şi servicii online sunt definitorii acum limitele de utilizare a Internetului şi modificarea felul în care trăim. Browsere de război, controverse interpretabilitatea de mesagerie instant, portofele digitale, video interactive, precum şi o limbă de web complet nou, denumit XML zonele în care greutăţile industriei grele sunt puternic implicate luptă pentru control. Business-to-business cross-platforma de schimb de date, e-commerce, directoare scara larga pentru a permite un singur semn, pe net, de streaming digitale şi tehnologia de voce cu un accent pe apeluri telefonice digitale şi de voce-activat de browsere web sunt ceva mai mult. Legătura dintre producătorii industriei mari şi dezvoltatorii de software, precum şi furnizori de servicii online sunt de luare de bază a consumatorilor de a se adapta rapid la schimbările divergente aduse de acestea.

Ca de afaceri mai mult şi mai mult şi de utilizatorii individuali, se misca mai mult pe internet, estimarea tendinţa următoarea cheie este mai important decât oricând pentru IT industriaşi nu numai care doresc pentru a determina ceea ce, desigur, pe internet, dar are, de asemenea, face să se întâmple drumul lor. Acest remorcher de război pentru conducerea nu poate fi decis de un singur produs sau serviciu, ci printr-o serie de produse şi servicii în diferite domenii. Câştigătorii va fi, în orice caz, controlul riscului ceea ce publicul larg face on-line. Dar ce poate fi prevăzut cu certitudine este aceasta: lideri din industrie sunt în poziţia de a trage sforile de internet în mai mult de un modalităţi de acum, şi în timpurile care vin.

Sau, este armata de programatori de experţi care scriu viruşi (şi alţi infractori cibernetici), care va avea un cuvant de spus cu privire la modul în care este gestionat de internet? "Cu reprimarea e-mail nesolicitate, care acum reprezintă 50 la sută din traficul de e-mail (de zbor în jurul în spaţiul virtual), spammerii au nevoie pentru a găsi modalităţi ca acest lucru să continue munca lor bătaie de cap. Motivat de un câştig financiar (provenind de la spammeri), ei (creatorii de virusi), sunt mai multe şi mai susceptibile de a fi de lucru cu spam şi hackeri ", scrie Paul Wood, analist de securitate sef la MessageLabs. Se pare ciudat, dar acum nu se va întreba dacă aceste grupuri eterogene cibernetice criminale de lucru în întreaga lume câştiga mai multă putere de a avea un anumit control asupra utilitate.

Tipurile de utilizatori de informaţii de pe acest mediu nou şi interactiv schimba opinia lor, şi să îi determine să creadă lucruri. Această utilizare controlează, de asemenea, pe internet, în unele moduri. Site-urile web, paginile de pornire, grupuri de ştiri şi blog-uri, cunoştinţe stoca o bogăţie de informaţii cu privire la aproape fiecare subiect sub soare. Informaţiile acolo nu este întotdeauna obiectiv. Cele mai mari obstacole în calea obiectivitate sunt prezente mai prejudecăţi personale şi conflictele de interese - politice, economice, religioase şi filosofice sau pur şi simplu rău. Pentru unii, propriile lor agende prevalează faţă de adevărul şi doresc utilizatorii să creadă ceea ce cred ei.

În unele ţări, chiar şi guvernele încearcă să controleze pe internet, deşi monopolul asupra reglementărilor şi de conectivitate sau cenzuri şi de diferite tipuri, deşi fără succes. Având în vedere natura internaţională a internetului, este o provocare serioasă şi de anumite aspecte tehnice ale cenzurii pe internet fac foarte complicat.

Filtrarea de acces la internet nu este o soluţie viabilă nici un fel. În loc de cenzură, ar trebui să fie promovarea de înţelegere şi simţ al responsabilităţii. Guvernele trebuie să se asigure că oamenii din diferite medii socio-economice au acces liber la internet, prin furnizarea de infrastructură fizică. Şi, utilizatorii trebuie să fie educaţi să înveţe cum să citească şi să interpreteze fluxul enorm de informaţii disponibile.

O reţea de mare a fost construită, şi mulţi dintre noi au venit să-l iubească şi să se bazeze pe deschiderea sa, libertatea, eficienta, economie, şi lipsa de limite, extensibilitatea şi elasticitatea. Un studiu arată că oamenii din întreaga lume, care sunt familiarizaţi cu această egalizare mare sunt "foarte entuziasmat de internet au o vedea ca un instrument eficient de afaceri şi o resursă de cunoştinţe bogat, care face munca lor şi trăieşte mai bine,. Unele motive de îngrijorare bine întemeiate şi încredere în pofida deficitului. "

Internet în sine coordonează. Producatori, dezvoltatori, furnizori de servicii şi multe alte părţi interesate răsuci şi transforma între drepturile de proprietate şi de gestionare de mediu. "Între timp, de ghidare totul într-un mod abstract, sunt forţele pieţei şi a Legii Metcalfe, care spune că valoarea unei reţele creşte ca pătratul numărului de utilizatori. Cu alte cuvinte, pentru a obţine valoarea maximă, conectaţi-vă cu toată lumea şi fie ca oricine altcineva. "

| Kyrie a răspuns (pentru April27):

Numai face ma copy/paste ca nu iei funda, eu iau, nu-i asa atotcunoscatorule? tongue

| nicolici a răspuns (pentru Kyrie):

Uite. vezi, noroc cu minebatting eyelashes

| Kyrie a răspuns (pentru nicolici):

Nup, i-a dat funda lu copy-paste ala

| April27 a răspuns (pentru Kyrie):

Macar e adevarat ce scrie si nu stau eu un an sa scriu

19 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nimeni nu detine internetul, el este o retea.

nony
| nony a răspuns:

N-are stapan.Deocamdata te mai poti misca liber de colo-colo.Cat de curand se va termina si cu libertatea asta, deja se propun proiecte si chiar sunt duse spre aprobare ca sa mai limiteze accesul.
Abia atunci se poate vorbi de ¨proprietari¨

| Kyrie a răspuns:

Internetul a fost inventat de catre britanicul Tim Berners-Lee in anul 1989 smugsmug

| nicolici a răspuns (pentru Kyrie):

Hai ca meriti o fundita. si pe aici dau de tinelaughing

| Kyrie a răspuns (pentru nicolici):

Soarta laughing

| ThePathWalker explică (pentru nicolici):

Bine fie funda

| thecakeisalie a răspuns:

Nimeni nu conduce internetul momentan, si nimeni nu o sa il conduca in viitorul apropiat. Este prea vast si intotdeauna au fost gasite bypass-uri diferitelor restrictii de-a lungul timpului.

Desigur, guvernele si politicienii o sa vrea sa ingradeasca ultimul loc unde putem fi cu adevarat liberi, dar nu o sa se intample prea curand.

| ThePathWalker explică:

Vroiam sa spun cine are baza de date.adica il poate pica pe tot cand vrea?

| ThePathWalker explică:

Este imposibil sa nu il administreze nimeni

| ThePathWalker explică:

Ups am bifat gresit soarta

| ThePathWalker explică:

Sunt pana la urma atotconoscator nu atot atent

| ThePathWalker explică:

Fac asta de pe telefon si e cam greu dar daca te mai intalnesc iti dau funda multumita?

| Robertty a răspuns:

Pirateriawinking

| JohNNy7200 a răspuns:

Curentul.