| Andrei200202 a întrebat:

Este adevarat următorul concept?
Dacă un corp ar ajunge sa călătorească cu viteza luminii sau aproape de ea, întâlnind cel mai mic obiect in cale cum ar fi un obiect de 1mm sa zicem, corpul ar fi distrus.

Citisem într o carte chestia asta doar ca acel obiect era un fir de nisip dar mi s-a parut prea exagerat.
Oricum, credeti ca ar fi adevarat?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Sunt niste probleme cu teoria ta.

1. Nici un cop care are masa nu poate ajunge la viteza luminii pentru ca la viteza luminii masa dispare din ecuatie, practic ar deveni un flux de particule care are interactiona in mica masura cu pamantul.

2. Ca sa accelerezi un corp cu masa, fie el si un graunte de nisip, la viteza luminii iti trebuie enorm de multa energie, ca sa iti faci o idee, au masurat acum cativa ani si resturile de la o supernova se miscau cu vreo 12 Km pe secunda, deci o mica parte din cel 300.000/s daca ar fi la viteza luminii. Evident ca nu toata energia exploziei e focusata pe ceea ce vrei tu sa accelerezi dar daca nu poti sa accelerezi materia mai mult cu o supernova...e cam greu. Sa-ti faci o idee, a calculat cineva pe Quora ca daca vrei sa accelerezi 1g de materie la 99% din viteza luminii ai nevoie de cam 131 kilotone de TNT care in termeni energetici are fi cam 152.000 Kilovati ora. Ca sa iti faci o idee, cea mai mare centrala nucleara de pe planeta, Kashiwazaki-Kariwa, care e de vreo 10 ori mai mare ca a noastra de la Cernavoda, ar avea nevoie de vreo 6 ani sa produca energia aia. In plus asta ar insemna ca ai tehnologia sa focusezi toata energia aia fara pierderi pe grauntele tau de nisip fara sa-l dezintegrezi, chestie care evident e imposibila.

Concluzia e ca da, ar fi posibil doar ca existenta unei bile de materie cu masa care sa misca la viteza aia e cam SF. Mai bine te apuci sa faci un death star ca in Starwars, e mai realist happy

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Teoretic, atat corpul cat si obiectul ar fi distruse.
Practic, nu se poate atinge viteza luminii.

| Ineys a răspuns:

Nu.

| Osneros a răspuns:

Videoclipul de pe Youtube cu firul de nisip care loveste Terra? Cat se poate de adevarat.

| MCSOMI a răspuns:

Nu exista o astfel teorie in fizica!
In fuga mintii pe aratura, da!